Denník N

Viedenské lekcie.. Wá zi net!

Mali sme sa stretnúť na Mahü.. Ale všetky kostoly na Mahü majú zelenú strechu. A tak som márne čakala s istotou pri kostole so zelenou strechou. A jasné a typické pre mňa, že som poblúdila.

Oveľa horšie na tom bol ale Béla, ktorý neporozumel vôbec zadaniu v nemčine. Tento krát sme sa totiž stretávali v teréne, vonku… Béla.. pochádza z Maďarska. Do Maďarska sa ale vrátiť nikdy nemieni… Sklamali ho jednoducho ľudia, s ktorými mal firmu… zažil vydieranie…

Béla rozpráva uvoľnene, aj keď často gramaticky nesprávne. Obdivujem ho .. má ku 50tke a je to jeden flexibilný človek… Vo Wien žije 2 roky……

Zato Alike sa vtedy stratila malá Mia. Mia je malý tzv. babyhund… šteniatko… A tak sme ho trochu v okolí Großgernu vyzerali…. to bolo niečo!

A potom je tu Fabio. Je to slnečný brazílčan… Je veľmi otvorený …… a pri gramatických nejasnostiach mraští pery a trochu vyzerá ako žaba……

Stašek… V poliakoch vždy tak trochu vidím seba. Sú neistí. A sem tam sa zaseknú a nepovedia nič… blok… toto zamrznutie sa často ľuďom deje… Robte chyby, ale nezaseknite sa a nevzdajte sa… my slovania sme predsa len v čomsi podobní…..

Ešte nedávno som mala vo všetkom jasno… skrátka, vedela som aká je moja identita… bol to môj domček…. bola to však iluzórna bublina, v ktorej som žila desaťročia…..

Ich weiß es nicht.. viedenským slangom wazinet….

Odkedy sa prepínam na viedenský režim, moje názory na mnohé veci sa zmenili.

Slováci….. sme zakomplexovaní… pomalí ako korytnačky…. a musím skonštatovať, že máme v hlave čosi divné. Naša schopnosť prispôsobiť sa je obdivuhodná, ale má to jeden háčik. Zabúdame odkiaľ sme. Akoby sme to ani nevedeli. Alebo radšej nechceli vedieť.. asi to v cudzích krajinách presne takto aj chceme.

Za ten čas čo spoznávam Viedeň som zažila skrátka príliš veľa paradoxov….

Na jednej strane je to šoková terapia, keď v metre začne ktosi vykrikovať Alah akbar ,.. a vy len dúfate, že to nie je jeden z tých šialencov. A neverili by ste, … čo tento pokrik robí s ľudskou psychikou…… ako sa Vám začnú triasť ruky a potom,…. ako sa ľuďom mení dramaticky výraz tváre… začnete rekapitulovať…. či ten Váš život vôbec za niečo stál???…..

Prisťahovalci…. Viedeň je pestrá… niektoré „becírky“ sú trochu divokejšie, ale stojí za to ich vidieť……. aby ste si tak trochu uvedomili odkiaľ ste… Žijeme v klamnom obraze strachov……. Tento strach roznášajú médiá…. mám veľa priateľov, ktorí sú tmavej pleti. A ktokoľvek sa mi vo Viedni prihovoril, bolo to veľmi obohacujúce.

Nakoniec… paradox… nedávno som bola svedkom krádeže, kde okradli cudzincov práve slováci….. vyzerali,..  ako inak – veľmi slušne….. to je vlastne aj definícia Slovenska.

Stačí slušný prejav, dobre vyzerať a zapôsobiť. Lenže pod pokrievkou a krásnym obalom sa často skrýva najväčšia špinavosť….. to ako tí moji zubári…..

Bratislava a Viedeň sú 2 odlišné planéty…..

Viedeň je otvorená, … ľudia komunikujú…. ponáhľať sa je trochu zločin.. vo Viedni málokedy vidíte niekoho bežať. Viedenčania sú trochu ako taliani… sú to takí ponemčení taliani… pssss… nespomínať vo Viedni Hochdeutsch… (-: Veď Wiendialekt ist besser!

