Denník N

Problém troch telies

Sonda do ľudskej civilizácie od čínskeho sci-fi autora, ktorý napísal svetový bestseller

Problém troch telies je sci-fi román od čínskeho autora Liou Cch‘-sina. Prvý raz vyšiel ako kniha na pokračovanie v čínskom časopise Science-fiction World (科幻世界, Kēhuàn shìjiè) v 2006 – v knižnej podobe vyšiel potom dva roky na to v 2008. Prvá časť epickej trilógie, ktorú recenzenti prirovnávajú k Nadácii od veľmajstra žánru Isaaca Asimova, si v Číne okamžite získala široké publikum a stala sa najpopulárnejšou sci-fi knihou a vyhrala čínsku sci-fi cenu Galaxy Award (银河奖, Yínhé jiǎng).

Z knihy sa stal celosvetový bestseller po anglickom preklade Kena Liua v 2014. Román vyhral v 2015 prestížnu SF cenu Hugo Award a bol nominovaný na cenu Nebula. Českého prekladu sme sa dočkali v roku 2017 od Aleš Drobeka pre vydavateľstvo Host, v ktorom vyšla už celá trilógia pozostávajúca z románov Problém tří těles, Temný lesVzpomínka na Zemi.

Príbeh začína bojom medzi dvoma znepriatelenými ozbrojenými frakciami počas Veľkej kultúrnej revolúcie v Číne. Revolucionári sa rozpadli na niekoľko znepriatelených frakcií, ktoré medzi sebou súperili. Na univerzite Čhing-chua vypukol konflikt medzi Červenými gardami, Kultúrno-revolučnou pracovnou skupinou, Robotníckym agitačným družstvom a Vojenským agitačným družstvom.

Na pranieri najnovšieho nápravného zhromaždenia tento raz stála reakčná buržoázna akademická elita. Pedagógovia boli považovaní za spoločného nepriateľa všetkých gardistických frakcií. Účelom nápravných zhromaždení bolo verejne ponižovať a týrať nepriateľov revolúcie dovtedy, dokým sa nepriznajú ku svojim zločinom. Len v Pekingu bolo behom prvých štyridsiatich dní Kultúrnej revolúcie zabitých cez 1700 obetí nápravných zhromaždení.

Stredobodom dnešného zhromaždenia bol profesor fyziky Jie Če-tchaj. Profesor je už niekoľký deň za sebou obviňovaní z reakčného akademického elitárstva, kontrarevolučnej protičínskej činnosti. Napokon ho rozvášnené červené gardistky ubijú na smrť. Z davu, ktorý sa pomaly začne rozplývať, to všetko sledovala mladá žena, Jie Če-tchajova dcéra – Jie Wen-ťie.

Jie Wen-ťie sa neskôr ocitne na nedozerných pláňach Vnútorného Mongolska. Je súčasťou programu, kedy „vzdelanú mládež“ vysielala vláda na vidiek, kde stredobodom každodennosti je ťažká manuálna práca.

Jie Wen-ťie bola súčasťou odlesňovanej brigády. Nad celým podujatím ľudského ovládnutia prírody stála veľká parabolická anténa. Radarový vrch je záhadné miesto. Anténa na príkrom kopci sa netýčila nad stromami stále. Keď bol vietor prisilný, posádka ju stiahla do podzemného krytu. Keď ale bola vysunutá, diali sa v okolí divné veci. Zvieratá boli nervózne a hlasite dávali najavo znepokojenie. Z lesa každú chvíľu vystrelil kŕdeľ vtákov a robotníci trpeli nevoľnosťou a závratmi.

Wen-ťie si myslela, že s miestom v odlesňovanom ženijnom zbore v zemi nikoho ešte celkom dobre dopadla. Všetko však narušila návšteva politického komisára. Ten vytiahol list, ktorý prepísala pre priateľa reportéra, ktorý upozorňoval na ekologické následky odlesňovania tejto oblasti.

Wen-ťie je uväznená. Je jej ponúknuté zmierenie trestu, ak podpíše diskreditačný dokument proti mŕtvemu otcovi. Odmietne. Budú ju teda stíhať ako kontrarevolucionárku. Prokuratúra v podobných prípadoch radšej postupuje príliš tvrdo než príliš zhovievavo. Prílišná tvrdosť sa dá ospravedlniť ako metodické pochybenie, zato prílišná zhovievavosť sa môže spätne vyhodnotiť ako vážny politický prehrešok. Konečné slovo má aj tak politický pridelenec.

Podchladená a vysilená Wen-ťie je napokon prevezená vrtuľníkom na tajnú vojenskú základňu. Dvaja muži sa jej spýtajú, či napísala článok o „Možnej existencii fázových rozhraní v oblasti žiarivej zóny Slnka a ich odrazové charakteristiky“. Wen-ťie to potvrdí. Lej Č-cheng (politický komisár základne Červené pobrežie) a Jang Wej-ning (šéfinžinier základne Červené pobrežie) si vymenia pohľady.

