Denník N

Luboš Blaha nikam neodchádza! Analýza + Doplnenie: reakcia Ľ.B.

Zdroj: Facebook Ľuboša Blahu
Zdroj: Facebook Ľuboša Blahu

Od dvojitej vraždy, cez Fica po Blahu. Analýza, vývoj, štatistiky.

Deň potom ako sa verejnosť dozvedá o dvojnásobnej vražde novinára a jeho snúbenice, Fico, Kaliňák a Gašpar donášajú pred novinárov milión v hotovosti. Po dlhých rokoch v politike, je to prvý galaktický fail, amatérske spackanie krízovej komunikácie a symbolický začiatok konca jednej éry.

Zdroj: tiny.cc/igb94y

V rovnaký deň do éteru vstupuje prvá dezinterpretácia udalostí, v stredu je rovnaký naratív na prominentnom dezinformačnom webe a vo štvrtok už úplne všade. V rôznych odtieňoch ho prepísali v podstate všetci hlavní aktéri slovenskej a českej dezinformačnej scény. Zhrnúť sa dá takto:

Novinár a jeho družka sú rituálne zavraždení za účelom majdanizácie spoločnosti. Vražda má vyburcovať obyvateľstvo a zapríčiniť pád vlády. Keď sa potom riadenia štátu ujmú rebeli Dúhovej revolúcie, zrovnoprávnia ženy, zlegalizujú migráciu, homosexuálne zväzky a drogy a tradičná rodina a hodnoty praotcov sa utopia v liberálnom bahne. Hlavnými organizátormi sú nápadne zohratí novinári, tretí sektor a prezident Kiska, ktorý je zástupcom amerických imperialistov a samotného ťahača nitiek, Georga Sorosa. Jeho pravá ruka, Marcello Fabiani sa už na Slovensku nachádza a robí to čo má. Riadi.

O týždeň neskôr vystupuje Fico pred novinárov, tentoraz sám, a hovorí o plánovanom prevrate, za ktorým má stáť prezident Kiska a George Soros. „Ste smiešny“, okrikuje ho Eugen Korda.

Keď potom Fico koncom apríla oznámi, že sa ešte hodlá „pobiť sa o život“ dá sa z toho usúdiť, že sa otriasol, znovu nadýchol a ide ďalej. Vteda sa už mohlo špekulovať, že

od SMERU, a do určitej miery aj niektorých ostatných strán, môžeme onedlho očakávať politickú mobilizáciu na báze hrubozrnných konšpirácií, tak ako to bývalý premiér predviedol, keď strašil Sorošom. Kampaň nebude ponúkať konštruktívne projekty (reformy a investície). Bude robiť to, čo robia politici keď „bojujú o život“ – bude strašiť. Imigrantmi, západným imperializmom a jeho agentmi v mimovládnom sektore, stratou národnej identity, destabilizáciou krajiny.

Jedným z majstrov najstaršieho remesla je s obrovským výtlakom taliansky Matteo Salvini ku ktorému sa minulý týždeň pripojil Boris Kollár. Salvini je hodnotovo na úrovni Kotlebu, len je šikovnejší a neráčkuje.

Naprieč Európou si radikálne pravicoví politici prisvojujú dezinformačné naratívy a stavajú ich do jadra svojej politickej komunikácie a marketingu. Vidíme to všade. Ľudia niečo také čakajú od Danka, Kollára, Bugára a národovcov naprieč spektrom. Ale od Fica?

Bývalý premiér bol tak notoricky známy svojim suverénnym vystupovaním, že keď po dvojitej vražde kolosálne zbabral dve, dnes už legendárne tlačovky, len málokto veril, že si tento štýl komunikácie ponechá do budúcnosti. Zrejme však pochopil, že situácia je vážna a musí, začať loviť v cudzích vodách.

Ak by to bol býval napokon iba taktický úskok, ktorý mal v daný okamih odviesť pozornosť médií a verejnosti, a nie prvý krok dlhodobej komunikačnej stratégie, musel si Fico aj tak neskôr uvedomiť, že to s tým Sorosom nakoniec až taký zlý nápad nebol.

Koalícia národných síl

Najneskôr od hlasovania o Istanbulskom dohovore je jasné, že slovenské politické spektrum sa polarizuje v priamom prenose. Niektorí to robia z ideologických dôvodov, iní prezliekajú kabáty kvôli biznisu, tak ako to robili stále. Do parlamentných volieb, ak budú v roku 2020, pôjdu už len dva tábory. Proti zapredancom západu, ktorí stoja proti vlasti, národu, tradíciám a štátnej zvrchovanosti bude stáť spravodlivá koalícia národných síl.

Všimne si to aj sociológ Michal Vašečka a vo volebnom štúdiu Denníka N (minúta 0:32:20) zdôrazňuje, že sme práve mohli v priamom prenose sledovať spoluprácu budúcej koalície SMERu, SNS, LSNS, Mostu-Híd a Sme Rodina. Tradičné rozdelenie na pravé, ľavé a stredné politiky končí.

Členovia Národnej koalície sa nad takú malichernosť ako ľavicová, či pravicová príslušnosť dokážu hravo preniesť. Ich cieľom je národný záujem, odmietnutie migrácie, ochrana suverenity, tradičnej rodiny a hodnôt. Pre neznalých politického žargónu sa v preklade do slovenčiny jedná o zabezpečenie prístupu ku zdrojom štátu.

Prichádza Ľuboš Blaha

Päť týždňov po Ficovej druhej tlačovke zakladá Ľuboš Blaha (a jeho tím adminov) Facebookovú stránku a veľmi rýchlo sa zaraďuje medzi hráčov, ktorí hrubým spôsobom krivia informačný priestor.

Je známe, že Ľuboš Blaha si svoju stránku nespravuje sám

Spomínaná tlačovka bola prvým náznakom presunu politickej mobilizácie SMERU od konštruktívnych tém (pokrok, rozvoj, istoty) smerom ku politike identity (permanentný stav ohrozenia, boj proti nepriateľovi, viac tu). Fico pochopil, že musí naskočiť na vlak, na ktorom sa už dávno vezú SNS, ĽSNS, SME-Rodina a dokonca aj Most-Híd – na to má Ľuboša Blahu.

Smerovanie Slovenska musí byť jednoznačne prozápadné, no vieme tiež, že Západ toho na rováši nemá práve málo. Blaha má nepochybne načítaný kopec literatúry, ktorá objektívne kritizuje zahraničnú politiku Spojených Štátov a zlyhania západného sveta. Dobrý propagandista buduje na faktoch.

Kvalitne vyrobené dezinformácie musia byť založené na pravde a aspoň čiastočne odzrkadľovať realitu. Polopravdy, čiastkové pravdy, fakty vytrhnuté z kontextu. Všetci si myslíme, že sme schopní oddeliť pravdu od lži, a že propaganda sa nás netýka. Je to však najlepšia cesta, ako jej uveriť. Keď v nej objavíme zrnko pravdy, hneď máme dojem, že to už propaganda nie je.

¿A dónde vas, compañero Blaha?

Z analýzy obsahu Blahovych príspevkov medzi 12.3. – 11.4.2019. je zrejmé, že za posledných pár týždňov je cieľom jeho výpadov zvolená prezidentka Čaputová, na ktorú Blaha, počas kampane a po nej, tvrdo útočí. V súlade so žánrom a podľa očakávaní sú jeho tvrdenia nepodložené, Blaha dôkazy neponúka. Jeho tridsať tisícové publikum ich nevyžaduje. Na obrázku sú najčastejšie sa vyskytujúce slová statusov z uvedeného časového obdobia.

Šikovná propaganda poskytuje jednoduché odpovede na zložité otázky. Blahom v posledných dňoch načrtnutý, všeobjímajúci svetonázor o západniarskom sprisahaní, riadenom Spojenými Štátmi, financovaný ESETom v zastúpení prezidentky Čaputovej a možno budúceho premiéra Kisku, môže byť jedna z línií budúcej predvolebnej kampane SMERu. Navyše je prakticky zhodný s konšpiračnou teóriou, ktorá sa objavila v dezinfo médiách pár dní po vražde.

Blaha má dnes na Facebooku tridsaťjeden tisíc nasledovateľov. Až tretinu ich získal počas prezidentských volieb. Dnes sa rast spomalil, no trend je rovnaký – jeho publikum rastie. Zem a Vek majú tridsaťdva, Hlavné Správy tridsaťdeväť tisíc. Blaha môže do volieb v roku 2020 výtlakom svojich konkurentov pokojne prekonať . Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by to malo byť inak. Stal sa oficiálnym zberačom hlasov antisystému pre svojho straníckeho šéfa Roberta Fica, ktorý sa v nasledujúcich parlamentných voľbách hodlá pobiť o život.

Fico nikam neodchádza. Rovnako je na tom aj jeho dvorný propagandista Blaha. Neuznaný status učenca (on sa ním bez pochýb cíti byť) ho dotlačil od tradične akademického publika ktoré ho odmietlo, do davu. Tam mu tlieskajú. Konečne niekto.

Počet nasledovateľov Facebookovej stránky Ľ. Blahu za posledný mesiac narástol o viac ako 5.200 ľudí, čo predstavuje približne +17%
Počet nasledovateľov Hlavných Správ za rovnaké obdobie narástol iba o 1.100. V porovnaní s Blahom len o pätinu.
Najhoršie je na tom Zem a Vek, ktorý za posledný mesiac získal iba 175 nasledovateľov – 3.3% z počtu ľudí ktorí sa pridali k Blahovi
Zaujímavé sú aj čísla, ktoré ukazujú do akej miery sa komunita aktívne zapája

Jedná sa o dôležitý ukazovateľ, pretože dobre uvarená propaganda má viesť k akcii. Grafika ukazuje priemerný denný počet interakcií (lajky, komentáre, zdieľania) na tisíc fanúšikov. Presnejšie informácie sú v jednotlivých popiskách.

Pred mesiacom bola priemerná denná aktivita fanúšikov Ľuboša Blahu približne 3600 interakcií za deň. Ku koncu mesiaca to bolo asi 12.500. Nárast o takmer 350%

 

Krivka Hlavných Správ, aj keď stúpa, je pomerne rozkolísaná. Pred mesiacom bol počet interakcií fanúšikov facebookovej stránky asi 5.000, dnes je to približne 5.650. Nárast iba o 11,55%
Ako je na prvý pohľad zrejmé, Zem a Vek zaznamenal počas prezidentských volieb nárast aktivity na najviac 1.560 interakcií denne, no na rozdiel od Blahu, ktorý si stúpajúci trend dokázal udržať, tu klesol na úroveň zo začiatku mesiaca (1.340). Zem a Vek tak zaznamenali nárast iba asi o 14% a to len dočasne

 

UPDATE 16.4. O 19:30

Dnes krátko poobede reaguje Blaha na článok, ktorý ste práve dočítali:

Reakcia Ľ.Blahu

Pre vás, ktorí ste sa dostali až sem, by som asi nemal písať nič. Pán Blaha sa prihovára svojim fanúšikom, ktorí si rovnakú námahu nedali. Dovoľte mi napriek všetkému krátky komentár.

To, že Blog na Nku, nie je redakčný a svoj kopec petrošekelov od ESETu komentovať nebudem.

Je pozoruhodnejšie, že Blaha svojou argumentáciou vlastne potvrdzuje ústrednú tému článku, keď z neho vytrháva vetu:

Blaha má nepochybne načítaný kopec literatúry, ktorá objektívne kritizuje zahraničnú politiku Spojených štátov a zlyhania západného sveta Dobrý propagandista buduje na faktoch. Kvalitne vyrobené dezinformácie musia byť založené na pravde a aspoň čiastočne odzrkadľovať realitu.

Dodáva, že „podľa denníku N šírim dezinformácie tým, že hovorím pravdu a fakty.“

Asi nedopatrením však zabudol do svojho statusu skopírovať aj zvyšok textu:

Kvalitne vyrobené dezinformácie musia byť založené na pravde a aspoň čiastočne odzrkadľovať realitu. Polopravdy, čiastkové pravdy, fakty vytrhnuté z kontextu. Všetci si myslíme, že sme schopní oddeliť pravdu od lži, a že propaganda sa nás netýka. Je to však najlepšia cesta, ako jej uveriť. Keď v nej objavíme zrnko pravdy, hneď máme dojem, že to už propaganda nie je.

V samej podstate veci, nie sme svedkami iba postupne stúpajúceho vplyvu jedného z dezinformačných kanálov v našom info priestore, no tiež osobnej tragédie akademika, ktorý si nedokázal vyslúžiť rešpekt kolegov. Posúďte sami.

Teraz najčítanejšie

Victor Breiner

Analytik. Propaganda a medzinárodná bezpečnosť. Prevádzkujem portál Infosecurity.sk - Sledujte nás aj na Facebooku: facebook.com/infosec.sk