Denník N

Černákovci mieria na čelo polície

Existuje množstvo dôvodov, pre ktoré by sa M. Lučanský nikdy policajným prezidentom stať nemal.

Blíži sa finále voľby prezidenta Policajného zboru a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (policajnej inšpekcie). Šiestich kandidátov vypočuje branno-bezpečnostný výbor. Kľúčová otázka znie, koho chcú na čele polície Robert Kaliňák s Robertom Ficom? Lebo nerobme si ilúzie: tým, že sa Peter Pellegrini stal predsedom vlády, sa charakter tejto vlády nezmenil. Miroslav Výboh, Miroslav Bödör, R. Fico či R. Kaliňák majú stále svoje záujmy. Na ich ochranu by sa doteraz sotva dalo urobiť viac, ako to, čo sa už stalo: ministerkou vnútra je bývalá pravá ruka R. Kaliňáka Denisa Saková. Voľbu policajného prezidenta zase zákonom vládni poslanci zmenili tak, že kritériá na kandidatúru spĺňa v podstate len “náš človek”. Predvýber robí komisia, na ktorej zloženie majú vplyv len vláde blízki funkcionári. Na schválenie v parlamentnom výbore vláde stačí jednoduchá väčšina a minister môže odporúčanie výboru ignorovať, a nevymenovať nikoho. Fakticky sme tam, kde sme boli pred zmenou zákona: minister si vyberie koho chce.

Môj tip sú nasledovné mená: policajným šéfom sa stane buď Milan Lučanský, alebo Ivan Ševčík. A policajnú inšpekciu dostane na starosť Adrián Szabó.

Černák sedí, Kán sa smeje

Existuje množstvo dôvodov, pre ktoré by sa M. Lučanský nikdy nikde policajným prezidentom stať nemal. Tie najzávažnejšie sú dva. Prvý: existujú podozrenia, že Lučanský má nadštandardné kontakty s ľuďmi z podsvetia, ktoré sú ťažko obhájiteľné. Druhý: M. Lučanský dodnes verejnosti dôveryhodne nevysvetlil svoje nadštandardné majetkové pomery. A človek, ktorý ho pozná, tvrdí, že Lučanského príjmy môžu byť nelegálne.

Prvé podozrenie sa vzťahuje k ére, na ktorej stojí Lučanského imiďž postrachu mafiánov, konkrétne Mikuláša Černáka. „Milan Lučanský je jedným z policajtov, ktorý sa nebál vyšetrovať členov podsvetia v čase, keď to iní policajti či prokurátori z obavy o svoj život odmietli,” popracovalo na tomto imiďži ministerstvo vnútra. Ministerstvo reagovalo na články spred roka, v ktorých sa písalo o Lučanského byte na Floride.
Je pravda, že Lučanský bol vo vyšetrovacom tíme vytvorenom na odhalenie ďalších zločinov horehronského bossa mafie. Tím začal fungovať v roku 2005 a jeho šéfom bol ten istý Ivan Ševčík, ktorý sa rovnako ako Lučanský chce stať šéfom slovenskej polície. V tíme bol aj Adrián Szabó, ktorý sa zase chce stať riaditeľom Úradu inšpekčnej služby. Keby sme chceli byť zlí, partiu Lučanský-Ševčík-Szabó by sme mohli nazvať Černákovci. Všetci traja sa osobne poznajú a ak zastávali či dnes zastávajú riadiace funkcie, tak potom s posvätením Smeru, ktorý ma na ministerstve vnútra hlavné slovo.

Dozorujúcim prokurátorom v týchto prípadoch bol Peter Šufliarsky. O ňom sme sa nedávno dozvedeli, že mal veľmi dôverný a priateľský vzťah s Mariánom Kočnerom. Stálo ho to miesto prvého námestníka na Generálnej prokuratúre.

Niežeby si vyšetrovanie zločinov Černákovej mafie nevyžadovalo odvahu. Ale fakt je ten, že v tom čase už Mikuláš Černák trávil siedmy rok vo väzení a jeho postavenie strácalo na sile. “Bola to šikovnosť tímu, znalosť prostredia, operatívne informácie. Podarilo sa nám priviesť svedkov k tomu, aby boli ochotní vypovedať,” opísal Šufliarsky v rozhovore pre Plus 7 dní, ako sa tímu postupne darilo odhaľovať aktérov vrážd černákovskej skupiny.

V rozhovore si Šufliarsky mierne protirečí, keď v nasledovnej odpovedi nehovorí, že svedkov priviedli k tomu, aby svedčili proti Černákovi. Ale že vypovedať sa rozhodli sami. Tvrdí tiež, že mafiánovi, ktorý sa rozhodne vypovedať, bolo v tom čase možné sľúbiť dočasné odloženie vznesenia obvinenia alebo prerušenie trestného stíhania.

Černákovými najbližšími ľuďmi boli Ján Kán a Miloš Kaštan. Najmä v prípade Kána to vyzerá, že vznesenie obvinenia sa v jeho prípade neodložilo, ale takpovediac hodilo do koša. Kán, ktorý býva označovaný za Černákovu pravú ruku, totiž doteraz žije na slobode.

Pred súd sa postavil až nedávno (v prípade vraždy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka), keďže Černák sa pred pár rokmi začal priznávať k trestným činom, ktoré mu vyšetrovatelia nedokázali preukázať. On aj ďalší člen mafiánskej skupiny hovorí pred sudcami o spoluúčasti Kána na vražde.

Čo známy, to kriminálnik

Ako je možné, že Kán sa dostal pred súd až teraz? Lučanský pre Nový čas priznal, že zničil zápisky, poznámky, fotky, plány a iné dokumenty týkajúce sa vyšetrovania trestnej činnosti Černáka. “Tieto som zničil po tom, ako som bol medializovaný v súvislosti s ujdením Karola Mella do zahraničia.” Mello s bratom šéfovali hornonitrianskej “pobočke” Černákovho mafiánskeho gangu.

Černák pred rokom, v čase, keď bol prezidentom policajného zboru Tibor Gašpar napísal list bývalému ministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi. Píše v ňom, že sa k nemu dostalo, že Gašpara má nahradiť Lučanský. (Čo sa neskôr skutočne aj stalo.) Černák v liste Lučanského obviňuje, že vedel práve od Kána a Kaštana, kde sú telá zavraždených. No nekonal, čím dosiahol, že došlo k premlčaniu stíhania voči šiestim osobám, vrátane Kána. Černák v liste tiež tvrdí, že má informácie o tom, ako sa Kán chváli, že sa pozná s Lučanským. A nielen, že ho pozná, ale ho aj platí.

Černák nie je jediný, kto hovorí, že Lučanský a Kán majú k sebe blízko. V rovnakom duchu sa mal vyjadriť aj v minulosti trestne stíhaný podnikateľ Michal Chynoradský. Chynoradský by o tom mohol čosi vedieť, keďže boli časy, keď sa s Lučanským kamarátili a v médiách sa objavila aj fotka z ich spoločnej rybačky na Floride.

Lovci. Michal Chynoradský (vľavo) a Milan Lučanský (vpravo)

Chynoradský nie je jediný muž s pochybnou povesťou, v ktorého prítomnosti sa Lučanský vyskytoval. Známosťou so súčasným policajným prezidentom sa môže pochváliť aj človek menom Jaroslav Matejovský, ktorému Švajčiarsko zakázalo vstup do krajiny na 99 rokov potom, ako mu v aute objavili drogy. Vie sa o spoločnej dovolenke v Chorvátsku v roku 2011 (bol na nej aj Šufliarsky) a novinárka Lenka Dale priniesla pred piatimi rokmi informáciu, ako Lučanský prišiel zagratulovať Matejovskému (spolu s poslancom Mostu-Híd Andrejom Hrnčiarom) k 50. narodeninám.

Zhrňme si to: dozorujúci prokurátor a súčasne Kočnerov kamarát naznačuje, že v prípadoch Černákovskej mafie, ktoré vyšetroval Lučanský, sa s kumpánmi mafiánskeho bossa uzatvárali dohody zaručujúce beztrestnosť. Lučanský zničil dokumenty s podrobnosťami o mafiánskych vraždách. Mal sa ich zúčastniť aj Ján Kán, ktorý je stále na slobode a ktorý sa podľa informácií Černáka s Lučanským pozná. S ašpirantom na post policajného prezidenta sa poznajú aj minimálne ďalší dvaja muži s kriminálnou minulosťou, pričom jeden z nich tvrdí, že Kán Lučanského financuje. Pridajme k tomu informácie o nemalom nehnuteľnom majetku (vrátane apartmánu na Floride) Lučanského a jeho rodiny. Človek s takýmto profilom má byť na najbližšie štyri roky šéfom policajného zboru?

Veľký Ivan

Druhým horúcim kandidátom na post policajného prezidenta je Ivan Ševčík, Lučanského kamarát a kolega zo špeciálneho vyšetrovacieho tímu. S Lučanským ho spája aj jedna konkrétna udalosť. Keď sa v roku 2010 stal Jaroslav Spišiak prezidentom policajného zboru, vyjadril sa o Ševčíkovi a Lučanskom (a tiež o Jozefovi Mičietovi) spôsobom, ktorý naznačoval, že ich zásluhou sa Karolovi Mellovi podarilo utiecť. Všetci traja Špišiaka zažalovali a žiadali odškodné 300 tisíc eur. Spor skončil Spišiakovým ospravedlnením.

Na výroky o svojej osobe, ktoré ho spájajú s podsvetím, je Ševčík citlivý. V roku 2012 informovala redaktorka Nového času o výrokoch obžalovaného Jozefa Draga (pôvodným menom Jozef Patocz), ktorý bol členom bytovej mafie a súčasne policajtom na Odbore zvláštnych operatívnych činností. Hoci bol tento muž v minulosti šesťkrát trestne stíhaný, Robert Kaliňák z neho urobil policajta – agenta.

Drag pred súdom vypovedal, že spomínanému odboru odovzdával peniaze, ktoré v podsvetí zarobil, dostal alebo mu boli prerozdelené. Dragovu výpoveď sa oplatí prečítať, ak chcete vedieť, ako fungovali niektoré zložky polície za čias ministra Kaliňáka a vtedajšieho šéfa Úradu boja proti organizovanej kriminalite Bratislava Ivana Ševčíka. Na dve novinárky, ktoré v článkoch len informovali, čo Drag pred súdom a vyšetrovateľmi povedal, podal Ševčík trestné oznámenie za ohováranie. Voči Júlii Mikolášikovej z Nového času bolo aj vznesené obvinenie, ktoré ale neskôr prokurátor zrušil.

Ivan Ševčík, podľa ním predloženého životopisu, ovláda len ruský jazyk. Nedostatky v jazykovej vybavenosti mal v minulosti vykrývať päsťami, na čo sa ho zajtra poslanci na výbore snáď opýtajú.

V roku 2012 urobil Robert Kaliňák zo Ševčíka šéfa policajnej inšpekcie. Vo funkcii ho neskôr nahradil parťák z černákovského tímu Milan Lučanský, po ktorom sa zase do tej istej funkcie dostal ďalší ich kamarát Adrián Szabó. Nielen snahou Smeru je, aby dvaja z menovaných zasadli na miesto šéfa policajného zboru, resp. Úradu inšpekčnej služby, a ostali na nich až do konca ďalšieho volebného obdobia.

Pavel Sibyla
Progresívne Slovensko

Teraz najčítanejšie

Pavel Sibyla

Som bývalý reportér týždenníka Trend, exriaditeľ Nadácie Zastavme korupciu, autor dvoch prozaických kníh, člen hnutia Progresívne Slovensko. V súčasnosti učím a tiež tvorím podcast s názvom Proti noci.