Denník N

U zubára v Maďarsku 3…nočná zubná mora končí…

„Katarína“,… máva na mňa s úsmevom cez celú chodbu moja zubárka…….

Dopíjam čaj… vypínam internet… Beriem si svoje veci a hneď sa preklikávam na angličtinu.

Moja zubárka je starostlivá….

1. Vždy sa ma spýta – aký mam problém a čo potrebujem…. je to  naozaj odborníčka, ale predovšetkým aj človek s veľkým srdcom. Je jemná, žiadna mužatková silná superžena, ktorých som v zubárskom kresle zažila pred tým veľa… a ďakujem, supersilné „mužatky“ si už neprosím…. také 100matologičky sú horší ako chlapi…

2. Moja zubárka mi vždy skontroluje chrup, pri každej návšteve. Lenže to, že to urobí – neznamená poplatok na faktúre za prehliadku od 20 eur a viac ako v Bratislave. Mám pocit, že v Bratislave sa platí snáď aj za nádych…. 50 eur miniete len tak – 20 eur prehliadka, prípadne 30 eur za čistenie zubov, 30 eur konzultácia. A máte to! Zrátajte si to…..

3. Moja zubárka mi často zuby pri návšteve aj vyčistí. Sú to veci, ktoré robí automaticky .. Opäť sa to ale neodrazí na výslednej faktúre… ona mi nepchá silou mocou dentálnu hygienu, aby zarobila….. nepotrebuje to!

4. Mám presný liečebný plán a zaplatím druhú polovicu sumy až vtedy, keď je zákrok dokončený … v Maďarsku vždy viete, za čo platíte. A nemôže sa stať, že zrazu dostanete na recepcii šok. Faktúry a rozpisy sú naozaj prehľadné…..

5. Presne viem, čo bude nasledovať na ďalšie stretnutie… je to vopred uskutočnená dohoda, aby bola zubárka pripravená na to, čo ide robiť…

6. Pri akomkoľvek probléme je ochotná prispôsobiť sa… venovať sa niečomu, čo nebolo dohodnuté… Ste zákazník a ste v centre pozornosti……

7. Pri vŕtaní stačí ak sa trochu pohnem a ona je schopná zmeniť vrták.. je jednoducho empatická a moje pohyby a reakcie už pozná…. ak sa niečo deje počas zákrokov – táto žena je to schopná hneď dešifrovať, čosi zmeniť, urobiť pauzu, zmeniť náradie, atď…

8. Korunky…. Ak sa chcete presvedčiť o kvalite materiálov, skúste porovnať zirkón od sl.zubárov a zirkón od maďarských zubárov. V Maďarsku dostanete od neho aj certifikát a záruku na 3 roky…. na Slovensku sa so zárukou rozlúčte a papier o pravosti zirkónu skrátka neuvidíte….

9. Ak sa stane, že moja zubárka má predomnou pacienta s komplikáciou, neodhadne čas a ja potom čakám hodinu po objednanom termíne  – dostanem kompezáciu, niečo naviac…. marmeládový džem poteší (-: Toho by ste sa na Slovensku nikdy nedočkali. ….

10. V Maďarsku vsetky zákroky trvajú dlhšie, koreňove kanáliky neodbijú lekári nikdy za 45 minút, ale robia to naozaj dôsledne…… nakoniec,.. všetky výplne a koreňové kanáliky museli byť robené v Maďarsku odznova. A ten rozdiel v práci a aj v použití zubných materiálov bol hneď zjavný…. Práca zameraná na detail… dokonalé vybrúsenie zuba… žiadne zlepenice – ako som mala pred tým….. Hneď potom, všetky bolesti zmizli……

Moja zubná story sa pomaly ale isto chýli ku koncu zajtrajšou operáciou zubných implantátov.

Musím len skonštatovať, že sa oplatilo bádať…..

Že sa oplatilo ísť do nekomformity a zariskovať, pretože rozdiely medzi zubármi u nás a v Maďarsku sú neporovnateľné….. u nás je to doslovne 100matológia….. v Maďarsku je to celkovo iný systém, priebeh a komunikácia .. a je to úúúplne ináááá planeta…. Inak vyzerajú čakárne, sú veľmi pohodlné, majú detský kútik, kútik pre ľudí, ktorí potrebujú použiť počítač,..  krásne kožené sedačky, žiadna biela luxusná hrôza, … maďari majú veľký zmysel pre dizajn, .. všetko je tu naozaj vkusne zariadené, čisté, dôstojné naleštené toalety, usmievaví ľudia na recepcii, jednoducho tu z ľudí dýcha trošku iná energia…. žiadne znechutenie z práce a malátnosť. Žiadna mumáčtina! Tu sa pracuje kľudne, ale s radosťou. Nájdete tu skrátka väčšiu opateru…… a budete ako zákazník v úplnom centre ich pozornosti……

Z tohto mi vychádza len jediné.. Bratislavskí 100matológovia zrejme nevedia, že nevedia…… nazvala by som ich cementármi… remeselníkmi…, ktorí Vám nandajú tú divnú hmotu na zub, nejako to polepia a vlastne na dodatočné detaily neostane čas. 

Vlastne… asi to najdôležitejšie je, že zaplatíte. Slovenskí zubári zo súkromných kliník majú často na stenách iba plno certifikátov, ale v konečnom dôsledku sú pri prvom väčsom probléme obrovskí zbabelci. Česť výnimkám, ktorých nebolo veľa, ale predsa…….

Rekapitulace:

Spomeniem Dr.Kopeckého – Praha…. ďakujem mu za ochotu, kontakty, ktoré mi dal, rady, atď…. a to všetko vlastne bez platenia. Problémom Prahy je ortodencia. Číha na Vás všade. A je to novodobý druh biznisu. Musíte mať skrátka ten krásny zubný oblúk, bez neho to nejde…….. Češi však poskytujú v tomto sektore fakt úžasné služby….

Dr. Miklátek.. vďaka za odvahu a pravdu o tom, že zubná korunka nie je korunkou. A vlastne…. tu sa odhalila pravda, aké lúzrové materiály používa mnoho zubárov v Bratislave….. Vraj švajčiarsky cement! Úplná hanba! Priestory polikliniky s bielou chodbou z komunistických čias ma však neohúrili. A neviem si predstaviť operáciu v tomto priestore. ..

Na Slovensku máme totiž v zdravotníctve extrémy. Buď sú to kliniky s kryštáľovými lustrami na recepcii a akváriom,.. alebo biele chodby, ktoré Vás vracajú do komunistických čias. Žiadny  stred.. Ale toto je vlastne krásna symbolika! Lebo my v tom komunizme mentálne naďalej žijeme… len je to trochu inak všetko zabalené.

Sme predsa to slušné Slovensko.. Len škoda, že ľudia ešte stále nepochopili, že práve táto slušnosť nás dostáva do pekla. Pod tou slušnosťou a pompéznosťou sa skrýva obrovský balast… sú to ľudia, ktorí vedia kradnúť s usmevom a majú ušľachtilé spôsoby. Sú to majstri v lži, aj keď vnútorne vo svojej podstate sú to vlastne strašní lúzri, … ale zdá sa, že v tom vedia dokonalo chodiť….. Je to ako navonok krásne, ale nefunkčné upchaté potrubie. Presne také sú mnohé súkromné kliniky…….

Vďaka patrí zubným lekárom z mestečka Mosonmagyarovár… poskytli  mi cenné dokumenty, ktoré boli podkladom pre sťažnosť na súkromnú kliniku, 100matológov v Bratislave. Peniaze za korunku, ktorá bola vlastne IBA výplňou – sa mi podarilo získať naspäť……..

Ale mnohí z Vás 100matológov ….. ste ma iba ponížili. A verte, toľko zvláštnych poznámok na môj chrup som odvtedy nikde ako v Bratislave nezažila……..

