Zuzka, ideš!

O Zuzke vraj šíria slaboduchú rozprávku. Ja som za to, aby sme radšej hovorili o skutočnom príbehu. V ňom Zuzka dosiaľ účinkovala iba ako jedna z mnohých (pozitívnych) postáv. Odo dnes jej zverujeme skutočnú zodpovednosť za príbeh budovania štátu
Aby sme pochopili, že „prečo Čaputová“ treba sa vrátiť prinajmenej do
čias, kedy sa začalo ukazovať, že veľké vzopätie volieb 1998, ten tzv. reparát Novembra, zradili jeho politické elity. Bol som vtedy strojcom a po voľbách aj poslancom SDK. Keď som ale zistil, že Dzurinda odsunul iba Mečiara, nie mečiarizmus, verejne som sa tomu vzoprel. Ale mnohí ma zakríkali : nemôžeme ho kritizovať, inak sa vráti Mečiar. Aj intelektuáli a novinári…
Lenže korupčné praktiky Mečiara sa v prostredí demokratov šírili ako nákazlivá nemoc. Korumpoval ich , aby ich ovládol a zlúčil. V stranách začalo čosi ako inverzná selekcia: namiesto aby strany odvolávali tých svojich nominatov, čo zlyhali, zbavovali sa tých druhých, čo korupciu kritizovali.
Tretí sektor do politiky
Demokracia výlučne v réžii politických strán priniesla množstvo problémov (napr. stranícke nominácie, korupciu, partokraciu). Podnikol som vtedy prvý pokus dostať do politiky nestraníckych ľudí a odborníkov. Mali vzísť z tretieho sektora. Ten prvý pokus sa udial vo voľbách r. 2002 (občianska kandidátka DS-DÚ).
Ale zasiahla chobotnica kšeftov a politickej korupcie: štatutár za DS náhle stiahol (za odmenu) našu kandidátku a s ňou aj občianskych aktivistov. Stiahol tým aj J.Langoša a mňa. Špinavosť? Žiaľ, demokratické média ho ešte aj pochválili. Vraj sa treba naučiť voliť menšie zlo, lebo tak to je normálne. Inak Mečiar.
Roky menšieho zla
Ale záznam akcie Gorila (z doby druhej Dzurindovej vlády), aj vražda Jána a Martiny (z doby tretej Ficovej vlády) , plus množstvo afér týchto garnitúr dokazujú, že sme mali pravdu my, čo sme odmietali filozofiu menšieho zla. Povrdilo sa rokmi, že ak pustíš k moci menšie zlo, nestane sa z neho dobro, ale iba ak väčšie zlo. Dnes už nemusíme zatĺkať , že Dzurindova garnitúra zradila dôveru voličov z r. 1998. A že hodnoty, o ktorých zanietene rečnila, iba predstierala.
Dôsledky
V tejto dobe začali strany postkomunistov aj strany dzurindovcov ohradzovať svoju moc vysokým plotom bariér z peňazí : kto nemal veľké peniaze, nemohol preraziť do politiky. Začala nadvláda peňazí oligarchov v politike, zahryzli sa aj do médií.
Nepíšem to rád, ale počas svojej druhej vlády prešiel M.Dzurinda (a spol) de facto na druhú stranu pomyselnej ponovembrovej línie zákopov. Začalo to reprízou zneužitia SIS a nakoniec „nakupoval“ poslancov od toho istého Mečiara, boj s ktorým ho kedysi vyniesol na vrchol moci. Zrada voličov „reparátu Novembra“ z volieb 1998 bola tým dokonaná. Pod koberec neboli zametené už iba komunistické, ale aj mečiarovské a slotovské zločiny … a nie iba to, vlastne sa na ne nadväzovalo. Preto mohli byť na čele Generálnej prokuratúry , polície , SIS (atď. atď.) iba ochrancovia biznisov straníckej mafie, z ktorej sa v tých rokoch stala štátna mafia. Tzn. že už prestala byť niečím oddeleným (hoci prisatým) od štátu – ale presiakla štát . Stala sa ním.
Kríza najdôležitejšej demokratickej inštitúcie, strán.