Viedenčania si cez víkend viac užívajú oddych. Makajú cez týždeň ako fredky, ale víkend je posvätný. Viedenčania nemajú moc radi e-maily. Ak niečo potrebujete – volajte.. Oni skrátka milujú osobný kontakt…

V metre skôr počúvajte. Keď metro zastaví, zväčša nezasvieti nadpis tej ktorej zastávky. Zato budete vedieť – kde sa otvoria dvere metra, či naľavo alebo napravo. To sa v Prahe napríklad nedozviete….

Milujem rakúske označenia. Sú presné. Všade viete, kam máte ísť…

Starostlivosť o dôchodcov. Kedy sa naučíme mať rešpekt pred staršími ľuďmi a zabezpečiť im dôstojnú starobu….? Kedy sa slovenskí dôchodcovia dopracujú k Altenpfleger? Alebo učitelia k Nachhilflehrer ? Ufff…

Viedeň je bezpečná a zorganizovanejšia. Všetko šlape ako hodinky… raz som mala možnosť vidieť zásah polície a s našou políciou sa to teda fakt ani zďaleka nedá porovnávať… bolo to veľmi rýchle…. skrátka chlapci nestrácali čas… a dotyčného típka spacifikovali…..

Bratislava chce byť supermoderným európskym mestom, ale veľa vecí nefunguje…

1. Katastrofálna doprava…

2. Hanba Bratislavy – hlavná stanica.. robte s ňou niečo…

3. Bezpečnosť.. oproti Prahe a Viedni je to zúfalstvo…. okradnú Vás? Pripravte si svoju trpezlivosť….

4. Predsudky… mnoho ľudí posudzuje človeka na základe statusu, .. či podľa toho aké má vierovyznanie…. trochu čierno-biely uzavretý svet…

5. Korupcia… pod slušnosťou sa skrýva špina. A ten, kto najviac kričí je väčšinou ten najväčší špinavec……

6. Bratislava má výbornú geografickú polohu. Ale akoby z nej nevedela vyťažiť…..  to by mala byť hlavná pozitívna črta…

Viedeň mi tak trochu prevrátila môj život hore nohami… som za túto skúsenosť vďačná. Otvorili sa v nej všetky moje tiene, s ktorými sa pomaly začínam kamarátiť.

Od podivného chlapíka v metre, ktorý mi pomohol zbilancovať môj život,… cez chlapíka, ktorý ma prosil o pomoc, ale ja som ho nevnímala, lebo som bola nasiaknutá ľahostajnosťou z Bratislavy,.. kde jeden druhého radšej nevidí. Aby mal pokoj. Moje pomalé flegmatické reakcie sa odvtedy zrýchlili. A pribudli nové skúsenosti…

Od Bélu, ktorý je príkladom ako hovoriť plynulejšie a prekonávať strachy z nemčiny smiechom až cez Aliku, ktorá precestovala pol sveta, než našla svoju lásku a šťastie vo Viedni. Od Amelie, ktorá v nemeckom Aufwiedersehen vždy urobí Aufwiederžua…. Milujem jej Aufwiederžua… a pussui (-: Od mojej lektorky, ktorá je vždy usmievavá a ochotná a aj ráno vyzerá vždy sviežo,.. cez Brianku z Indie, z ktorej cítiť vždy slnko………..

Každý má svoj príbeh…….

A každé mesto má svoj program. Kód. A tak sa patrične správajú aj ľudia….

Všade stretnete aj dobrých a aj zlých ľudí. Viedeň však zdá sa,.. zlomila vo mne kopu predsudkov…..

Po minulej skúsenosti viem však jedno určite: ak sa ma niekto spýta nabudúce či hovorím slovensky – odpoviem angličtinou, že nehovorím slovensky… ….

Hanbím sa za všetkých slovákov, ktorí okrádajú ľudí ……. kradnú im peňaženky, vymieňajú lístky, atď,…. navonok sú slušní, dobre vyzerajúci, … nedajte sa tým však oklamať! 

Obávam sa, že je to slušnosť, ktorá nás dostáva do pekla…….. 

Dávajte na seba pozor.. učte sa nové veci.. prekonávajte svoje strachy…  a nezabudnite si užívať život……..

S láskou…

☆Večná ufónica Kity☆

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: