Denník N

Budúci minister financií vlastní firmy v poradenstve aj poistení, no zamestnávanie mu nevonia

Budúci a minulý minister financií. Foto: TASR.
Budúci a minulý minister financií. Foto: TASR.

Firmy pôsobiace v poisťovníctve, nulové príjmy z ich spoluvlastníctva a rovnaký nulový počet zamestnancov. Takto vyzerá biznis pozadie nového ministra financií. Na otázky k svojej osobe chce odpovedať až na prvej tlačovke, ktorej termín ešte nie je známy. Pozrime sa teda aspoň na verejne dostupné fakty o jeho firmách.

Jedno z kľúčových ministerstiev povedie po Veľkej noci Ladislav Kamenický. Dlhoročný parlamentný poslanec vládneho Smeru a aktuálne šéf finančného výboru Národnej rady nahradí vo vedení rezortu financií Petra Kažimíra. Ten odchádza šéfovať Národnej banke Slovenska.

Podobne ako ďalší ministri za Smer, aj Kamenický si do funkcie prináša svoju podnikateľskú minulosť. V majetkových priznaniach sa roky hlási k podielu v piatich eseročkách. No v kolónke „iné príjmy“, kde sa vpisujú aj príjmy z vlastníctva firiem, si posledné roky zakaždým uvádza 0 eur. Aj keď nejde o nijako zárobkové firmy, dokopy si vyplácajú šesťciferné zisky. Je zvláštne, že časť z nich nesmeruje k ich spoluvlastníkovi.

Vo firmách figuruje len ako vlastník či spoluvlastník. Politik jeho postavenia totiž nesmie aktívne podnikať. Podiel vo firme ale môže vlastniť.

Pod kontrolou

Všetky jeho firmy sídlia na adrese, ktorú si sám uvádza ako trvalý pobyt – v rodinnom dome v širšom centre hlavného mesta. A až na jednu výnimku, žiadna z firiem nemá zamestnancov. Vyplýva to z údajov Finstat.sk, ktorý čerpá aj z dát Štatistického úradu. Pritom práve vláda Smeru prijala viacero opatrení, ktorými podporuje zamestnávanie ľudí a sprísňuje obchádzanie tohto inštitútu.

Eseročky cez konateľstvo riadi príbuzná budúceho ministra Kim Kamenická. Nadácia sa ho spýtala, aký má k nej príbuzenský vzťah a prečo napriek ziskovosti svojich firiem k nemu oficiálne žiadne z týchto peňazí neplynú. No na otázky konkrétne neodpovedal.

Ospravedlnil sa s tým, že „až do svojho vymenovania do funkcie sa nebudem bližšie vyjadrovať. Na otázky týkajúce sa mojej osoby budem reagovať na mojej prvej tlačovej konferencii“. Jej termín včas zverejnení.

Treba len veriť, že na tlačovke odpovie aj na to, či sa nebude cítiť v konflikte záujmov, ak bude presadzovať niektoré zmeny v poisťovníctve. Aj tento trh spadá pod ministerstvo financií. Kamenický pritom na poistnom trhu pôsobí hneď cez viacero svojich firiem.

Napríklad činnosť poisťovacích agentov a maklérov živí firmu Eufinex. Od vstupu Kamenického do vrcholovej politiky sa jej ale darí stále menej, tržby jej podľa portálu Finstat.sk neustále klesajú a vykazuje posledné roky len symbolické zisky, respektíve stratu.

Ďalšou firmou z poistnej brandže a zrejme najúspešnejším biznis projektom Kamenického je eseročka PoistnaKalkulacka.sk. Hoci aj jej sa posledné roky neveľmi darí, vlani jej slušne pomohli predaje cenných papierov a majetku. Spolu firma ku koncu roka disponovala aktívami za vyše 200-tisíc eur.

Osamelý zamestnanec

Jediného zamestnanca má Kamenického firma z oblasti poradenstva, tentokrát podnikateľského, a to relatívne mladá firma Ixion. Spoluvlastní ju s ďalším parlamentným poslancom za Smer Petrom Náhlikom. Rovnaké poradenstvo poskytuje aj firma Gallery Slovakia. Obe firmy ročne generujú tržby niekoľko desaťtisíc eur.

Relatívne široké spektrum pôsobenia má firma Arkturus. V jej predmete činností možno nájsť betonárske práce, ale aj prevádzku múzeí a galérií. Krátko mohla tiež organizovať dobrovoľné dražby. V minulosti pôsobil Kamenický ešte vo firme Brandix. A tiež vo firme Inmet Trading, ktorá zanikla na jar 2012 rozhodnutím súdu.

Z jeho už nefungujúcich firiem je ešte zaujímavá spoločnosť Europex. Tiež zanikla po zásahu súdu na jar 2016, tesne po posledných parlamentných voľbách. Kamenický z nej však odišiel ešte v roku 2001. Firma nakoniec skončila s vysokým dlhom, okolo 190-tisíc eur, voči daňovému úradu. Ako hodnotí odborníčka na dane a členka strany Spolu Jaroslava Lukačovičová, práve výmaz spoločnosti rozhodnutím súdu je „veľmi elegantný spôsob, ako sa zbaviť dlhov voči správcovi dane, prípadne iným dlžníkom a zároveň celej spoločnosti“.

 

Xénia Makarová

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.