Slovenský pokus vytvoriť politickú scénu , ktora mala garantovať trvalú udržateľnosť hodnôt slobody a demokracie, definovaných počas Nežnej revolúcie, sa po r. 2002 ocitol na okraji priepasti. Keby demokraciu ničilo iba pôsobenie strán bývalých komunistov, odolala by. Ale korupčné aféry druhej Dzurindovej koalície rozkladali demokratov zvnútra. Nejeden z regionálnych „modrých“ si v tej dobe povedal, že ak sa dá teraz nabaliť, tak kto, ak nie ja? A kedy, ak nie teraz?
Keď ale na morálnom úpadku Dzurindovej garnitúry chcelo voličsky „zarobiť“ KDH, nezaútočilo na jej kšefty (sami sa ich totiž zúčastňovali), ale prišli s požiadavkou „zákona o výhrade vo svedomí“. KDH sa hodila – opäť raz – cirkevná agenda. Ale hoci KDH rozbilo druhú Dzurindovu vládu, išlo do vopred prehraných predčasných volieb (2006).
Bol to mocenský kalkul Hrušovského, chystajúceho už vtedy prechod KDH na druhú stranu, ku SMERu? Áno, svedčia čelní politici KDH (F.Mikloško, V.Palko, J.Minárik, atď). Ak to bolo tak, Hrušovskému plán nevyšiel. Po voľbách 2006 Fico k moci nevrátil Hrušovského, ale svojich krstných: Mečiara a Slotu. Akoby sa mali zopakovať potupy Gálovej garnitúry z 90. rokov : za tichú podporu komunistov dostal Hrušovský a jeho KDH iba hlasnú facku. S tým rozdielom, že v rokoch 2006-10 sa už demokratické sily nedokázali zjednotiť voči Ficovi tak, ako sa dokázali v r. 1998, voči Mečiarovi. Česť výnimkám, ale demokratickí lídri si za Fica I. (2006-2010) naháňali stranícke záujmy a kšefty. Niektorí začali byť vydierateľní.
Aktívnych obrancov demokratickej línie, verných víziám a hodnotám z r.1989, ostalo v dobe po voľbách 2006 ako šafránu. A práve z tej doby mi ostala fotka so Zuzkou Čaputovou, ktorú som priložil ku tomuto textu. Sme na nej po vystúpení na tribúne, pri proteste voči nelegálnej pezinskej skládke. Všetci sa na nej usmievame, ale nedajte sa zmiasť, uvedomovali sme si vtedy, že budúcnosť slušných ľudí vyzerá na Slovensku dosť čierne. Už boli zabudnuté voľby 1998, ten reparát Novembra, ktorý tak báječne zvládli slovenskí voliči (účasť vyše 84%!). Ich úžasné vzopätie potopila chamtivosť a malosť protimečiarovskej garnitúry. V r. 2008 už to bolo preč…
Posledná šanca „modrej“
Po zlyhaniach druhej Dzurindovej vláde ľudia prestávali veriť v politiku a politikov. Tu sú korene voličskej frustrácie, utekajúcich v nasledujúcich rokoch od demokracie až ku neofašizmu!
Po voľbách r. 2010 ale svitla ešte posledná „modrá“ nádej. Dúfali sme vtedy všetci, že ak sa do čela vlády dostala – hoci aj nedopatrením – slušná politička, profesorka Iveta Radičová , udrží šíky korupčníkov SDKÚ na uzde a zavráti „modrých“ ku pôvodným hodnotám a cieľom. Bolo ale neskoro. Strany sa už zavrátiť nedali. Naopak, „zavrátili“ premiérku Radičovú. Do 14 mesiacov jej vykrútili krkom (pod zámienkou akéhosi eurovalu. Ozaj, kto ešte vie, čo to bolo? Možno iba R. Sulík, ktorý starým intrigánom naletel).
Voľby 2012
Pred voľbami 2012 sa zdalo, že hlas, čo by ešte pripomínal nekšeftárske a nemafiánske poslanie politiky už v tých voľbách nezaznie. Aby sa to nestalo, zopakoval som – hoci bez nádeje na úspech (neskorý štart, nedostatok peňazí) – ponuku kandidátky občianskych aktivistov (občianska kandidátka Zmeny zdola). Ale neprešli sme.
Od r. 2012 zavládol Fico, a vystačil si sám. Stranám pravice sklapli zuby – Fico ich do vlády nepotreboval. Ostali iba lavičkou náhradníkov, stádočkom vydierateľných politikov (nahrávka Gorila – ako vidíme, žila svoj temný život cez Kočnerov a iné trezory). Zrejme preto nerobili Ficovi žiadnu skutočnú opozíciu, ale iba nudné pozadie.
