Denník N

Profesionálny rodič, alebo zneužívanie systému!

Ak sa dieťa dostane do detského domova z mnohých okolností, je v dnešnej dobe prirodzene, že ho zariadenie posúva do náhradnej rodiny k profesionálnemu rodičovi, ktorý pracuje externe pre daný detský domov ako vychovávateľ.

Pred rokmi detské domovy prešli na rodinný spôsob, a preto sa už v súčasnej dobe hľadajú skorej profesionálni rodičia ako vychovávatelia , ktorí pracujú rovno v domove. Systém je tak jednoduchší, má prinášať pre dieťa pocit rodinného prostredia a akého si pocitu bezpečia v prostredí, v ktorom sa dieťa nachádza. Ci už v domove alebo v rodine externého vychovávateľa.

Mal som možnosť do jednej náhradnej rodiny troška nahliadnuť a neviem, či sa môj výskum počas obdobia dvoch rokov bude niekomu páčiť.

Deti z detského domova a profesionálny rodič

Profesionálnu mamu, budeme volať Helena a jej zverených dvoch chlapcov z domova Ivana a jeho mladšieho brata o rok Filipa. Náhradného otca budeme volať Jozefa aby sme v tom nemali guláš a aby sme predišli určitým problémom zo strany profesionálnych rodičov.

Helena sa v domove zamestnala ako profesionálny rodič v detskom domove, po tom čo si spravila kurz PRIDE na neziskovej organizácií ktorú veľmi dobre poznáme. Zamestnala sa tam v rokoch, kedy mal Filip 7rokov a jeho starší brat 8 rokov. Najprv pracovala v domove veľmi krátku chvíľu ako vychovávateľka priamo v domove a onedlho si dvoch bratov po ukončení kurzu PRIDE zobrala k sebe domov do vlastnej rodiny. Pani Helena bývalá v tej dobe v dvoj generačnom veľkom rodinnom dome s Mamou na Záhorí, v jednej malebnej dedinke priamo na horizonte kopca, aj s manželom Jozefom.

Chalani mali možnosť žiť v prírode, a na čistom vzduchu bez hluku, či nejakých zlých vplyvov, ktoré bohužiaľ mesta ponúkajú. Chalani mali vlastnú izbu hore na poschodí na ktorom bola obývačka a jedáleň. Na poschodí v rodinnom dome mali ako keby vlastný byt a dole na prízemí bývala pani Heleny mama s priateľom. Keďže manžela už nemala a na zájazde v zahraničí sa zoznámila s terajším priateľom. V rodinnom dome to bolo veľmi pekne rozdelené nikto si nezavadzal.

Dostatočná starostlivosť

Pani Helena sa o zverených chlapcov z domova starala príkladne. Každý deň im varila a vždy mali dostatok všetkého. Však mali veľmi nízky vek, a tak nepotrebovali nič špeciálne. Boli radi že sú v rodine, q patrične si to aj vážili. Starší chlapec Ivan mal troska zo začiatku problémy s adaptáciou ale neskôr ako Ivan rástol, sa to zlepšovalo.

Pani Helena ich učila umývať riady, upratovať si na izbách, či umývať dlažby v prostredí v ktorom žili. Takto chalani rástli a vyzeralo že je rodina spokojná a šťastná.

Pani Jozef a jeho neodolateľný pohárik

U pána Jozefa bolo známe, že si neváhal občas naliať a to do takého štádia, že sa časom prestal ovládať. Nikdy neubližoval chalanom a aj v stave alkoholikom opojení, nedal pocítiť chalanom, že sa správa neslušné, či agresívne. Keď som sa spýtal chalanov, ako bolo s ujom Jožkom, nikdy na jeho osobu nepovedali nič zlé.

Keď sa Ujovi Jožkovi začalo všetko vymykať z popod kontroly, začala jeho závislosť riešiť jeho žena Helena, ktorej to vadilo, rovnako ako aj celej rodine. No časom sa ukázalo, že s tým po čase rodina nedokázala nič robiť aj napriek tomu, ako veľmi sa snažili všetci mu pomôcť. Pani Helene sa neskôr vlastný manžel oddialil a prestala prejavovať o neho záujem..