Wen-ťie zistí, že sa nachádza opäť v známej pustatine. Radarový vrch bol v skutočnosti vojenským výskumným strediskom Červené pobrežie. Výskum, ktorý sa tu robí, si vyžaduje jej špecializáciu. Kvalitných kádrov sa po čistkách ukázalo byť kritický nedostatok.

Po rokoch sa Wen-ťie dozvie, že stanica neslúži ako rádiová stanica na sledovanie nepriateľských satelitov ani ako zbraň generujúca mikrovlny na deštrukciu elektronických komponentov  satelitnej komunikácie.  Na tajnej porade jej bol odhalený pravý účel základne Červené pobrežie. Bola to učinená rozprávka, ešte neuveriteľnejšia než predchádzajúce výmysly politického komisára Leja.

Štyridsať rokov neskôr, kedy už kultúrna revolúcia bola dlho minulosťou a ekonomika sa otvorila kapitalizmu, profesor Wang Miao, špecialista na nanomateriály, nechápal prečo mu na dvere zaklopali dvaja policajti a dvaja muži vo vojenských uniformách.

Kapitán Š‘ Čchiang vyfúkne profesorovi dym do tváre a vypytuje sa ho na Hranice poznania. Je to medzinárodná organizácia významných vedcov. Wang s organizáciou nemá nič spoločné. Š‘ je však neodbytný až napokon zasiahne jeden z vojakov, armádny major. Dnes sa koná významná schôdzka vedcov a odborníkov. Pán generál Čchang Wej-s‘ ich poslal, aby ho pozvali na toto stretnutie. Všetko už je zariadené.

Wang zachytil, že o porade hovorili ako o poľnom štábe. Pochopil, keď sa zúčastnil zasadnutia. Prevažnú väčšinu ľudí tvorili dôstojníci. Generál Čchang bez bližšieho vysvetlenia rečnil o zintenzívnení nepriateľských útokov.

Podal Wangovi zoznam s menami štyroch vedcov. Poznal ich. Všetci štyria fyzici v posledných dvoch mesiacoch spáchali samovraždu. S istotou vieme len to, že všetkých dohnal k samovražde rovnaký dôvod. Ten je bohužiaľ ťažké zrozumiteľne vysvetliť.

Posledná poznámka štvrtej obete Jang Tung, dcéry Lie Wen-ťie, znela: Všetky dôkazy vedú k jedinému možnému záveru – fyzika nikdy neexistovala a nikdy existovať nemôže.

Generál Čchang Wangovi vysvetlil, že v materiáloch, ktoré dostane k dispozícii, sú výsledky z experimentov  z troch najnovších urýchľovačov častíc. Každý experiment prišiel k odlišným výsledkom, pričom technická chyba a chyba v meraní boli vylúčené.

Každopádne, všetci štyria vedci boli členmi Hraníc poznania. Organizácia, ktorá sa snaží nájsť novú paradigmu. Pomocou vedeckých metód sa snažia nájsť hranice vedy. Od Wanga chcú, aby súhlasil s nedávno ponúknutým členstvom a hlásil všetko, čo mu príde podozrivé. Wang najprv odmietne, ale po nevkusných poznámkach kapitána Š’Čchianga sa napokon rozhodne súhlasiť.

Na konci porady generál Čchang osobne odprevadil Wanga k autu. Wang sa ho spýtal, ako toto všetko vlastne súvisí s armádou. Vojna vždy súvisí s armádou. Wang nechápal. No čoskoro sa dozvie viac. Všetci sa dozvedia viac. Generál sa Wanga spýta, či sa mu niekedy prihodilo niečo, čo by mu úplne zmenilo život, až sa začal pozerať na svet úplne inými očami. Wang mu povedal, že nie, nestalo. A že to platí zhruba pre väčšinu ľudí.

To mali potom šťastie. Áno, celé dejiny ľudstva boli šťastné. Od doby kamennej až po dnešok človek nezažil žiadnu skutočnú krízu. Mali sme veľké šťastie. Ale všetko raz musí skončiť. A aj naše šťastie je na konci. Pripravte sa na to najhoršie. S týmito slovami sa generál rozlúčil s Wangom, ktorému sa od tohto momentu začali diať samé podivné veci. Až si začal myslieť, že mu totálne preskočilo. Bohužiaľ však preňho, to všetko bola pravda.

Existuje záhadná a pre väčšinu ľudí, čo nie sú vedci, dosť nudná hra, ktorá sa volá Tri telesá. Nato, aby ste ju hrali, potrebujete špeciálny V-oblek na virtuálnu realitu. Keď vstúpite do hry, ocitnete sa uprostred pustatiny, ktorá sa zvoľna prebúdza do nového dňa. Všade naokolo je šedohnedá púšť, ktorá pôsobí rozmazaným, zastreným dojmom. Nad obzorom blikal útržok strieborného svetla. Oblohe však stále vládnu hviezdy. Vtom sa ozve hlasná explózia a v diaľke sa o zem roztriešťujú v spaľujúcom ohňostroji termonukleárnych fúzií dve červené žeravé hviezdy. Celú pláň zaleje červenkasté svetlo, v ktorom už ani nevidno tavenie samotných hornín zeme. Keď sa prach napokon usadí, uzrie hráč na oblohe dve obrie slová: TRI TELESÁ. Nato sa mu pred očami objaví stránka s registráciou.

