Denník N

Vražda environmentálneho aktivistu naďalej nevyšetrená

Od zabitia environmentálneho aktivistu a obhajcu ľudských práv Bazooku, celým menom Sikhosiphiho Rhadebeho, ktorého zastrelili pred očami dospievajúceho syna, uplynuli už tri roky. Juhoafrické úrady doteraz nedokázali postaviť páchateľov pred spravodlivosť, ani nezverejnili pokroky vo vyšetrovaní. Ticho štátnych inštitúcií ohľadom tohto prípadu je ohlušujúce. 

Podpíšte petíciu na podporu enviromentálnej aktivistky a Bazookovej spolupracovníčky Nonhle TU

Sikhosiphiho Bazooku Rhadebeho zastrelili v jeho byte 22. marca 2016 dvaja neznámi muži. Bazooka bol práve so svojím dospievajúcim synom. Len niekoľko hodín pred smrťou sa dozvedel, že sa nachádza na zozname ľudí, ktorým hrozí smrť.

Bazooka bol v čase svojej smrti predsedom Krízového výboru Amadiba (Amadiba Crisis Committee, ACC), komunitnej iniciatívy, ktorá bojovala proti povrchovej ťažbe titánu a ďalších ťažkých kovov miestnou dcérskou spoločnosťou austrálskej ťažobnej spoločnosti Mineral Commodities Limited (MRC) na obecnej pôde v Amadiba v Juhokapskej provincii.

Iniciatíva ACC, ktorú založili v roku 2007, bráni práva miestnej komunity na pôde svojich predkov. Upozorňuje, že ak dcérskej spoločnosti MRC umožnia u nich ťažbu, miestne obyvateľstvo príde o kultúrne dedičstvo a hlboké prepojenie s pôdou. Zvyšní členovia vedenia ACC, vrátane obrankyne ľudských práv Nonhle Mbuthuma, ktorá bola súčasťou Maratónu písania listov 2018, majú od vraždy Bazooku vážne obavy o svoju bezpečnosť.

Takmer ihneď po vražde Bazooku Rhadebeho prevzalo vyšetrovanie od miestnej polície celoštátne policajné Riaditeľstvo pre prioritné vyšetrovanie zločinov (Directorate for Priority Crimes Investigation, DCPI). V roku 2018 oznámilo DCPI rodinným príslušníkom, že vyšetrovanie stále prebieha.

Bazookova rodina si zaslúži vedieť, kto je za vraždu zodpovedný. Úrady musia zaručiť rodine ich právo na pravdu a spravodlivosť. Oneskorená spravodlivosť je odopieraná spravodlivosť. Nemali by sme pripustiť, aby zvíťazila beztrestnosť.

Podpíšte petíciu na podporu enviromentálnej aktivistky a Bazookovej spolupracovníčky Nonhle TU

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Amnesty Slovensko

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú si všetci ľudia rovní a kde vládne ľudskosť a dôstojnosť? My rozhodne. Preto v Amnesty International bojujeme za ľudské práva pre všetkých. V tomto blogu sa dozviete viac o našich projektoch, ľuďoch, ktorých podporujeme alebo ktorí podporujú nás a mnoho ďalšieho. A ak chcete nášmu zápasu pomôcť, môžete nás podporiť svojím podpisom na www.pripady.amnesty.sk alebo si môžete zaobstarať Pas do Krajiny ľudskosti, aby sa vám ľahšie cestovalo https://darujme.sk/2405/