Pani Helena a jej nové obzory

Pani Helena nevládala riešiť stavy s jej manželom a tak stále viac a viac pociťovala potrebu pochopenia a odporu u niekoho iného. No jedine čo vedela bolo, že už nechce človeka, ktorý chodí denne do práce a čaká z výplaty na výplatu. Keďže ona do prace nechodila a bola matkou na plný úväzok, chcela niekoho, kto bude mať peniaze a nebudú mu prekážať deti z domova, a ani jej vlastné. O niekoľko mesiacov sa podarilo, a našla si partnera z neďalekého mesta. Začali sa stretávať tajne a Jozef dlhú chvíľu nič netušil. Prešla doba, a Jozef zistil neveru svojej manželky. No pani Helena to už potom vyriešila po svojom. Ujo Jozef zarábal každý mesiac ako radový robotník v neďalekej fabrike a všetko čo zarobil šiel na spoločný účet, ktorý mali manželia. Pani Helena tento účet každý mesiac vybielila, aby výplatu ktorú zarobil neprepil. Môj názor na to bol ale úplne iný.

Ponúkanie alkoholu za mlčanlivosť

Pán Jozef sa už zmieril s tým, že mu žena berie peniaze v rámci ochrany. Teda aspoň takto nejako to Jozef vnímal. No stále sa aj s vedomím, že Helena chodí do mesta za priateľom nevedel stotožniť a aj keď sa snažil tento vzťah napraviť, Pani Helena už vedela čo chce.

Keď odchádzala k priateľovi do mesta, svojmu manželovi kúpila fľašu vodky, aby zakryla aký koľvek pocit hnevu, ktorou mu lepila oči zakaždým keď šla za niečím do mesta.. Takto sa to opakovalo dlhodobo, až sa všetko neskôr skomplikovalo.

Ivanko a Filipko

Ivan a Filip nikdy problémy v rodine nepocítili aj keď to vnímali. Dokonca občas pomáhali ujovi Jozefovi hore po schodoch, keď už nevedel stáť na vlastných nohách a spolu s rokmi deti rástli do puberty, tak sa snažili už ako zodpovední chalani postarať o akýkoľvek problém v rodine na horizonte malebnej dedinky. Chalani boli ochotní proste vždy pomáhať a vždy sa snažili ho troška v rámci možností podporovať, už keď tu podporu stratil u vlastnej ženy, ktorá sa skorej starala o komfort jej priateľa ako o pomoc vlastného manžela, ktorého postupne ale isto sprevádzala na dno..

Prišiel pán podnikateľ

Budeme ho volať Michal. Filip mal 14 rokov, jeho starší brat o rok viac keď sa zjavil v dvojgeneračnom dome v rodine u pani Heleny, jej manžela Jozefa a matky pani Heleny. Doteraz neviem ako sa zoznámil s matkou pani Heleny, pretože boli verzie o zoznámení rôzne. Podstatné je, že pán podnikateľ Michal bol v osudný deň na návšteve v horizonte obydlia, tejto rodiny.

Pán Michal sa zoznámil s pani Helenou a našiel spôsob, ako ju upútať svojimi podnikateľskými aktivitami. Pán podnikateľ Michal si ju takmer okamžite získal a potom to začalo byť ešte len zaujímavé. Pán podnikateľ chodil do dvoj generačného domu stále často, až sa po čase zapáčil aj Heleninej mame. Tá svoju dcéru presviedčala o tom, ako sa jej páči, a že bude určite veľkým prínosom do rodiny. Pani Helena sa do toho nakoniec dala a tak sa začal pán podnikateľ Michal objavovať v dome stále častejšie.

Pán podnikateľ a jeho sľuby

Pán Michal sa jedného dňa zobudil vedľa Heleny priamo v posteli s tým, že bol ujo Jozef spiaci na gauči v obývačke, ako keby ani nebol jej manžel. Zobudil sa jedného pekného rána Michal a šiel kypriť pôdu, kosiť trávu a vykonával od rána poľnohospodárske práce, s do mienkou že ak sa Helena zobudí, tak si z okna na jeho pracovné aktivity pomyslí, aký je len robotný, a atraktívny.. Bola unesená jeho správaním, akceptoval deti ktoré mala v starostlivosti a to že ujo Jozef, jej manžel spal na gauči v obývačke ju v tej chvíli vôbec nezaujímalo.

Sľuby

Pán podnikateľ sa za krátku chvíľu usadil v dome, ako keby tam niekoľko rokov žil. Helenkina mama mala v tej dobe narodeniny a on jej sľúbil darček let balónom, prerábanie kuchynskej linky a celú renováciu domu. Všetci boli nadšení, veď prišiel do ich rodiny Michal, ktorý všetko zariadi, kúpi, vybaví..

Reakcia na pána podnikateľa

Michal bol rad, že si konečne našiel niekoho, kto ho úprimne ľúbi a tak mal pocit, že už bude len pri nej. Veď pani Helena vedela variť, q behať okolo jeho zadku, v tom období mu nič nechýbalo. No sľuby ktoré sľúbil nedodržal! Let balónom sa neuskutočnil a renováciu horného poschodia hradila nakoniec Helena, ktorá z donútenia renovovať musela, keďže jej Michal začal robiť veľký poriadok. Vyhadzoval nábytok cez balkón, a skoro všetko čo bolo v dome začal páliť. Rodina nebola spokojná s jeho činom, a tak sa začal boj.

Nespokojnosť, mŕtve sľuby

To že Michal sľúbil starkej let balónom sa neuskutočnilo, to že sa bude všetko prerábať sa neuskutočnilo z jeho strany. Vyhadzovalo sa všetko v dome, keďže bol pán podnikateľ už žil v dome Heleny. Reakcie rodinných príbuzných nenechali dlho čakať a tak boli všetci proti tomu, aby Michal odišiel že je to zneužívanie a že sa tvári veľkým podnikateľom a v skutočnosti nie je.. Ujo Jozef sa jedného dňa nahneval a rýchlo pochopil, že musí odísť preč bývať samostatne. To aj urobil a Helena si mohla konečne užívať život s podvodníkom.

Reakcia rodiny

Pán Michal sa v rodinnom dome usadil veľmi rýchlo a začal žiť svoj rodinný život s deckami z detského domova a s pani Helenou. Začal rozhodovať o mnohých veciach a chvíľu akceptoval prácu profesionálneho rodiča. Podľa mňa to bola len chvíľková akceptácia, keďže nemal možnosť inú. Toto sa ale nepáčilo neskôr Heleninej rodine a tak sa snažili o to, aby z ich rodiny navždy odišiel. Začali sa boje až to nakoniec skončilo odchodom pána podnikateľa, po tom čo sa zistilo, že v jeho podnikaní nebol práve dobrý a zodpovedný zámer. Pani Helena si v dobe fatálneho incidentu vyvrtla členok bola niekde v meste s Michalom , a zavolala v rámci spoločného piatkového rodinného večera, svojmu synovi, ktorý už bol v tej dobe dospelý, a bol biologickým synom pani Heleny. Jeho názov k pánovi podnikateľovi bol veľmi nenávistný a v tom čase mu tragédia členku jeho mami, pridala na reakcií, ako to konečne skončiť. Pani Helena sa vrátila domov s pánom podnikateľom a všetci sme na ňu čakali. V momente ako prišla, sme sa o jej nohu starali a zároveň kričali na pána podnikateľa, ktorý sa v čase ošetrovania stratil a zamkol na izbe.. Automaticky pochopil, že nie je žiaduci v rodine a tak si jedného dňa ráno zbalil kufre a šiel bývať niekam inam. Aby sme nezabudli na Ivana a Filipa, deti z detského domova, ktorí už boli v tom čase v rodine udomácnení, sa vyjadrili k Michalovi veľmi negatívne a už od začiatku sa im nezdal. Pochopte, že deti z domova majú zvláštnu vlastnosť, vždy odhadnúť človeka presne, a to im stačí len chvíľa.

Kto je pán podnikateľ Michal?

Pán Michal bol konateľom určitej bratislavskej spoločnosti, ktorá pôsobila v mestskej časti Ružinov. Pán Michal bol konateľom spoločnosti v dobe, kedy býval v Bratislave so svojou ženou a dvoma deckami, malého chlapca a dievčatka. Po čase ale firmu opustil, a nie len firmu, ale aj vlastnú rodinu a založil si sesterskú firmu bez mena , kde bol konateľom priamo pán Michal. Po čase sa odsťahoval do svojho rodného mesta pri Trenčíne a keďže sa mu nedarilo s podnikaním a predajom nekvalitných materiálov v tomto okrese, rozhodol sa schovávať a zámerne hľadal rodinné zázemie, aby mohol časom svoju firmu previesť na konateľa inej osoby. Podarilo sa mu to a tak sa konatelka stala pani Helena, ktorá pracovala v tej dobe v domove a mala dve deti z DeD.

Pán Michal podnikal zo začiatku ako výrobca kuchynských drezov, neskôr si našiel na Záhorí dielňu a pracovníka, ktorý mu vyrábal spolu s ním kuchynské stoly a pulty z nerezového materiálu. S pracovníkom dielne sa nepohodol, a tak skončila spolupráca. Po čase si zmyslel, že bude z anglicka dovážať pokazené konvektomaty kuchynské, a bude ich opravovať a predávať za veľké peniaze. Niekoľko z nich aj predal, ale po čase sa firmám začali kaziť a tak musel chodit do tých firiem tieto zariadenia opravovať, aj keď vedel že sú na čisto pokazené a je len otázka času, kedy opäť prestanú fungovať.

Neskôr začal pracovať na zariadeniach celých kuchýň po spoločnostiach. Niekoľko z nich aj spravil. Zohnal nefunkčný tovar, ktorý opäť opravil a mohol smelo predať. Bolo pozoruhodné, že vyhrával konkurzy a ponúkal vždy len tie najnižšie ceny.

Svoju prácu si nechával vždy dopredu zaplatiť, formou zálohy a keď ju mal, tak par zákaziek ani nedokončil. Objednávateľ sa mu zakaždým snažil dovolať, ale on ho mal vždy zablokovaného, alebo hľadal cudzieho človeka, aby ten hovor vybavil za neho.. Takto si hromadil peniaze za zákazky a vždy dohadoval zálohy pomimo, aby platby nemusel z dokladovať o čom jeho Helena ani len netušila, aj napriek tomu že sme ju na to upozorňovali a mali sme dôvod domnievať sa, že to tak je, keďže sme mu pomáhali pri prácach na kuchynských zariadeniach.

Návrat do rodiny a sťahovanie

Helena si už po čase zvykla na to, že Michal odišiel a tak nezabudla na svojho starého priateľa z mesta, a začala k nemu chodiť. Ujo Jozef žil už dávno sám, a tak jej nič nestálo v ceste, rozvíjať vzťah s priateľom z mesta. O cca dva týždne sa objavil pán podnikateľ v meste a stretol sa s pani Helenou. Porozprávali sa veľmi rýchlo pri aute a on jej ponúkol 250 eur za podmienok, že sa z domu vyťahuje aj s deckami z domova a naťahujú sa do spoločného podnájmu. V tom čase Michalovi nevadili deti z domova, chcel len Helenu, ktorá podľahla jeho sľubom a o pár dní bolo sťahovanie.

Michal sľúbil Helene, že si nájdu veľký dom, že sa mu darí v podnikaní a že sa budú mať dobré. Našli spolu veľký modrý dom v jednej dedine pri Senici a tak sme mohli začať so sťahovaním.. V modrom dome už bolo všetko zariadené, pretože sme sťahovali všetko z pôvodného trojgeneracného domu. Nejaký nábytok našiel Michal v bazáre a tak sme po ten nábytok šli a o mesiac v lete august, už boli všetky podmienky zariadené na to, aby mohla nová rodina s deckami z domova žiť v novej rodine v modrom dome.

Zima a nie len vonku

V modrom dome sa bývalo dobre, však za to platil skoro 2000 eur mesačne a pani Helena nemusela platiť vôbec nič. Vyhovovalo jej, že je z rodinného domu preč, a žije s pánom podnikateľom. Prišla zima a začalo mrznúť. V kotolni sa nachádzal kotol, ktorý kúril spoľahlivo. No nájom sa neplatil, a tak sa kúrenie odpojilo. Začala v modrom dome veľká zima a decka z domova si už ako skoro dospelí ľudia začali túto skutočnosť uvedomovať. Január udrel na plné obrátky a začali sa sťažovať na to, že im je v izbe zima. Pán Michal sa rozhodol, že namiesto zaplatenia plynu, kúpi radiátory a že si budú kúriť priamo v priestoroch modrého domu.

Tak sa aj stalo, a radiátory kurili v obývačke, v spálni kde spal Michal s Helenou a u biologického syna pani Heleny. No zabudli na chalanov z domova, ktorých mali v náhradnej rodine.