Poznámky typu, že mi nepomôžu ani litre kalcia, .. či poznámka, že aj keď sa mi vyrovnajú predné zuby – budú trochu ako z Draculu… to mi fakt nepridalo….. a fakt by ste sa mnohí mali zaoberať aj psychológiou. A čo to sa z nej naučiť… Prístup a komunikácia je naozaj rozhodujúci element.

A nakoniec….. spomeniem ešte mnoho e-mailov od mnohých z Vás, ktorí tiež píšete o ponížení a či obrovskej arogancii tak celkovo v zdravotníctve… mnoho e-mailov bolo  o nepodarenej liečbe zubných kanálikov……. mnoho o predražených službách, ale zhoršenom stave…. mnoho o zúfalosti…

A to posledné… mnohí lekári vyvolávajú len strach……. je to očividne dobrá stratégia – ako vymámiť z ľudí ďaľšie prachy…….

Záver:

Moje skúsenosti ma len presvedčili o tom, že je tu čosi chorého….. o tomto ale nikto nepíše.. nehovorí.. nediskutuje… smutné!

Nikto mi za ten celý čas nepomohol. Pociťujete bolesť niekde veľmi hlboko v útrobách nervu, ale všetci Vám budú trvrdiť, že tam nič nie je a všetko je v poriadku. Fakt bezmocnosť! Bola to jedna OPG snímka, ale ak by som šla cestou bratislavských zubárov, zaiste by som prišla o zdravé zuby. Ak Vám niekto poradí trhať zdravé zuby – prosím utekajte od takého človeka….. a čo najďalej a najrýchlejšie!!! 

Dnes je 9. apríl 2019….

Takto pred rokom začala celá táto absurdná story…….

Posunula ma však inde. Vtedy som ešte nevedela kam nás toto celé privedie….  bola to jedna veľká frustrácia, ktorá ma nakoniec doviedla na iné miesta….

Dnes som za túto skúsenosť vďačná….. preto posúvam moje poznatky ďalej…

Moje zuby sú naozaj v dobrom stave.. sú pevnejšie, korunky nice, super toll, megakrásne ako z plagátu, vlastne krajšie ako vlastné zuby, naleštené, symetrické a fakt dokonalé……. a je to fakt umelecké dielo (-: 

Zmizli zápaly… a všetko ostatné………. naučila som sa miešať éterické oleje, vyrabať si ústne vody, … všetko to, čo mi zubári nevedeli dať ako dôležitú informáciu….

Zmizla bolesť aj v trojklannom nerve, ktorú si za celú dobu nebol schopný všimnúť ani jeden 100matológ…… tento zápal mi spôsoboval obrovské patálie…….

Odkaz pre Vás je nasledovný – ak Vám niekto povie, že nemá pre Vás riešenie, nepočúvajte ho! 

Odkaz pre všetky autority, ktoré možno prečítajú tento článok zo zvedavosti:

Vážení 100matológovia, choďte sa pozrieť do Maďarska ako sa robí 100matológia. Lenže títo ľudia nie sú arogantní a nemaju načesané ego do neba. Nie sú nadradení… Nemôžu si dovoliť robiť také veci ako zubári na Slovensku – klamať ľudí v použití zubných materiálov a kasírovať za to peniaze za akože tie najlepšie – the best služby…. 

Choďte sa pozrieť – ako má vyzerať prístup k pacientovi, … zveste certifikáty,…  cestujte… učte sa nové veci…. riskujte a bádajte a zostavajte v mysli otvorenými ľuďmi…  a prestaňte sa už chvastať, aké máte drahé vybavenie……

Verte mi, nemusí to stačiť……

Zabúdate totiž na jediné:

Pred Vami sedí Č L O V E K…………….

Tieto články sú o mojich skúsenostiach…… a pevne verím, že budú pre mnohých poučením, ale aj výstrahou…..

Už o pár dní si povieme, ako prebieha operácia zubov – použitím zubných implantátov……….

Majte sa a držte palce……..

Zdá sa, že ideme do „finále“……… a táto nočná mora zo zubných patálií sa skončila….

Majce še a trimce še…

♧Ufónka Kity♧

 

 

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: