Denník N

Výpadok sociálnych sietí aneb kolektívna samovražda

Foto: Stock Catalog, Flickr.com, www.thoughtcatalog.com
Foto: Stock Catalog, Flickr.com, www.thoughtcatalog.com

Výpadok mal trvať dlhšie.

Výpadok mal trvať dlhšie. Aby sme si konečne uvedomili, čo sociálne siete spôsobujú. Prestaňte sa mi tu sťažovať,  že trepem dve na tri. Výskumy moje slová potvrdzujú. Áno, mám to tu čierne na bielom, dáta a čísla. Tak ticho!

Výpadok mal trvať dlhšie. Najprv mi napadlo, že som neuhradila faktúru a operátor si zo mňa urobil žart. Potom mi napadlo, preťažená sieť? Veď je beh! Ruky sa mi trasú od nervov. Nakoniec mi kamarát poslal správu. Že Fejsbúk nefunguje. Okej. Tak to mi fakt nenapadlo.

Výpadok mal trvať dlhšie. Až vtedy, po chýbajúcich každodenných rituáloch zízania do osvetlenej obrazovky by sa u nás začali prejavovať prvé príznaky abstinenčných záchvatov. Niekoľkonásobne vyššie faktúry za volanie. Chaos v mysliach podnikateľov na sociálnych sieťach. A tá neukojená potreba zdieľať s ľuďmi každodenné pochody mysle.

Masívny kolaps. Niekoľko vážne závislých by sa hodilo z mosta. A väčšinová populácia by si konečne uvedomila: Facebook je moderný typ závislosti dostupnej i pre deti. Rozzúrená verejnosť by tlačila na centrálu Facebooku. Niet divu, vlastní Instagram, Whatsapp i Messenger.

Zvolá sa tlačovka. A ten vždynepriestrelný Zuckerberg by opakoval jednu a tú istú vetu: „Áno, tento problém čoskoro vyriešime.“ Milión zábleskov, novinári s mikrofónmi sa nevedia dočkať priestoru na otázku.

Výpadok mal trvať dlhšie. Uvedomili by sme si, že Facebook a všetky sociálne siete nás nakoniec úspešne pohltia a zničia.

 •Moje dodrbané psyché sleduj tu

•Ak sa ti uľútostí, podpor ma tu

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.