Denník N

Príručka študenta holandského

Foto: Kate Bednarčíková
Foto: Kate Bednarčíková

Oslovilo ťa Holandsko, rád by si tam šiel študovať, máš päťtisíc otázok a päťstotisíc zdrojov informácií – komu sa to chce ochotne znášať? Slovenská vysokoškoláčka holandskej univerzity skompilovala odpovede na všetky tvoje otázky.

Ako krajina s množstvom svetovo uznávaných univerzít, kvalitným vzdelávacím systémom, vyše pol miliónom medzinárodných študentov a angličtinou ako neoficiálnym druhým miestnym jazykom je Holandsko po Veľkej Británii druhou najobľúbenejšou voľbou zahraničného štúdia v Európe. Študenti, ktorí sa sem dostanú, nebývajú sklamaní. Avšak, predsa len nie je príjemné pre čerstvo-zmaturovaného študenta byť pod tlakom a v neistote aj po absolvovaní maturitných skúšok. Je síce dobré byť zavalený množstvom otázok, ale zaujať pozíciu Sokrata sa patrí až na univerzite, nie pred nástupom na ňu.

Človek zažije v živote málo situácii, ktoré sú podobne silno nabité nejasnosťou ako nástup na novú školu, do nového sociálneho prostredia, nového domova a nového druhu samostatnosti – a to všetko v novej krajine. Samozrejme, nejasnosť k tomu patrí, vďaka nej je to celé také vzrušujúce. No tento prázdny “výklenok” poznatkov sa vzťahuje na skúsenosti a zážitky, nie na praktické záležitosti ktoré je dobre vedieť vopred. Navyše, študenti majú najviac otázok ohľadne financovania, čo je jeden z rozhodujúcich faktorov výberu školy. Tento článok má preto dve časti: 1) informácie o základných praktických záležitostiach a 2) informácie o financovaní štúdia, t.j. všetky finančne relevantné položky a spôsoby, ako ich zvládnuť.

ČO AKO FUNGUJE

Ubytovanie

V Holandsku nenájdeš nič takého ako typické slovenské či české “intráky”, kde priemerný študent zdieľa priestor s aspoň jednou ďalšou osobou. Študenti v Holandsku majú buď súkromnú izbu v spoločnom byte či dome alebo súkromný apartmán/štúdio. Sú dva spôsoby ako si zohnať ubytovanie: cez univerzitu a privátne.

Univerzity spolupracujú s ubytovacími agentúrami, aby mohli študentom ponúknuť bývanie priamo. Toto bývanie sa nachádza pri kampuse alebo neďaleko neho, v podobe jedného alebo viacerých “blokov” s množstvom izieb. Avšak má to tri nevýhody: počet miest je veľmi limitovaný (keď sa spustí registrácia, do pár minút bývajú všetky izby obsadené); izby sú za vyššiu cenu ako väčšina izieb na súkromnom trhu; a študent má zvyčajne na vybranú izbu nárok iba na rok. Potom si musí nájsť nové ubytovanie na súkromnom trhu.

Preto odporúčam možnosť univerzitou ponúkaného ubytovania preskočiť a začať rovno privátne. V mnohých holandských mestách je však problém, že dopyt po izbách je vyšší ako ponuka; alebo aspoň sa tak zdá počas hektického augusta a septembra, keď množstvo študentov musí ostať bývať na hosteloch, kým sa im nepodarí nájsť izbu, čo môže trvať týždne. Preto je najlepšie začať pátrať po bývaní už okolo mája. Pátra sa dvoma spôsobmi: cez housingové stránky a cez skupiny na Facebooku. Housingové stránky sú agentúry v prevlečení – pýtajú si poplatok buď za registráciu na stránke, aby študent mohol vidieť ponuku izieb, alebo až na konci, keď úspešne nájde izbu. Tieto stránky predstavujú niekoľko problémov: študent nevie, aká je ponuka izieb predtým, ako zaplatí poplatok za registráciu; nevie, kedy mu poskytovateľ izby odpíše na žiadosť; a nemá ani garanciu, že vôbec odpíše (áno, aj také sa stáva). Preto, akokoľvek “Generation Z” sa to môže zdať, sú dobrým riešením aj skupiny na Facebooku, napriek svojej neformálnosti. Skupín je mnoho a ponúk je v nich hojnosť. Aj tu sa pravdaže môže stať, že poskytovateľ neodpíše na žiadosť, ale aspoň sa vyhneš poplatkom.

Dôležitá vec, ktorú treba mať na pamäti: treba sa ubezpečiť, že majiteľ ponúkanej izby umožňuje registráciu na danej adrese. Takmer pre všetkých majiteľov je to samozrejmosť, ale môže sa stať (ako sa to stalo mne), že to nepovolí, čo je problém, lebo bývať v Holandsku bez registrovaného pobytu je nielen ilegálne ale výhľadovo znemožňuje nájsť si brigádu či robiť akékoľvek ďalšie právne úkony.

Doprava

Po stresujúcej a otravnej téme akou je ubytovanie nasleduje uspokojivejšia téma: doprava. Tá je totiž jednou z hlavných vecí, ktoré z Holandska robia takú príjemnú krajinu. Základ dopravy je bicykel. V krajine je osemnásť miliónov bicyklov na sedemnásť miliónov ľudí a cesty pre bicykle sú početnejšie ako cesty pre autá. Keď človek prvýkrát zavíta do Holandska, prvé, čo ho prekvapí, je hromada bicyklov na letisku, na stanici, pred obchodom, na chodníkoch, všetky iba minimálne uzamknuté a každý jeden rovnakej (priemernej) kvality.

V Holandsku bude bicykel tvoj najlepší kamarát a to platí aj pre prípad, že si nájdeš skutočných kamarátov. Holandské mestá sú veľké čo sa týka počtu obyvateľov, ale poväčšine malé čo sa týka rozlohy. Všade, kam potrebuješ, sa na bicykli dopravíš do pätnástich minút. Zima nie je výnimkou, Holanďania sú na bicykli každý deň v roku a keďže do roka nasneží iba párkrát (a to taký sneh, ktorým by opovrhol aj obyvateľ Stredomoria), sa to dá zvládnuť. To znamená ušetrené peniaze, denný pohyb, rýchla a efektívna preprava, environmentalizmus, a žiadne zápchy.

Holandsko má aj mestskú hromadnú dopravu ale pre ne-Holanďana vychádza omnoho drahšie ako MHD, na ktorú sú Slováci a Česi zvyknutí. Na medzimestskú dopravu slúžia najmä vlaky, rýchle, pekné, nové, žlté. Keďže Holandsko je malá krajina, väčšina veľkých miest je od seba vzdialená do hodinky cesty vlakom.

Úrady, poistenia, registrácie, lekári

Nikto nemá rád veci týkajúce sa úradov a vybavovačiek, ale bohužiaľ sú nevyhnutné, takže stručne: prvá a najdôležitejšia vec je zaregistrovať sa ako obyvateľ, čo ľahko a rýchlo vybavíš na obecnom úrade. Zaregistrujú ťa na tvojej adrese a bude ti priradené unikátne BSN číslo, teda číslo občana. (Dôležitý dokument: originálny rodný list aj s oficiálnym prekladom do angličtiny!) Čo sa týka zdravotného poistenia, netreba si nevyhnutne zaobstarať holandské. No ak si chceš privyrábať, môžu ho od teba žiadať. Takisto nie je potrebný holandský bankový účet ani telefónne číslo; dá sa v pohode zaobísť bez nich. A napokon, čo sa týka lekárov, je to celkom jednoduché. V Holandsku sú takzvaní huisartsen, alebo general practitioners/GPs, a pri najbližšej príležitosti je dobré sa u niektorého z nich – úplne hociktorého v meste – zaregistrovať. Je to bezplatné a neprekáža, ak máš cudzokrajné zdravotné poistenie.

To by stačilo na úvod formalít, koľko ma taký parádny život bude stáť?

Foto: Kate Bednarčíková

FINANCOVANIE: JEDNOTLIVÉ POLOŽKY

Školné

Na každej verejnej holandskej univerzite sa platí rovnaké školné, okolo €2 000, ale suma sa každý školský rok trochu prispôsobuje. Napríklad, na rok 2017/2018 bolo školné €2 006, na rok 2018/2019 bolo vo výške €2,060. Avšak od roku 2018 platí nové pravidlo: študenti, ktorí sa na univerzitný program v Holandsku hlásia prvýkrát, platia za prvý rok iba 50% školného.

Ubytovanie

Prenájom súkromnej izby sa pohybuje od 300 do 700 eur (štúdio/apartmán vychádza dvakrát toľko, ak nie viac). Výška prenájmu závisí hlavne od mesta, ale aj od veľkosti priestoru či jeho pôvabnosti. Väčšina izieb v ponuke je vybavená nábytkom a všetkým potrebným v kuchyni.

Strava

Táto nákladová položka je tiež flexibilná, pohybuje sa od 100 do 200 eur na mesiac, v závislosti od tvojej šetrnosti, ochoty uvariť si doma a rozumných nákupných návykov. Ceny potravín sú podobné ako na Slovensku či v Česku; mnohé základné potraviny sú síce o niečo drahšie ale nájde sa aj veľa takých, čo sú lacnejšie.

Študijné materiály

Univerzity budú vyžadovať učebnicu takmer na každý predmet, čo môže znamenať 5 až 10 kníh na jeden školský rok, pričom jedna kniha stojí 30-90 eur. No tieto náklady sa dajú výrazne obmedziť; niekedy viete nájsť dostupné online PDF cez všelijaké, ehm, stránky. Nebude to síce vždy to najnovšie vydanie, ktoré profesor vyžaduje, ale to nemusí byť zásadný problém – napríklad, všetky učebnice, z ktorých som sa doteraz učila ja, vykazovali iba minimálne rozdiely medzi jednotlivými edíciami.

Doprava

Pokiaľ nebudeš bývať v inom meste ako je tvoja univerzita (aj takí študenti sa nájdu), peniaze na kúpu bicykla budú jedinou položkou, ktorú v Holandsku minieš na bežnú dopravu. Najlepšieho kamaráta si zo second handu vieš kúpiš za 80-150 EUR. Ak by sa pokazil, opravy tiež bývajú lacné. Všetky bicykle sú v podobnej kvalitne a žiaden nie je podstatne lepší ako ten druhý (aj vďaka tomu sú tu krádeže extrémne zriedkavé). Holandské bicykle sú jedinou populáciou, ktorá sa skutočne riadi komunizmom.

Čo sa týka mestskej hromadnej dopravy, pokiaľ si v Holandsku nebýval aspoň päť rokov, nemáš nárok na žiaden pevný dopravný plán ako je napríklad električenka – platíš presne toľko, koľko prejazdíš. Funguje to na báze čipovej karty (OV chipkaart) ktorú si dobíjaš podľa potreby. Na vlaky tiež platí OV chipkaart, ale dajú sa samozrejme kúpiť lístky aj samostatne. Vlaková doprava je ale o niečo drahšia ako na Slovensku a v Česku – jednosmerná hodinová cesta stojí 10-15 eur.

Toľkoto položiek som ešte nikdy v živote nemusel platiť, ako to zvládnem?

FINANCOVANIE: AKO NA TO

Na môj údiv si veľa medzinárodných študentov v Holandsku financuje svoje štúdium samostatne, čiže bez pomoci holandskej vlády. Ak ale máš pocit, že to pre teba nie je zvládnuteľné, vláda ponúka dva druhy výpomoci: pôžičku a grant, pričom na obe sa viažu rôzne podmienky.

Pôžička

Typy pôžičiek sú dve: bežná, vo výške max. €860 mesačne; a na školné poplatky, vo výške €160 mesačne. Študent si môže vziať obe naraz. Pôžičku začneš splácať dva roky po ukončení štúdia, a to mesačnými splátkami, ktoré tvoria 4% vášho mesačného príjmu. Ak do najbližších 35 rokov nesplatíš všetko, už nemusíš nikdy. Ak študent pracuje aspoň 56 hodín mesačne, má nárok na bežnú pôžičku – ak nie, stále môže mať nárok na pôžičku na školné.

Grant

Holandská vláda ponúka aj grant vo výške max. €390 mesačne, a to tým študentom, ktorí spĺňajú dve podmienky: pracujú aspoň 56 hodín mesačne a spoločný ročný príjem ich rodičov nepresahuje 47 tisíc eur. Rodičia musia v tom prípade predložiť potvrdenie o svojom príjme za predposledný účtovný rok (čiže v roku 2019 za rok 2017), zamestnanci od zamestnávateľa a živnostníci z daňového úradu.

Pôžičky aj grant sa zaraďujú do Student finance, na ktoré sa podáva prihláška cez webovú stránku vlády DUO. Vzhľadom na to, že na podanie prihlášky je potrebné mať DigiD (digitálnu identitu na základe BSN čísla, ktoré je získané až registráciou na holandskej adrese), sa prihláška dá podať až keď študent býva v Holandsku. DUO nemá žiaden striktný deadline.

Brigáda

Jazyková bariéra, ktorú predstavuje holandčina, je vďaka celonárodne rozšírenej znalosti angličtiny minimálna. Pokiaľ nejde o prácu, ktorá vyžaduje veľa kontaktu so zákazníkmi, ako napríklad pokladník či čašník, máš dobrú šancu, že ťa zoberú. Študenti najčastejšie pracujú v skladoch, baroch, hoteloch, zadných priestoroch kuchyne, a keďže sme v Holandsku, aj ako roznášači jedla na bicykloch. Okrem toho, medzinárodný študent (hlavne taký z krajiny EÚ) nie je vôbec považovaný za úplného cudzinca, takže nestáva sa, že by sa pri hľadaní práce cítil byť menejcenní oproti domácim. Samozrejme, ak by sa ti do pár mesiacov podarilo naučiť aspoň základy holandčiny, otvorí sa ti viac možností na brigádu, napríklad v reštaurácii či kaviarni. Môže sa stať, že aj univerzita priebežne ponúkne krátkodobé administratívne prácičky.

Výplaty sú radosť, keďže Slovák a Čech je zvyknutý na hodinovú mzdu okolo troch-štyroch eur. Mzda v Holandsku závisí od práce a veku študenta, ale zvyčajne sa pohybuje vo výške sedem až desať eur. Čo sa týka zvládania brigády popri štúdiu, nemusí to byť vôbec vyčerpávajúce, ak sa pracuje s mierou, napríklad iba cez víkendy alebo iba dva dni do týždňa.

Na záver

Znalosť je cesta k ceste do neznáma (aspoň tak platí pri vydaní sa do novej krajiny). Holandsko je dobrou voľbou a tvoj zážitok bude ešte priaznivejší, ak si umožníš, aby si zapadol ako rybka do rybníka.

Teraz najčítanejšie

Unimak

Unimak je občianske združenie slovenských a českých študentov a študentiek na prestížnych zahraničných univerzitách, ktorí chcú zdieľať svoje skúsenosti so všetkým, čo štúdium v zahraničí prináša. Poskytujú bezplatnú pomoc stredo- i vysokoškolákom a školáčkam pri prijímacom procese na svetové univerzity.