Denník N

Aj mŕtva ryba vie plávať s prúdom

Táto fráza sa mi páči natoľko, že si ju požičiam pre názov nasledujúceho blogu. Ten je o tom, ako nebyť len ďalšou tvárou v dave a o tom ako v sebe prebudiť motiváciu vystúpiť z radu a dať si šancu na lepši život (napr. diplomom zo zahraničia).

Štúdium v zahraničí si už svojich skromných začiatkov (od deväťdesiatych rokov, kedy sme mohli slobodne opustiť hranice republiky a od roku 2004, kedy Slovensko vstúpilo do únie) prešlo mnohými fázami.

Zo začiatku to bolo skôr nóvum pre smelých odvážlivcov. Neskôr mu pribudla nálepka dostupnosti len pre extra študentov, ktorí si mohli dovoliť financovanie formou štipendií vďaka ich excelentnej histórii študijného prospechu. Neskôr, keď sa aj u nás vytvorila kapitálovo solventná vrstva, štúdium v zahraničí sa stalo žiadanejším (aj keď len pre “horných 10.000”).Zhruba od roku 2008 až 2012, aj vďaka nevídaným možnostiam podporujúcim mobilitu obyvateľstva EÚ a takisto vďaka rozmachu internetu a prístupu k informáciám, sa v sektore vzdelávania udiala radikálna zmena. Univerzity a školy začali naopak sami aktívne vyhľadávať študentské kapacity (aj) v bývalých krajinách východného bloku – a teda aj u nás.

Štúdium v zahraničí už viac nie je prístupné len pre najodvážnejších, najbohatších či najlepších študentov. Jeho brány sú otvorené pre študentov, ktorí majú v sebe ctižiadosť, vôľu, odvahu a svoj sen dosiahnuť na “vrchol sveta”, a ktorí v sebe živia ambíciu rozvíjať svoj potenciál.

Je to skvelá možnosť ako vystúpiť z davu, ako si dať šancu nebyť priemerný, nebyť ako ostatní, nesťažovať sa na okolnosti, situácie, rodinu, financie. Je to možnosť, ako sa prebudiť, ako mať život vo vlastných rukách, a ako začať veriť sám sebe.

Je to určite možnosť doslova prekonať strach byť sám sebou, zistiť to, čo v živote chceme a to, čo nie. Je to možnosť, ako byť poctivý.

Chcem povzbudiť mladých ľudí robiť odvážne rozhodnutia, časom z nich budú mať veľkú radosť a budú na seba hrdí. Rád by som povzbudil aj tých, ktorí stále váhajú a obávajú sa opustiť pohodlie domova. Mladí ľudia by mali skúsiť žiť aj mimo svojej rodnej krajiny, aspoň na krátky čas.

Práve vysokoškolské obdobie je na to najideálnejšie. Mladý človek je stále otvorený neznámym veciam a oželie aj luxusnú pohodu, na ktorú je zvyknutý z domu. Má energiu meniť sa. Pre človeka nad tridsať-tridsaťpäť je už oveľa ťažšie urobiť výraznú životnú zmenu, nebodaj sa presťahovať do zahraničia za štúdiom, prácou a opustiť svoj už zabehnutý život.

Je na každom, či sa nakoniec vráti späť na Slovensko. Je ale úžasné, keď sa svetom skúsení ľudia vracajú späť do rodnej krajiny a dokážu ju obohatiť rôznymi, často odvážnejšími názormi a svojimi skúsenosťami. Pomáhajú vytvoriť doma priestor, ktorý bude snáď dokonalejší, ako ten súčasný – a spoločne budovať novú krajinu.

Aj mŕtva ryba dokáže plávať s prúdom (tá dokonca nepotrebuje na svoju plavbu už ani kúsok svojej energie). Verím, že ak čítate tento blog, tak energie máte na rozdávanie a chcete ju minúť na ľudí, situácie a zážitky, ktoré dávajú zmysel.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.