Denník N

Danko môže byť s redaktorkou RTVS spokojný, po oslavnej óde o tlieskaní dostal ďalší darček

Maťová nastúpila do RTVS minulý rok po odchode kritických novinárov, v minulosti robila regionálnu redaktorku STV a písala aj pre Pravdu. Reprofoto: RTVS
Maťová nastúpila do RTVS minulý rok po odchode kritických novinárov, v minulosti robila regionálnu redaktorku STV a písala aj pre Pravdu. Reprofoto: RTVS

Budovateľský rozhovor redaktorky RTVS s Andrejom Dankom bol ako z čias normalizácie.

Len pred pár dňami šéf spravodajstva RTVS Vahram Chuguryan, (ktorý pred príchodom do RTVS riadil komunikáciu ministrov SNS) otvorene hovoril o tom, že v RTVS robia tzv. povinné jazdy – napríklad, keď sprevádzajú niektorých politikov na služobné cesty. Hoci takéto povinné jazdy zo zákona povinné nie sú, komerčné médiá ich nerobia, v RTVS ich robia, lebo “ ide o volených zástupcov ľudí, a ľudia, ktorí ich zvolili, by chceli vedieť aj o aktivitách,“ povedal Chuguryan v rozhovore pre Denník N.

Presne takéto reportáže zo služobných ciest Dankovi v minulosti v RTVS chýbali a aj sa na to sťažoval.

Už sa nesťažuje. V novembri minulého roka RTVS odvysielala jednu z nezabudnuteľných „povinných jázd“, keď redaktorka Monika Maťová priniesla reportáž z Prahy o tom, že Danko si po príhovore vyslúžil potlesk českých zákonodarcov. Reportáž pripomínala tie, ktoré sme mohli vidieť v normalizačnej Československej televízii, a nielen modulovanou intonáciou hlasu. Reportáž bola oslavnou ódou na Andreja Danka,  akokeby ju pripravili len preto, aby pohladila jeho ego.

Podobné promo sa dostalo Dankovi od tej istej redaktorky aj tento týždeň vo štvrtok.

Monika Maťová, ktorá prišla do RTVS po odchode kritických novinárov,  prvýkrát moderovala diskusiu Z prvej ruky. Témou relácie bola snaha SNS vytvoriť nové ministerstvo športu a cestovného ruchu a agenda SNS o rekreačných poukazoch. Do relácie si Maťová pozvala Danka a prezidenta Zväzu cestovného ruchu Mareka Harbuľáka, ktorý mu pri zmenách v cestovnom ruchu pomáha. V diskusii nebol žiaden politický ale ani odborný oponent.

V relácii predseda SNS povedal, čo len chcel – odpromoval rekreačné poukazy, športovú agendu, plány s novým ministerstvom, kritizoval oponentov. A hoci si dnes zamestnávatelia, štátne úrady, školy či nemocnice  lámu hlavu nad tým, z čoho zaplatiť Dankove poukazy, kritizuje ich opozícia, analytici, odbory, z úst redaktorky nezaznela ani jedna čo i len trošku kritická otázka, ktorou by aspoň  v náznakoch Dankovi oponovala.

Maťová a jej „dravé“ otázky Dankovi:

Pán Danko, naozaj potrebujeme ministerstvo, nestačila by dobre fungujúca agentúra?
Pán Danko, aká je vaša predstava?
Pán Danko, máte premyslenú podrobnejšiu štruktúru, kompetencie odborov, sekcií? Uvažovali ste podrobnejšie o štruktúre ministerstva?
Pán Danko, myslíte si, že zavedenie takéhoto ministerstva by uľahčilo, povedzme zvýšilo šance na čerpanie eurofondov?
Pán Danko, budete vy ako jedna zo strán v koalícii nejakým spôsobom reagovať na potreby v cestovnom ruchu?
Po formálnej stránke, máte konkrétnejšiu predstavu, priestory, kde to bude?
Budú aj nejaké spoločné rokovania so zväzom cestovného ruchu?
Je taká nálada v koalícii, že by ste dokázali presadiť toto ministerstvo alebo to bude otázkou nejakých vyjednávaní, politickej šikovnosti?

Dankova SNS, ktorá pomohla presadiť Jaroslava Rezníka za šéfa RTVS a pre ministrov ktorej pracoval aj súčasný šéf spravodajstva, sa už na spravodajstvo RTVS nesťažuje, zjavne je spokojná. No to, kam sa uberá spravodajstvo a publicistika v RTVS, je smutné.

Aktualizácia 12. 4.: Redaktori RTVS zverejnili stanovisko, v ktorom kritizujú neprofesionálny rozhovor s Dankom: Otvorený list redaktorov RTVS: Ospravedlňujeme sa vám za reláciu Z prvej ruky s Andrejom Dankom

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.