V hre sa hráčovi zjavia rôzny spoločníci, ktorí vyzerajú ako významné historické postavy. Deň a noc trvajú na planéte nepravidelne. Stabilné éry sa vyznačujú pravidelným striedaním dňa a noci, chaotické éry predstavujú extrémne teplo, alebo extrémny mráz a aktuálnu civilizáciu vždy zdecimujú. Ak sa na oblohe objavia tri slnká, znamená to najhorší možný scenár, kedy planéta doslova horí. Úlohou hráča je vyriešiť problém s predpovedaním striedaní chaotických a stabilných ér. Vždy, keď je hráč bližšie k vyriešeniu problému, pokračuje do ďalšej civilizačnej etapy. Môže sa stať, že etapu ukončí spaľujúca žiara zvláštnych astronomických konštelácii vrámci sústavy s troma slnkami a jednou planétou. Hru môže taktiež ukončiť aj mráz, kedy kryštalizuje už aj kyslík a dusík.

Počas studenej vojny sa Čína chcela vyrovnať technologickej prevahe Sovietov a Američanov. Začali s vlastným kozmickým programom a jeho súčasťou bol tajný armádny projekt na hypotetický kontakt s mimozemšťanmi. Človek nikdy nemôže zavrhnúť istú pravdepodobnosť a Čínska vláda rozhodne nechcela, aby prvá správa, ktorú mimozemšťania zachytia, bola od Američanov alebo Sovietov. Vyšlú vlastnú správu. A to aj spravili. Nikto však netušil, že vedkyňa Jie Wen-ťie využije tajný armádny projekt na vlastné účely.

Problém troch telies je príbeh o vnútornom a vonkajšom nepriateľovi. Je tu primárne vonkajšie nebezpečenstvo, ale podporované určitou skupinou ľudí na Zemi, takže nepoznané nebezpečenstvo dostáva tvár skrz tváre zradcov.

Signál, ktorý bol vyslaný zo stanice Červené pobrežie, bol zachytený sústavou Alfa Centauri. Je to náš najbližší hviezdny sused. V skutočnosti ide o trojhviezdu a slnečná sústava, ktorá sa nachádza v tejto konštelácii je pomaličky decimovaná a pohlcovaná nepredvídateľným pohybom trojice hviezd. Trisolarčania majú jedinú možnosť ako prežiť, dokým ich planétu nepohltí jedno z troch sĺnk. Musia sa vydať niekam inam. Nepravdepodobné sa stalo pravdepodobným a presne v tom čase, vyslala správu mladá Jie Wen-ťie. Pri súčasných poznatkoch vieme, že vzhľadom na povahu ich pohonu, bude Trisolaranskej flotile trvať približne 400 rokov, dokým vstúpi do Slnečnej sústavy. Ľudstvo má 400 rokov, aby sa na to pripravilo.

Liou Cch’-sin vraví, že science fiction je literatúra možností. I vesmír, v ktorom žijeme, je len jednou z možností. Pre ľudstvo sú niektoré vesmíry lepšie než iné a Problém troch telies ukazuje ten najhorší možný: vesmír, v ktorom je existencia tak temná a ťažká, ako si len dokážeme predstaviť.

Liouvi sa podarilo napísať modernú sci-fi ságu, v ktorej využíva najnovšie vedecké poznatky, vyrovnáva sa s krvavým pôrodom moderného Čínskeho národa, ponúka temnú predstavu vesmíru a ešte nepríjemnejšie vysvetlenie Fermiho paradoxu.

Román sa ľahko číta, pretože je vybudovaný na jednotlivých scénach, podobne ako filmový scenár, vo veľkej miere používa metódu priameho strihu z jednej scény do druhej, z minulosti do súčasnosti, z jednej postavy k druhej, tam a späť, tam a späť, zanedbáva charakterizáciu postáv a nechá všetko vyplynúť zo situácie, čo je svieži kontrast k niekedy ubíjajúcim opisom postáv, miest a scenérie niektorých klasických románov.

Nedovolil by som si zájsť tak ďaleko a porovnávať trilógiu Spomienka na Zem s Nadáciou, či Dunou, ale rozhodne patrí do novej vlny sci-fi 21. storočia, podobne ako revival kyberpunkovej space opery v podobe Odhaleného vesmíru od Alastaira Reynoldsa. A nie každý deň má človek možnosť spoznať čínskeho autora, ktorý sa ukázal byť vo všetkých smeroch zároveň kritický a realistický ohľadom histórie Číny, zároveň napísal medzinárodný román na najvyššej úrovni science fiction literatúry. Najnepríjemnejšia a zároveň oslobodzujúca je kritika ľudskej hlúposti, predsudkov, podozrievavosti, arogancie a pomsty, čím zase nie je Liou tak ďaleko od Asimova, ktorý vždy apeloval na náš zdravý sedliacky rozum.

Problém troch telies  a celá trilógia sú vlastne akousi sondou do ľudskej civilizácie – Liou odkrýva naše veľmi slabé miesta a poukazuje tak len na krehkosť celého systému.

 

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie