Denník N

Moja operácia – zubné implantáty…

Môj príbeh so zubnými patáliami sa začal minulého roku 2018. …

Hĺbkové kazy… strata niektorých zubov.. a hlavne nešťastné čistenie koreňových kanálikov….

Potom…. zuby sa samozrejme poposúvali… to sme však mohli predpokladať…..

Ak by som toto riešila teraz odznovu a mala stroj času – vybrala by som si zubára, ktorý vie, že keď urobí krok A –  vie aj to, čo bude nasledovať. A bez strategického plánu by som sa nepustila ďalej do nijakého zákroku…..

Lenže… človek robí chyby…

Pokus a omyl… takí sme my, ľudia…….

Potom, čo som sa presvedčila o tom, že môj zubár vôbec netuší aký bude ďalší postup a iba tápa, .. potom, čo mi klinika odporučila ten údajne zázračný zubný strojček Invisilign za skoro 7000 eur,… a … odporučili mi bez tohto zázraku vytrhnúť aj zdravé zuby,….

Potom… čo som vybádala na internete mnoho, mnoho paradoxných informáciách o cene tohto zázraku, ktorá bola o 50% v Čechách nižšia ako v Bratislave…

Potom,… čo som zistila, že moja korunka nie je korunkou – iba výplňou a to za 560 eur,…..

=

Po týchto všetkých patáliách som si našla kliniku v Maďarsku…

Pretože…. nikto v Bratislave mi nevedel môj problém vyriešiť…

Tu sa totiž normálne trhajú ľuďom zdravé zuby…….

Je 11. apríl 2019 a ja už pár mesiacov skúmam rozdiely medzi slovenským a maďarským zubným lekárstvom….

Mám po operácii zubných implantátov…..

Zákrok to bol krátky….. približne hodina práce…  na 3 implantáty slušný vykon… tento chirurg z Rakúska bol veľmi zručný…  dnes som druhý deň po.. mám mierny opuch tváre a slabšie modriny…. inak žiadna bolesť…….

Ak sa rozhodujete, či do toho ísť – choďte!

Zmení Vám to život… k lepšiemu…

Cítim sa ako po plastike tváre.. moja čeľusť je pevnejšia…. svaly sa trošku inak usporiadali a zničený čeľustný kĺb začal inak fungovať… a to je vlastne iba deň po…..

Bolesti som mala iba po odtŕpnutí anestézy…..

A dnes ráno som bola úplne v pohode…..

Iba jedna chyba, ktorá tam nastala – pred zákrokom mi dali lieky na ukľudnenie. Tieto lieky však… začali účinkovať až po zákroku. A v noci to bolo celkom peklo…. Čisté halucinačné stavy… Tuším to bol lexaurín… Tomuto sa vyhnite! A odporúčam Vám – ak Vám prinesú pred zákrokom tabletky – dobre si preštudujte, čo si dávate. Ja som akosi v strese toto podcenila.

A opäť sa ukázalo, ako dokáže byť chémia deštruktívna. Niekomu to nič neurobí, iný má prúser. Moje telo nie je otupené liekmi a úzkostné stavy zvládam na zubárskom kresle rôznymi meditáciami…. takže, ak by som mala stroj času – idem na zákrok znova, ale bez piluliek…. a s väčšou odvahou a pohodou. Ale prirodzene,.. každý máme strach z neznámeho….

Na druhej strane…. Po tejto skúsenosti… už chápem, ako sa ľudia cítia po drogách… Kombinácia anestézy a týchto oblbovákov spravila svoje. Niektoré kliniky Vás pred operáciou implantátov nadopujú antibiotikami už 3 dni vopred. Toto sú postupy v Cz a aj na Slovensku… Toto ale vôbec nie je nutné…. Telo to zbytočne len unaví…. oni to všetko dávajú pred operáciou tak „pre istotu“.. takže v noci to bolo pre mňa peklo…. Moja myseľ akoby otvorila tie najhroznejšie hrôzy, fakt dosť psycho!

Aj toto sú vedľajšie účinky niektorých tabletiek na ukľudnenie. Spomenula som si na jedného môjho učiteľa reflexnej terapie, on si dal raz na svojich cestách Ayuaschu, tú halucinogénnu rastlinu, .. no a povedal, že to bola najtraumatizujúcejšia skúsenosť v jeho živote… dokázal zhmotniť v predstavách všetko na čo si pomyslel. Malo to však jeden háčik… nedokázal to prekliknúť na to pozitívne. Bola to hotová Pandorina skrinka tieňov, smrti a démonov, skrátka pekla… čosi podobné som zažila včera v noci…. takže ja nepotrebujem ani ayuascchu (-: Stačí liek údajne „na ukľudnenie“…. ufffff…. paradoxy……..

Zákrok som mala o 13:00…  Asi o 22:30 som zaspala s obkladom… najskôr to bol stav ako po alkohole, po dvoch deci vína… potom prišla zvláštna eufória… lietajúci beztiažový stav… zvláštne príjemné uvoľnenie…

!LENŽE!

Asi po polnoci som sa prepadla do samého pekla…….

… čisté psycho – halucinačné stavy….. ono, pri zákroku dostanete megaveľa anestézy,… a tieto oblbováky fakt nie sú nutné………

Navyše… už skoro 10 rokov neberiem žiadne lieky. A to ani paralen. Používam éterické oleje, bylinky, čínsku medicínu, atď….. som vzdelaná v psychosomatike, psychoterapii…  atd,.. takže toto, táto chémia – bola dosť deštruktívna…..

Samotný zákrok bol v pohode……. a fakt sa nie je čoho obávať…

Najskôr príprava sály…  sestričky všetko obalili do takej tej bielej bavlnenej látky…. odsávačky… svetlá…… atď…..

Dostanete injekciu… jednu… druhú… tretiu… štvrtú……..

Asi najhoršie boli vpichy do jazyka.. tie fakt nemusím… dlho sa to hojí, lebo na jazyku je veľa nervových zakončení…….

Potom…. vypláchnete si ústa….  rozpoznala som v tomto výplachu klinčekový éterický olej… dôkaz toho, že prírodné preparáty sú veľmi silné a preto sa používajú aj v lekárstve… vyčistia Vám pleť na tvári, pretože na Vás dávajú bielu plachtu…  máte otvor  – taká vystrihnutá kocka – odhalené iba oči nos a ústa….

Asi toto mi robilo najväčší problém. Bolo mi v tom totiž dosť teplo… nechala som si mikinu aj šatku, keby som cítila chlad,… lenže to som nerátala s plachtou… A pri samotnom procese, mala som trochu krízu, keď som otvorila oči a zrazu som v jednom momente mala pocit, že nemôžem dýchať… že otvor v plachte je príliš malý…. resp. že si potrebujem tak nejako dodýchnuť. Trochu klaustrofóbia.

Moja myseľ potom kreovala divné scenáre, že čo budem robiť keď stratím dych….. a už si to predstavujete….  ako Vás budú kriesiť… „čo keď“… Ak začnete takto rozmýšľať –  rýchlo vypnite tento mod! Je deštruktívny… hneď potom som mala oči už zatvorené a snažila som sa vyskúšať dychovú meditáciu….. nádych na počítanie do 5… zadržať dych na 3 sekundy a potom púšťať výdych a predstavovať si, že s výdychom odchádza strach a obavy…

Toto je strach z neznámeho…..

Dôverujete chirurgovi, ale zároveň sa bojíte toho, že vlastne nič neviete…. ako zareaguje telo…. čo sa bude diať ďalej…. a horšie je, keď si začnete vytvárať také tie „čo keď scenáre“…

Vtedy to zastavte, lebo Váš dych bude zaručene horší….

Pokúste sa o pravidelný dych,… keď to nepôjde, skúste preniesť pozornosť inam….. ja som napr. mala zatvorené oči a začala som si v tejto tme zavretých očí vytvárať obrázky… z tieňov svetla….

Ale čo ma iritovalo najviac….

Asi v strede zákroku mi začala meravieť pravá lopatka na chrbtici…

Toto bola veeeľmi divná fáza. Hlavne keď si uvedomíte, že riešite primárne zuby,…(-:

…nuž ale…  v tento moment zákroku bude Vaša myseľ  skrátka aktívnejšia ako zvyčajne. Budete sa možno chcieť zrazu poškrabať niekde na tele…. ale nebudete môcť. Meditácia pre mníchov v kláštore (-: Tu to máte priamo na zubárskom kresle…  humorné aj fraškové zároveň! A otestujete si, čo všetko dokáže  potvora myseľ…. bastarda jedna!(-:

Snažila som sa zastavovať tieto divné hlasy v mysli….. lebo jeden hlas produkoval „čo keď nebudem rozprávať potom..?“ Stŕpla mi totiž hneď polka tváre a priznám sa, to ma vydesilo. Trochu bezmocnosť, ze to nemáte pod kontrolou… Zrazu si uvedomíte, koľko máte svalov na tvári….. lebo celé svalstvo Vám trochu klesne… a vlastne… fakt necítite NIČ……. A pochopíte, čo je necítiť NIČ pri vedomí… takže pochopiteľne, rozprávanie je problém aj po zákroku… tak chvíľkovo…

No a druhý hlas v mysli hovoril tomu prvému:  „Vieš čo? Neotravuj ma svojimi nezmyslami už.. a láskavo sklapni!“(-:

Toto sa mi mlelo počas celej operácie…… a predstavovala som si ich ako takých tých dvoch panáčikov, ktorí po sebe hučia a bijú sa… fakt zábavné, ale aj tragické ako funguje naša myseľ plná strachov z neznámych vecí….

Bolesť lopatky ma fakt iritovala niekoľko minút… bolo to iné zubárske kreslo ako zvyčajne… príliš zaklonená hlava….  Ale snažila som sa do lopatky v chrbte aspoň dýchať. To ma naučila terapia qi gong. Môžete si predýchať jednotlivé časti tela. Tak, že presuniete na ne pozornosť a akoby sa do nich nadýchnete….. a opäť s výdychom sa snažíte v predstave vypustiť z tohto miesta všetko napätie….. Takto mi bolesť lopatky odznela za pár minút… Mala som však pocit, že je to večnosť….tu čas plynie megapomaly!

Pretože som sa snažila nehýbať a nekomplikovať chirurgovi prácu…. aby to urobil čo najlepšie… pretože to už bola fáza šitia ďasien….

Pretože oni Vám najskôr navŕtajú do kosti tie skrutky…

Potom to zašijú……..

Toto je prvá etapa implantačného zákroku…

Potom odstránia o týždeň stehy….

Nastáva 3 mesiace regeneračný proces…..

Žiadna káva, kofeín celkovo…

Rozlúčte sa s mliečnymi výrobkami, s cvičením, s ťažkým dvíhaním, saunou, športovaním, skrátka so všetkým – čo prekrvuje telo….

Toto minimálne týždeň, dva treba dodržiavať…….

Potom po 3 mesiacoch sa naskrutkuje ďaľšia časť….. a o týždeň na to ide finálna korunka….

Niekde to robia vraj aj na jeden krát… Ale aj na pražskej klinike mi povedali, že jednorázovo to neodporúčajú.. a nemajú s tým dobré skúsenosti…..

Telo sa musí s tým vysporiadať. Kosť zrásť….. Proces regenerácie neoklamete. Na jeden krát tak veľká záťaž sa nemusí podariť….. telu treba nechať čas….

Čo sa týka materiálov – odporúčam Straumann. Viacero zubárov sa vyjadrilo, že je to zatiaľ najlepší titánový veľmi kvalitný implantát na trhu….. A aj zubári ked si dávajú pre seba implantáty – dávajú si urobiť Straumann…. Prešla som si náhľady v  susednom Ősterreichu, Čechách  aj v Maďarsku….. ľudia si však dávajú aj lacnejšiu variantu Camlog. Je to švajčiarska značka ako Straumann… Ibaže o čosi lacnejšia. S tými značkami je to asi sporné. Niekto má Camlog a je spokojný.. niekto zas nedá dopustiť na Stramannky… Ja som šla radšej do Straumann…

A fakt, že dnes nemám po včerajšom zakroku žiaden problém. Telo sa s tým vyrovnalo pomerne rýchlo. Žiadna infekcia… ani nijaká bolesť.. nijaký problém… žiadne analgetiká som si už po zákroku nedávala….. celkovo mi stačila anestéza a tie 2 pilulky oblbovákov. Druhý krát by som si ich pred zákrokom už nedala. Toto zvládnete aj bez oblbovákov a antibiotík…..

Finished…..

Lekár ohlásil koniec zákroku.. prekvapivo skoro… trochu som nemohla chvíľu zatvoriť ústa….. moja sánka sa trochu zasekla (-:

No rozprávanie bolo potom najťažšie…..

A na úsmev zabudnite…… celkovo vysloviť spoluhlásky, kde spájate pery, to bolo niečo! Tak isto slová s o sú problém…. a pri smiechu Vás jeden deň budú bolieť všetky svaly na čeľusti… samozrejme, reakcie ľudí na tento zákrok sú rôzne.. toto boli tie moje….

Keď sme vyšli do susednej miestnosti na rőntgen, zachytila som zvedavý pohľad ďalšej čakajúcej pacientky…. každý sa tak trochu bojí neznámeho. Kývla som len hlavou, že to bolo ok. Usmiať sa mi nedalo…… Neverbálna komunikácia jej postačovala…….

Lekár sa v závere spýtal: „any pain?“… a ja že: „Any.. only in my back“…. (-:

Smial sa…

Toto bol dosť humorný záver… podal mi ruku a už upratoval náradia a pripravoval nové látky a plachty na ďaľší zákrok… pri zákroku sa maximálne sústredil, nemal pustené žiadne rádio…. občasná maďarčina znela pre mňa ako súbor abstraktných slov, ktoré sú z inej planéty… rozpoznávala som len občasné „küszi“ – čo znamená „vďaka“- to mi znelo ako viedenské milé „pussy“,  ktoré sa píše „busi“ (-: Iné planéty jazykov. Raz sa chirurg pomýlil a povedal „aufmachen“ namiesto „open“, ale ja nemecky rozumiem, takže som vedela čo má na mysli… Ešte skontroloval  na počítači rőntgen a skonštatoval, že to vyzerá dobre.. podal mi ruku… a bol koniec… Nasledovalo milión dokumentov… certifikát o implantátoch… súhlas, že som bola oboznámená so všetkým – čo môže nastať, .. liečebný plán, ktorý sa dokončil aj s cenami za zákroky…

Ďaľší problém je pitie nápojov po zákroku… svaly na pere sú na chvíľu mŕtve… Je to ťažká výzva! Veľa povylievate, Vaša pera nebude na dve hodiny moc fungovať … Na pitie zabudnite tak hodinu po…. Vaša čeľusť bude úplne znecitlivená.

Keď sme docestovali domov, anestéza pomaly prestala pôsobiť…. trochu začala bolesť… ale nie viac ako po vytrhnutí zubov. Snažte sa zaspať….. a ono to potom zmizne….

Dali mi samozrejme „pre istotu“  analgetiká…. a aj ukľudňovacie pilule… ostali však vo vrecku v bunde…. nepotrebovala som ich..

Tak isto som dostala roztok na čistenie úst.. pretože po implantácii máte stehy,.. na umývanie zubov prvý deň zabudnite…. trčia Vám z ďasna nite …. Lenže ja zase ako ufónka –  tento roztok mi spôsoboval tŕpnutie a puchnutie jazyka, takže som sa zobudila na ťažké dýchanie… a pre istotu som túto hrôzu už druhý krát neskúšala…  som si urobila svoju ústnu vodu ako zvyčajne…  ja som na chémiu silný alergik…. a to, čo často iným pomáha – je pre mňa niekedy priam smrteľne nebezpečné… moje telo je zvyknuté na prírodné preparáty, no čo už s nami ufónmi… (-:

Strava… iba kaše… davajte si pozor na stehy prvé dni… uzlíky vyzeraju pevné, ale predsa len… žiadna tvrdšia strava prvé dni… som v kuse hladná, tie pyré stále to je hrôza, smoothie tak na chvíľu a vajíčka a ryža lepší repertoár, ale celý deň sa Vám to jesť nechce….

Radim Vám… Pred zákrokom sa dobre najedzte! Tak do zásoby! (-: Prejedzte sa… lebo potom nastúpite na detoxikačný kašovitý režim…. hahaaa ((-:

Ďaľšia rada: navarte si slepačí alebo hovädzí či kačací vývar, alebo zeleninovú polievku… aktuálne budú na ďalšie dni zemiakové kaše… výživy.. vajíčka… volské oká….. ryža…  mleté mäso sa ešte dalo dnes na druhý deň so zemiakovým pyré… samozrejme smoothie… nezabudnite na minerály…

Dúfala som, že si urobím krupicu…. a nachystala som si kačací silný vývar a nakúpila mlieko… lenže veľký omyl!  Okrem polievky nič na použitie… Žiadne mliečne výrobky, čierne čaje, dovidenia môj pu erh na 2 týždne….. adieu maslo, mlieko, syr……. a čo je najhoršie aj obľúbené pohánkové halušky s tvarohom )-:

Zato.. moja žabia láska♡ sa potešila plnej chladničke rôznych jedál, ktoré som urobila vopred – pred operáciou…. (-: a tak teraz veselo degustuje všetky dobroty… a má ich pre seba…

Ďaľší paradox… Lekári mi odporúčali po zákroku studené obklady.. dali mi taký ten sáčok, ktorý dáte do chladničky a ten si dáte sem tam na tvár a on Vám potom má znižovať opuch… mne toto vôbec nefungovalo…. začala mi s chladom opúchať tvár…. a pulzovať….

A čo bolo čudné, dobre mi robilo teplo…. zase čosi opačné….

Nakoniec postačila masť Cicaderma – je to prírodný produkt, iba vazelína a maceráty z harmančeku a iných bylín…

..do tejto masti som si dala pár kvapiek harmančekového modrého éterického oleja.. a opuch prešiel…. dnes už je len minimálny… aj modriny sa už trochu zlepšili…

No jo…

Ešte stále trochu vyzerám ako týrana žena, mam na tvári trochu modriny,..  ale deň po dni je to lepšie……. (-:

Masť som potom vylepšila….

Ako sa starať o kosť po implantácii Vám prezradím v ďaľšom článku……

A ako sa starať o seba čo sa týka minerálov – o tom tiež viac na budúce….

Na záver len jedna rada: preverujte si názory u viacerých lekárov… a neverte všetkému, čo počujete!! Pretože niekedy je to iba o tom, ako z Vás vytiahnúť čo najviac peňazí… Nikto v Bratislave mi nevedel urobiť v mojej situácii implantáty… všetci mi tvrdili, že môj chrup je nesymetrický a najskôr budem potrebovať vytrhnúť 2 podotýkam 2! zdravé zuby… a potom budem potrebovať zubný strojček – čo je proces najmenej na 2 roky za kopu prachov. Lenže moja čeľusť sa čím ďalej tým viac opotrebovávala a deformovala.. a keby som šla cestou lekárov v Bratislave – iste prídem aj o zdravé zuby…..

Niektorí ste mi tvrdili, že moja kosť je nedostatočná a niektorí, že vôbec nie je vhodná na implantáty…..

Môj zdravotný stav sa však zásluhou maďarských zubárov za pár mesiacov zlepšil….. zachránili mi zuby, ktoré zachrániť v Bratislave zubári nevedeli….. urobili mi krásne korunky…… vyčistili nanovo koreňové kanáliky, na ktoré si druhý krát nikto netrúfol,… zmizla bolesť trojklanného nervu,.. a zmizol aj tik v oku, ktorý sa mi sem tam objavoval či občasná pulzácia na niektorých častiach tváre …… a nakoniec – doplnili chýbajúce zuby, tak aby čeľusť bola znovu funkčná……

Mnohí ste ma posielali na operácie čeľuste… áno, mám predkus. A čo na tom! Nemusíme mať každý úplne 100%tné symetrické zuby. Nemusíme predsa všetci vyzerať ako z časopisu. Ako ovce… Každý ma špecifickú čeľusť a je to na chirurgii často zverstvo, ako sa čeľuste lámu, potom regenerujú ,.. potom je to vraj „zrovnané“… lenže často už veľa vecí nefunguje tak ako má. To zistí mnoho ľudí neskoro…

A viete čo? Po implantácii zubov sa mi naozaj trochu zrovnal aj predkus. A celkovo mám pocit akoby som mala plastiku tváre… Ono to telo je múdre……… Ak mu dáme to, čo potrebuje…….

Moja skúsenosť je dôkazom toho, že vždy existuje niekto –  kto vyrieši Váš problém……..  ibaže… my často podľahneme vysielanému strachu, ktorý je dobrou stratégiou z pera lekára ..

Často aj doplnenie kosti býva odporúčaný zákrok len kvôli peniazom od pacienta……

Skrátka a jasne…..

Zhnusili sa mi praktiky niektorých zubárov…..

Preto píšem tieto články…

Aby ľudia netrpeli…….

Aby skúšali iné náhľady, potvrdili si pred zákrokom teórie a riešenia aj u iných zubárov a lekárov celkovo….

Strážte si svoje opg snímky,  pýtajte si dokumenty o každom zákroku, preverujte, pošlite svoje snímky iným lekárom…. dajte si čas….. porovnávajte…

Verte mi, stojí Vám to za to! Zdravie a chýbajúce zuby Vám už nikto nevráti….

Zdravotníctvo je často o veľkom biznise…… lenže o tomto sa mlčí….. o tomto sa nepíše……. je to obchod so zdravím…. všetky zlé recenzie na lekárov sa väčšinou premazávajú…. skrátka, nebuďte naivní……

Navyše…

Problémy so zubami spúšťajú v tele obrovskú paseku……..

Na záver to posledné: ak rozmýšľate nad životnou zmenou v podobe vylepšenia chrupu – choďte do toho! Implantácia zubov nie je vôbec náročný zákrok……..

Trhanie zubov je 10 krát horší proces hojenia. Pretože po implantácii máte rany zašité. Nie sú otvorené ako po trhaní zubov….. Toto sú moje skúsenosti.. Vaše môžu byť podobné, ale aj úplne iné… každý organizmus reaguje na chirurgický zákrok inak…. sama som si však musela nájsť na zuby mnoho zlepšovákov. Lebo o implantátoch sa až tak veľa v slovenčine nepíše… Aj preto uverejňujem tento článok. Možno niekomu padne vhod…..

A o tom, čo Vám žiadny zubár nepovie – ako si vyrobiť masť a či ústnu vodu na pooperačný proces a regeneráciu po implantacii  či trhaní zubov – už v ďaľšom článku…….

Majte sa bezbolestne……… (-:

Adieu bolesť zubov: moja predoperačná terapia………. uverejnené dnes..  ..

Odovzdaj všetky strachy Vesmíru a vyšším silám.. odovzdaj svoje hnevy, bezmocnosť, starosti, smútok a chaos, otvor srdce ♡do korán…… vykroč do zmeny s nádejou,… na novú šancu…. pretože taký je občas život…. neustále meniaci, nevyspytateľný, ale krásny………..

♡Spokojná Ufónka Kity♡

 

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: