Denník N

Študenti, aj mŕtva ryba vie plávať dole s prúdom

Táto fráza sa mi páči natoľko, že si ju požičiam pre názov nasledujúceho blogu. Ten je o tom, ako nebyť len ďalšou tvárou v dave a o tom ako v sebe prebudiť motiváciu vystúpiť z radu a dať si šancu na lepši život (napr. diplomom zo zahraničia).

Štúdium v zahraničí, si už od svojich začiatkov (od 90. rokov, kedy sme mohli slobodne opustiť hranice republiky a od roku 2004 keď Slovensko vstúpilo do únie) prešlo mnohými fázami.

Zo začiatku to bolo skôr nóvum pre smelých odvážlivcov. Neskôr mu pribudla nálepka dostupnosti len pre extra študentov, ktorý si mohli dovoliť financovanie formou štipendií vďaka ich excelentnej histórii študijného prospechu. Ďalej, ako sa aj u nás tvorila kapitálovo solventná vrstva, štúdium v zahraničí sa stalo žiadanejším (aj keď len pre “horných 10.000”). Zhruba medzi rokmi 2008 až 2012, aj vďaka nevídaným možnostiam podporujúcim mobilitu obyvateľstva EU a vďaka boomu Internetu a všeobecnému prístupu k informáciám, sa v sektore vzdelávania udiala radikálna zmena. Univerzity a školy začali naopak sami aktívne vyhľadávať študentské kapacity (aj) priamo v bývalých krajinách východného bloku a teda aj u nás.

Štúdium v zahraničí už viac nie je prístupné len pre najodvážnejších, najbohatších či najlepších študentov.

Jeho brány sú otvorené pre študentov, ktorí majú v sebe ctižiadosť, vôľu, odvahu a  svoj sen dosiahnuť na “vrchol sveta”. Je to hlavne pre študentov, ktorí v sebe živia ambíciu rozvíjať svoj potenciál. Je to skvelá možnosť ako vystúpiť z davu, ako si dať šancu nebyť priemer, nebyť ako ostatní, nesťažovať sa na okolnosti, situácie, rodinu, financie. Je to možnosť, ako sa prebudiť, ako mať život vo vlastných rukách a ako sa začať veriť sám sebe.

Je to určite možnosť doslova prekonať strach byť sám sebou, zistiť to, čo v živote chceme a to čo nie. Je to možnosť, ako byť poctivý. Chcem povzbudiť mladých ľudí robiť odvážne rozhodnutia, časom z nich budú mať veľkú radosť a budú na seba hrdí. Rád by som povzbudil aj tých, ktorí stále váhajú a obávajú sa opustiť pohodlie domova.

Mladí ľudia by mali skúsiť žiť aj mimo svojej rodnej krajiny, aspoň na krátky čas. Práve vysokoškolské obdobie je na to najideálnejšie. Mladý človek je stále otvorený neznámym veciam a oželie aj luxusnú pohodu na ktorú je zvyknutý z domu. Má energiu meniť sa. Pre človeka nad tridsať-tridsaťpäť je už oveľa ťažšie urobiť výraznú životnú zmenu, nebodaj sa presťahovať do zahraničia za štúdiom, prácou a opustiť svoj už zabehnutý život.

Je na každom, či sa nakoniec vráti späť na Slovensko, no je úžasné, keď sa svetom skúsení ľudia vracajú späť do rodnej krajiny a dokážu ju obohatiť inými, často odvážnejšími názormi, svojimi skúsenosťami a pomáhajú vytvoriť doma priestor, ktorý bude snáď dokonalejší, ako ten súčasný – a spoločne budovať novú krajinu.

Môžete mať buď klasické slovenské štátne vzdelanie, ktoré viac menej nestačí reflektovať svojím obsahom na zmeny a potreby v dnešnom globálnom svete alebo môžeš mať moderné vzdelanie, vzdelanie orientované na prax. Presne to isté vzdelanie, ako tvoji rovesníci z Dánska, Švédska, UK či Holandska

Aj mŕtva ryba dokáže plávať s prúdom (tá dokonca nepotrebuje na svoju plavbu už ani kúsok svojej energie). Verím, že ak čítate tento blog, viete myslieť „out of box“a takisto máte v sebe dostatok života a  energie, ktorú chcete minúť na ľuďoch, v situáciách a zážitkoch, ktoré dávajú zmysel.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie