Denník N

Quo vadis SMER

Kam kráčaš smer?

 

Pád strany SMER je dlhodobý a neodvratný. Paradoxne sa tento pád začal parlamentnými voľbami v roku 2012, kedy strana získala 44,41% hlasov a Don Roberto Ficini mohol zložiť jednofarebnú vládu. Bola to výzva a tá mu asi zlomila väzy.

Od roku 1990 to bola prvá jednofarebná vláda v našej krajine. Nevyužili ponúknutú možnosť a neposunuli krajinu dopredu, ale skôr ju vrátili o pár rokov späť. Prichádzala porážka za porážkou a Ficini strácal postupne podporu. Keď v parlamentných voľbách v roku 2016 získala strana SMER len 28.28% hlasov som dúfal podľa vyjadrení ostatných strán, že do vlády s Ficom nepôjdu, že Fico skončil a pôjde do opozície.

Bohužiaľ sa mu podarilo zložiť vládu s pomocou SNS, MOST-HÍDu a SIETe ako „hrádza proti extrémizmu“. Z tejto vlády po krátkom čase odpadla SIEŤ, nakoľko sa strana pod vedením Procházku rozpadla.

Dnes už vieme, že z tej takzvanej hrádze proti extrémizmu nezostalo nič, nakoľko sa SMER v pohode spája pri hlasovaní s extrémistickou stranou Kotleba-ĽSNS a neraz už SMER s Ficom kotlebovci podržali pri dôležitých rozhodnutiach a hlasovaniach. Zaujímavosťou je aj to, že kotlebovci sa sami nazývajú „jediná skutočná opozícia“ čo v podstate vyznieva prinajmenšom bizarne.

Ficove vlády sú popretkávané rôznymi kauzami a kauzičkami, ktorým viac či menej odolával úspešne. Darilo sa mu roky ich zametať pod koberec, alebo prekrývať inými vecami, ktoré odvracali verejnosť od jeho zlyhaní. Odolávali aj ministri jeho vlád aj napriek podozreniam a následným pokusom o odvolávanie na popud opozície.

Jediné čoho sa Fico naozaj bojí sú ľudia v uliciach.

Z toho má Don Roberto najväčší strach, že sa ľudia spoja a vyjdú do ulíc. Minuloročná poprava novinára Jána Kuciaka s jeho partnerkou Martinou Kušnírovou a následné protesty občanov pod vedením hnutia za slušné slovensko rozvírili hladinu pokojného vládnutia a kradnutia SMERu, zatriasla s viacerými stoličkami a Ficini neodolal.

Musel odstúpiť z postu premiéra a ten jeho arogantný výraz, keď odchádzal od prezidenta po podaní demisie bol slizký a hnusný. Dnes vyzerá úplne inak. Z najmocnejšieho muža Slovenska sa stala ľudská troska. Trasú sa mu ruky, je nervózny a preberá rétoriku Kotlebu a jeho šimpanzov. Šíri konšpirácie a lži a to len  preto, aby si udržal moc. Jeho Titanic(SMER) sa potápa a on sa pokúša zmierniť jeho pád na úplné dno, alebo ho aspoň spomaliť.

 

Sám si je vedomý toho, ako sa mu rúca jeho politická kariéra. Kope okolo seba ako zdochýňajúci kôň. Chcel si zabezpečiť imunitu na 12 rokov ako predseda ústavného súdu a svojim egom  v podstate znefunkčnil jeho fungovanie. Z postu ministra vnútra musel odstúpiť Róbert Kaliňák, Ficini sám musel podať demisiu a odišiel aj policajný prezident a postupne sa mení tvár Slovenska. SMER stratil pozície v krajoch, v obciach a nedávne voľby za prezidenta ukázali, že Don Roberto Ficini je veľmi toxický. Na čo doplatil aj kandidát smeru na prezidenta eurokomisár Šefčovič.

Teraz sú na ťahu štruktúry strany aj oligarchovia a mocipáni v pozadí SMERu. Strana na čele s Ficom má dobre našliapnuté na miesta kde skončil Mečiar a jeho HZDS. Toto všetko si uvedomujú aj členovia strany a v nedeľu sa Beňová vyjadrila, že sa v strane už hovorí o novom lídrovi. Teraz je otázne, či nájdu v strane človeka, ktorý nebude poznačený ako Ficov a bude prijateľný aj pre verejnosť, ale hlavne pre oligarchov. Musí byť dosť silný a mať veľkú oporu v strane nakoľko Ficova túžba po moci je veľmi veľká čo doteraz ukázal a využije všetky prostriedky aby si ju získal a takisto aj udržal.

Doteraz „bezzubá“ opozícia nemala prirodzeného lídra a preto sa darilo Ficovi bačovať ako sa mu zachcelo. Teraz do hry vstúpili noví hráči. Či už je to hoaxér a šíriteľ konšpirácií Harabín, alebo neonacista Kotleba. Ako protiváha proti možnej budúcej koalícii SMER, Kotleba-ĽSNS a budúcej strany Harabína sa rozhodol terajší prezident Andrej Kiska, že založí stranu. Chce spojiť opozíciu a pokúsia sa prevziať v budúcoročných parlamentných voľbách moc a vrátiť na Slovensko slušnosť, vieru v politikov a bezpečnosť. Ešte je otázne, či oligarchovia nehodia Ficiniho a SMER cez palubu, ako to urobili v roku 1998, vtedy sa takto zbavili Mečiara.

Karty sú rozdané a uvidíme ako sa hra vyvinie.

Teraz najčítanejšie

Michal Antoš

Som len obyčajný robotník od guľatej lopaty. Platený turista ktorému záleží na tom našom malom Slovensku.