Od pádu Radičovej bolo bystrejším hlavám jasné, že situácia je spolarizovaná na ochráncov straníckej korupcie a jej odporcov. Hlavnými jej strojcami boli sily vygenerované komunistickou rodovou líniou (KSČ-KSS-SDĽ-ZRS-SOP-SMER) a jej odnožou, vytvorenou kedysi po revolúcii bývalými komunistami , čo vsadili na nacionalizmus (SNS, HZDS). Strany opozície, to boli už iba zdecimované zvyšky modrých (Fígeľove KDH, Dzurindova SDKU, Bugárov Most-Híd). Už neboli odporcami Ficovho (tzn. vylepšeného Mečiarovho) systému, ale jeho pobočkou.
Voľby 2016
Voličov poznanie , plynúce z udalostí okolo pádu Radičovej vlády, zdeptalo. Pochopili, ako ich klamali Ficovci , aj ich opoziční komplici. Žiaľ, mnohým sa v tej dobe spolu so štandadnými stranami zhnusila aj štandardná demokracia. To je cena za zradu demokratov.
Dôsledkom toho mnohí frustrovaní voliči vsadili radšej na Kotlebovcov a iných xenofóbnych populistov. Strany niekdajšej štandardnej pravice sa buď prepadli, alebo – ak ich voliči ešte vzali na milosť (ako Bugárov Most-Híd) – dali sa už otvorene do služieb SMERu a SNS. Tento raz sa Ficovi hodili… Zhltol a požul aj jednu z napohľad nádejných pravicových strán, ktorú založili odídenci z SDKÚ a KDH, stranu Sieť. To , ako sa táto strana nechala použiť a zneužiť R.Ficom, to šokovalo najmä mladšie ročníky demokratického voličstva, ktoré si práve od nej sľubovali generačnú zmenu.
Po voľbách 2016 zažili všetci demokratickí voliči šok z chovania Mostu-Híd a Siete, ale aj pre nástup fašistov do NRSR. Fašizoidní politici sa nevyskytli v slovenskej politike od r. 1945! Z obhájcov Západu , slobody a demokracie ostalo iba OĽaNO a SAS. Pred nimi stála po voľbách 2016 dilema, ako ďalej po volebnom prepade KDH a SDKÚ, ale aj po secesii Siete a Mostu?
Opoziční demokrati disponovali po voľbách 2016 v NRSR len cca 40 poslancami. Takže nemohli presadiť vlastne nič. Zvyšok zo 150 poslancov ovládala Ficova koalícia SMER-SNS-Most (vyše 80 poslancov). A ešte tam boli poslanci xenofóbnych populistov a fašistov. Navonok kritici SMERu, v skutočnosti ich rezerva.
Ešte po žiadnych slovenských voľbách neukázalo zloženie Národnej rady taký ponurý obraz slovenskej politiky, ako po voľbách 2016. Obhajcovia liberálno-demokratického režimu nemohli ani pri najväčšej snahe rátať s viac než tretinou snemovne. Stáli sme na dne kráteru po dopade veľkého meteoru, v zúfalej situácii , pri ktorej sa ľudovo hovorieva : buď skapeš, alebo ožiješ.
Vďaka ponuke OĽaNO som sa po voľbách 2016 ocitol, ako predstaviteľ mimoparlamentnej strany Zmena zdola, v tomto biednom, ba najbiednejšom slovenskom parlamente. To sa dalo rozchodiť iba aktivitou.
Začali sme fakt zdola
Na jar po voľbách sme začali práve tam, kde začala politika v novembri 89 : na ulici. Zvolávali sme protesty na Námestie SNP, a potom, počas jarných a letných mesiacov 2016 rovno pred byt R.Fica v komplexe Bonaparte.
Okamžite bolo cítiť, že sme trafili do čierneho. Zásluhu za toto vzopätie má Igor Matovič. Nebyť jeho energie, opozícia by možno ostala po voľbách 2016 rovnako zaskočená a mimo hry, ako ostala demokratická verejnosť. Ale naše demonštrácie pred Bonaparte niečo rozhýbali. Zmobilizovalo sa veľa ľudí, ale dosť bolo takých – aj spomedzi demokratov – čo si klopali na čelo. Naša požiadavka, aby odišli Fico a Kaliňák, sa v povolebnom prostredí považovala za utopickú. Kritizovala ju ešte aj demokraticky orientovaná tlač. Ale neprestali sme. Opäť sme sa striedali na jednej tribúne s Milanom Kňažkom, s Milanom Markovičom a ďalšími dlhoročnými obráncami slušnosti, slobody a demokracie.
Fico a jeho ľudia sa vtedy, po voľbách 2016, ešte nebáli pouličných protestov, ani médií a parlamentnej opozície. Tú priškrtili náhubkovým zákonom a média, tie naďalej skupovali oligarchovia (na rad sa mala dostať Markíza) . Bugárov Most zradil ešte raz : nielen že dal podporu vláde R. Fica, ale po vstupe do jeho koalície nenaštrbil systém „našich ľudí“. Možno iba doplnil ich denné úlohy o nejaké vlastné kšeftíky.
Medzi šašami
Ficova kolalícia onálepkovala opozičných kritikov ako šašov a bláznov… a to sprvu aj zaberalo. Však ak na Slovensku skáčete voči takejto mocenskej prevahe, ľudia vo vás začnú vidieť čudáka. Taká je tu tradícia… A tak sa mohol R.Fico sprvu z kritikov vysmievať a označovať nás, opozičných demokratov za blúznivcov, akési posledné trosky, čo ešte plávali na hladine po stroskotaní „modrých“. S demokraciou to v tých rokoch išlo od desiatich ku piatim aj v okolitých štátoch V4.
Prelom
Prelomom sa stala vražda Jána a Martiny. Teraz vidíme, že nie iba pre nás, ale možno aj pre celý región. Od tej vraždy sa zmobilizovali demokratickí politici, médiá, aj občianska spoločnosť. Slovensko si začal všímať svet. Novinári sa zomkli a idú za odhalením vraždiacej mafie, dokonca aj vtedy, ak robia v médiách patriacich skorumpovaným a korumpujúcim oligarchom. Fico v sebaobrane urobil vládnu rošádu a skúša sa nachystať na zlé časy. Opevnil sa, zjednocujúc nie iba kolíciu, ale všetkých odporcov slobody a demokracie. Len si pozrite včerajšie hlasovania v NRSR : opäť sa potvrdilo, že chradnúca Ficova kolalícia sa spája s neofašistami a populistami. Spolu dosiahli ústavnú väčšinu.
Naša res publica je na tom tak zle, ako hádam nebola ani za Mečiara. Tentoraz čelíme stranám bývalých komunistov , posilnených podporou oligarchov, ktorým odovzdali štát. Čelíme tiež sofistikovanejšiemu ruskému útoku (hybridnému), ako bol ten z r.68. Prežívame dopady dlhoročnej kampane za odtrhnutie Slovenska od Západu, najnovšie už nie cez lacné strašenie imigrantami, ale cez iracionálny , ale na širokom fronte pripravený tzv. boj kresťanstva s liberalizmom.
Toto ohrozenie Slovenska by sa nemalo podceniť. Rusom , fašistom aj domácim odporcom demokracie opäť raz naleteli predstavitelia RKC (ako kedysi naleteli Mečiarovi). To ohrozuje ich dôveryhodnosť, a rozbíja kresťansko-demokratické voličstvo. Opäť raz to vyzerá, akoby sme zabudli odkiaľ a kam to vlastne kráčame.
To je situácia, do ktorej vkročila jedna mladá žena. Vzišla z občianskeho sektora. Potvrdila sa vízia, že ozdravenie politiky zdegenerovanej za Mečiara a nevyliečenej za Dzurindu (ešte menej za Fica) môže a musí vzísť z komunity treťosektorových ľudí, alebo slušných ľudí zo samosprávy.
Zuzana Čaputová má vo svojom životopise obe tieto prostredia. Urobila správny krok, v správny moment – a dala sa do boja. Dnes je deň D : môžeme ju poslať do prezidentského paláca a napísať tak ďalšiu kapitolu slovenského príbehu. Voľbou Zuzny Čaputovej nemáme definitívne vyhraté, ale posilníme protiváhu voči mafii. Ale ešte dôležitejšie je, že si tým vrátime nádej a vôľu ísť opäť za víziou slušnej republiky. O tej vízii si komunisti a fašisti myslia, že je už totálne udupaná a pochovaná. Ale nie je!
Zuzka , ideš!