Denník N

Tahiti: Koniec sveta, kde sa zapáčilo aj Štefánikovi

Východ slnka nad Tahiti z ostrova Moorea.
Východ slnka nad Tahiti z ostrova Moorea.

Sedíte na terase domčeka na koloch, kŕmite sa ananásom a pri východe slnka popred vašu pláž plávajú raje. Za chrbtom sa vám do výšky týčia členité hory porastené bujnou vegetáciou a vyspevujú ranné vtáky. V tom momente je vám všetko ostatné ukradnuté. Takto nejako musí vyzerať raj na zemi!

Francúzska Polynézia

Francúzska Polynézia je zo Slovenska vzdialená vyše 16-tisíc kilometrov. Dosť na to, aby človek v lietadle presedel 24 hodín. Aj preto je relatívne málo navštevovaná a za rok priláka menej turistov ako Havaj za deň. Toto súostrovie má necelých 300-tisíc obyvateľov, je roztrúsené na ploche väčšej ako Francúzsko a Nemecko dokopy a pozostáva zo 118 ostrovov. Najznámejšími z nich sú Tahiti, Moorea a Bora Bora.

Let do Francúzskej Polynézie trvá celý deň.

Francúzi spravujú Francúzsku Polynéziu už viac ako sto rokov. Na rozdiel od Martiniku alebo ostrovu Réunion nepatrí do Európskej únie, no miestna mena (frank CFP) je pevne naviazaná na euro. Obyvateľstvo je zmeskou Polynézanov a Európanov a krajina všeobecne pripomína akúsi tropickejšiu verziu Francúzska, kde sa bagety miešajú s ananásmi.

Tahiti a Štefánik

Väčšina populácie Francúzskej Polynézie žije na najväčšom ostrove Tahiti s hlavnými mestom Papeete. Ako je už pri ostrovných rajoch zvykom, hlavné mesto má od krásy ďaleko a je skôr ideálnym miestom na doplnenie zásob potravín a suvenírov ako atrakciou hodnou pobudnutia. Pre našinca však má jedno špecifikum – v roku 1910 sem bol vyslaný Milan Rastislav Štefánik, aby pozoroval Halleyho kométu. Postupne postavil prvé astronomické observatórium v Polynézii a – vcelku pochopiteľne – zamiloval sa do života na Tahiti.

Na kopčeku nad mestom dnes v strede štvrte „Résidence Stefanik“ stojí malý pamätník, ktorý tam v deväťdesiatych rokoch vybudovali z iniciatívy Františka Kelleho. S pomocou online mapy sa dá pomerne jednoducho nájsť, dokonca k nemu z jednej strany vedie aj smerovník. Nie je najväčšou atrakciou Tahiti, ale vidieť ho rozhodne treba.

Štefánikov pamätník v Papeete (17°32’47.3″S 149°33’57.1″W).

Samotné Tahiti sa dá autom dôkladne prebádať za jeden-dva dni. Za excelentnými plážami treba ísť na vedľajšiu Mooreu, tu skôr dominujú horské vyhliadky, prímorské scenérie, botanické záhrady a krátke výlety do prírody. Kto sa cíti dobrodružne, môže si prenajať džíp aj so sprievodcom a ísť preskúmať tajomné daždivé vnútrozemie. Menej dobrodružné typy určite radi navštívia jeden z nespočetných obchodov predávajúcich tahitské perly. Dajú sa síce lacnejšie kúpiť priamo na „perlích farmách“ na iných ostrovoch, no tie sú predsa len pomerne vzdialené itinerárom štandardného turistu.

Tropická fauna a flóra sú na každom kroku.

Moorea

Moorea je podľa mnohých azda najkrajší ostrov na svete. Od Tahiti je oddelený úzkym, 15-kilometrovým prieplavom, no rozdiel v životnom štýle je obrovský. Z relatívne uponáhľaného rušného Tahiti prídete do tichého zeleného raja obklopeného tyrkysovo-belasou lagúnou. Celý ostrov je jeden obrovský gýč, avšak tento gýč je skutočný a vytvorený prírodou! Pozdĺž pobrežia vedie jediná cesta a okolo nej sú zoskupené hotely, hotelíky a reštaurácie. Všade panuje pokoj – toto nie je typické Chorvátsko v sezóne, ale miesto, kde aj keď sú ubytovacie kapacity plné, ledva niekoho stretnete a pri mori budete takmer sám.

Najkrajšia pláž je Temae na severovýchode. Kryštálovo čisté more má asi 2-metrovú hĺbku a je posiate trsmi farebných koralov. Šnorchloval som už na desiatkach odporúčaných miest po celom svete, ale toto prekoná iba Yap (časť Mikronézie, o ktorej nikto nikdy nepočul, a preto tam ani nikto nikdy nechodí). Predstavte si východ slnka s pohľadom na majestátne hory Tahiti pred sebou, rezort s domčekmi na koloch vpravo a popri vás v mori plávajú raje, korytnačky, malé žraločíky a desiatky ďalších rybičiek. Ten pocit si zapamätáte navždy.

Raja. Len tak si pláva na okraji pláže.

Ostrov ponúka desiatky ďalších pláží, krásne vyhliadky a možnosť prejsť sa bujnou vegetáciou. Môžete navštíviť aj továreň, vyrábajúcu snáď najlepší ananásový a mangový džús na svete. Ochutnávka džúsov, rumov i punčov je zadarmo – málokto však odolá a nenakúpi si zásoby!

Ďalšie ostrovy

Popri Moorei a Tahiti je asi najznámejším polynézskym ostrovom Bora Bora. Obľúbené miesto amerických mladomanželov a scenéria, do ktorej sa hneď zamilujete, spolu s prvotriednymi rezortmi z nej robia jednu z najluxusnejších destinácií sveta. Akýkoľvek iný ostrov je však menej komerčný, no pritom prinajmenšom rovnako skvostný a budete na ňom takmer sami. Huahine či Maupiti patria k najlepšie chráneným tajomstvám súostrovia. Rangiroa je zas jeden z najväčších koralových atolov na svete. A ak vám nebude chýbať lagúna, vydajte sa na vzdialené Markézy na ostrov Nuku Hiva, ktorý vyzerá akoby ste sa ocitli v praveku.

Rangiroa – jeden z najväčších koralových ostrovov sveta z lietadla.

Ako sa tam dostať?

Zo Slovenska sa na Tahiti dá dostať letecky s najmenej dvomi prestupmi. Najkratšie je spojenie z Viedne cez Paríž a Los Angeles do Papeete, ale možno letieť aj cez Londýn, Moskvu, či opačným smerom cez Nový Zéland. Štandardná cena letenky sa pohybuje okolo 1500 eur, ak je však človek flexibilný a má trochu šťastia, vie sa dostať na 800 eur. Dobrodružnejší môžu využiť aj ponuku niektorej zo spoločností prevádzkujúcej zaoceánske lode, ktoré pravidelne niekoľkokrát ročne spájajú Latinskú Ameriku s Nový Zélandom, tu však ceny pod štyri tisícky nájdete zriedkakedy.

Medzi jednotlivými ostrovmi premávajú pravidelné letecké linky Air Tahiti. Lacné rozhodne nie sú, no za pobyt v raji sa platí! Ak chcete navštíviť viacero ostrovov, stojí za to zvážiť cestovateľské pasy umožňujúce za fixnú cenu naplánovať si komplexný itinerár súostrovím. Tahiti a Moorea sú navzájom spojené aj 45-minútovou jazdou trajektom.

Možnosti ubytovania sú vo Francúzskej Polynézii prakticky neobmedzené, to ale neznamená, že ich je veľa. Najmä na menších ostrovoch si budete musieť vystačiť so zariadeniami, ktorých počet spočítate na prstoch dvoch rúk. Neobmedzenosť spočíva v rozpočte. Máte na noc k dispozícii dve tisícky? Nech sa páči, môžete mať luxusný bungalov nad lagúnou, s presklenou podlahou a súkromným bazénom. Ak sa však uskromníte, kvalitné ubytovanie v štýlových chatkách s vlastnou plážou vás nemusí stáť viac ako stovku. K dispozícii sú napríklad aj kempy.

Moorea
Rodinný penziónik na ostrove Moorea. Chatky na koloch, tráva, vlastná pláž a lagúna s rajami a žralokmi.

Jedlo nie je najlacnejšie, no to sa asi na konci sveta ani neočakáva. Potraviny sú predražené, ale napríklad excelentná večera z čerstvých surovín v kvalitnej reštaurácii vás nebude stáť viac ako v Bratislave. A budete si môcť byť istý, že ryba aj ananás sú čerstvé!

Teraz najčítanejšie

Martin Grančay

Vysokoškolský pedagóg, výskumník, projektový manažér, cestovateľ, sprievodca cestovného ruchu, obdivovateľ leteckej dopravy. Odborne sa venujem teóriám medzinárodného obchodu, gravitačným modelom a ekonomike medzinárodnej civilnej leteckej dopravy. Mám rád Slovensko a ako sprievodca ho predstavujem zahraničným turistom, aby sa sem chceli vrátiť a aby o nás šírili dobré meno. Milujem cestovanie, najlepšie všade tam, kde môžem spoznať nové kultúry. Čím dlhší a komplikovanejší let, tým lepšie. :-)