Denník N

Keď sa zo sudcov stávajú obrancovia ľudských práv

Varšava, 4. júla 2018: Demonštrácia za slobodu súdov v Poľsku
Varšava, 4. júla 2018: Demonštrácia za slobodu súdov v Poľsku

„Zasahovanie politiky do justície je nebezpečné,“ varoval sudca Sławomir Jęksa v odôvodnení svojho rozhodnutia prijať odvolanie ženy obvinenej z používania hanlivého jazyka na verejnom zhromaždení. Argumentoval tým, že žena mala právo sa vyjadriť spôsobom, akým sa vyjadrila, zvlášť keď tým prejavovala úprimné obavy zo zasahovania do ľudských práv v Poľsku.

Odvážne poľské aktivistky môžete svojím podpisom podporiť TU

Jęksa nie je jediným sudcom pod podobným tlakom. Od jesene podrobili disciplinárnym konaniam už viac ako desiatku sudcov. Výsledkom takéhoto konania môžu byť sankcie až po prepustenie z úradu. Niektorí sudcovia a sudkyne po otvorenom a verejnom vyjadrení nesúhlasu so zasahovaním vlády do súdnictva dokonca obdržali vyhrážky smrťou.

Sudca Waldemar Żurek z Krakova dostáva nenávistnú poštu už niekoľko rokov. „Najhorší odkaz znel: ,Keď pôjdeš s rodinou na nákupy, schytáš dva výstrely.‘ Keď som si prečítal slovo ,výstrely‘, po chrbte mi prebehli zimomriavky.“

Sudcovi Igorovi Tuleyovi z Varšavy prichádzajú vyhrážky každý deň. „Stalo sa to mojím denným chlebíkom, už som si zvykol. Obávam sa, že ak by som ich začal hlásiť, nastal by čas, aby som opustil súd. Približne raz za týždeň ma slovne napádajú na ulici.“

Uvedené útoky sa dejú už od roku 2017 v kontexte širšej očierňovacej kampane namierenej proti sudcom a sudkyniam vynášajúcim rozsudky v prospech obrany ľudských práv. Sústavne sú vykresľovaní ako „nepriatelia národa“, ktorí „poškodzujú záujmy Poľska“. Provládne médiá a účty na sociálnych sieťach zachádzajú tak ďaleko, že im pravidelne zasahujú do súkromia zverejňovaním osobných informácií, ako napríklad podrobností o ich zahraničných cestách alebo dočasnej práceneschopnosti.

Sudcovia a sudkyne v Poľsku sa však organizujú, aby mohli kolektívne odolávať tlaku zo strany vlády. „Po prvý raz vo svojej kariére musíme neústupne ukázať, že okrem zastávania verejnej služby nám prináleží chrániť aj samotný právny poriadok,“ povedala mi sudkyňa Dorota Zabłudowska.

Pretrvávajúci zápas o nezávislosť poľského súdnictva sa netýka iba sudcov a sudkýň. Je to boj za ľudské práva, ktorý má dopad na každého človeka v krajine, ba aj v Európe.

Varšava, 4. júla 2018: Demonštrácia za slobodu súdov v Poľsku

Európska komisia minulý týždeň podnikla významný krok, keď zahájila priestupkové konanie na ochranu sudcov a sudkýň v Poľsku pred politickou kontrolou. Disciplinárny systém v krajine evidentne nedokáže chrániť súdnu moc pred politickým ovplyvňovaním, a tým ohrozuje nielen nezávislosť justície v Poľsku, ale aj uplatňovanie ľudských práv a fungovanie Európskej únie ako celku.

Zneužívanie tohto, už aj tak chybného disciplinárneho systému má veľmi vážny dopad, upozorňuje EK. Členské štáty by mali jej krok podporiť a budúci týždeň (9. 4. 2019, pozn. Amnesty International Slovensko) na zasadaní Rady pre všeobecné záležitosti vyzvať Poľsko, aby skoncovalo s obťažovaním a zastrašovaním sudcov a sudkýň.

Toto dôležité rozhodnutie jasne ukázalo, že zasahovanie do nezávislosti justície nemôže byť a nebude tolerované. Dovoliť jednému členskému štátu, aby prekračoval hranice zákonnosti, by znamenalo dopustiť, aby sa znehodnotil celý systém.

Sudca Jęksa mi pred mesiacom v Poznani povedal: „Ak budem potrestaný za to, že si plním svoju úlohu, žiadny sudca či sudkyňa sa v Poľsku nemôžu cítiť v bezpečí.“ Ale princíp, podľa ktorého súdna moc nemá byť ovplyvňovaná politickou mocou, neslúži iba sudcom a sudkyniam. Je tu na to, aby chránil nás všetkých.

 

Barbora Černušáková

Výskumníčka Amnesty International pre Poľsko

 

Odvážne poľské aktivistky môžete svojím podpisom podporiť TU

Teraz najčítanejšie

Amnesty Slovensko

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú si všetci ľudia rovní a kde vládne ľudskosť a dôstojnosť? My rozhodne. Preto v Amnesty International bojujeme za ľudské práva pre všetkých. V tomto blogu sa dozviete viac o našich projektoch, ľuďoch, ktorých podporujeme alebo ktorí podporujú nás a mnoho ďalšieho. A ak chcete nášmu zápasu pomôcť, môžete nás podporiť svojím podpisom na www.pripady.amnesty.sk alebo si môžete zaobstarať Pas do Krajiny ľudskosti, aby sa vám ľahšie cestovalo https://darujme.sk/2405/