Zima v izbe, choroba

Všade bolo teplo, ale keď sa už chystalo na spánok, izba dvoch bratov Filipa a Ivana bola mraziacim boxom. Nepísal by som o tom, keby som to na vlastnej koži nezažil. Zrazu sa stratil záujem vychovávať a starať sa na profesionálnej úrovni o deti z domova. Niekoľko krát sa sťažovali na studenú vodu, ktorá sa musela zohrievať v hrncoch, aby sa aspoň o sprchovali. A keď som chcel v ich izbe teplo, prestahoval som radiátor do ich izby aby bolo teplo a hneď na to mi bolo ráno povedané, ako strašne míňam elektriku a ako to pán podnikateľ bude musieť zaplatiť. Zima bola pre novonastahované deti tou najhoršou zimou v rodine.

Agresivita pána podnikateľa

Michal nezvládal platiť nájomné a kúrenie, tak kupoval plynové fľaše a napája ich na rozobratý kotol, aby bolo aspoň trošku teplo. Nakoniec zistil, že sa fľaše míňajú veľmi rýchlo a tak od toho upustil. Po večeroch začal mať všetkého dosť, a Helene vyčítal ako on nie je spokojný s tým, že sú v rodine decka z domova, a ako sa musí starať o cudzie a podobne. Kričal vždy tak hlasno, že to počul aj starší brat Ivan ale nemohol si pomôcť. V tom čase som tam bol aj ja a spal som s nim na studenej izbe, ktorá vďaka pánovi podnikateľovi, nebola zohriata.

Profesionálny rodič a bratia

V čase keď sa chalani nasťahovali do modrého domu, už mali 14, 15 rokov. Začali sa domáhať ako každý normálny človek svojho vreckového, ktoré ako malé decka nemali, a nebudem rozoberať prečo.

Toto sa ale Helene nepáčilo a tak sa im vyhrážala, že všetko čo zničia v modrom dome, budú hradiť zo svojho a podobne. Zatiaľ sa mi nepodarilo zistiť, či sa niečo strhávalo, alebo nie. No jedno viem isto.

Profesionálnemu rodičovi domov, čiže práca prepláca cestovné lístky a všetko oblečenie, ktoré deti v náhradnej rodine minú. Každý mesiac sa pani Helena dožadovala od chalanov potvrdenia o cestovnom v tvare cestovného lístka alebo bločkov z vreckového, ktoré si nechávala preplácať a mesiac čo mesiac sa jej ušlo viac ako 300 eur.

Bolo to takto: chlapci dostali vreckové a v rámci toho museli preukazovať blok z nákupu. (denne s tým bol problém, pretože sa na nich kričalo)

Pani Helena si tieto bloky lepila na papier a okrem blokov za vreckové a cestovného, hľadala bloky aj od rodinných príslušníkov, ktoré si v domove fakturovala. Tento systém vykonávala mesiac čo mesiac a celkom sa jej darilo.

Mama a jej bio syn

Pani Helena žila v rodine aj s neplnoletý synom, o ktorého sa starala veľmi dôkladne a všetko č mu videla na očiach vykonala. Keď chýbali botasky Nike, Adidas všetko bolo. Chýbalo oblečenie, všetko bolo.. Za každý nákup sa ale museli odvádzať bločky, aby mohla peniaze na bratov, z dokladovať aj keď nebolo toto ošatenie práve pre nich. Bolo zaujímavé sledovať, ako má bio syn viac ako bratia. A keď sa ozvali chalani, tak nebolo niekoľko mesiacov topánok, ktoré sa im rozpadávali na nohách v Januári.

Ak ale mali potrebu kúpiť si topánky, museli si ich kúpiť do určitého limitu, a to do 20 eur. Ktoré samozrejme Helena vykazovala blokmi q domov jej tieto papiere preplácal. To, že mal bio syn tenisky za 80 eur z peňazí od bratov, nezaujímalo nikoho..

Sťahovanie, zničenie modrého domu

Začalo sa peklo! Cez zimu sa kúrilo, ale nie v izbe bratov. Pan podnikateľ, mal veľký dlh na nájomnom a tak sa rozhodol riešiť situáciu tak, že sa presťahuje do menšieho rodinného domu aj s neželanými bratmi z detského domova a tak sa po roku sťahovalo do rodinného domu.

Odovzdávanie podnájmu, dopadlo tak že ja osobne by som sa neukázal ani v kanáli ak by bolo potrebné. Zničené steny, kotol, búranie stien k zdrojom tepla. Keďže sa tam cez zimu nekúrilo, trubky začali praskať a to spôsobovalo veľkú škodu pre majiteľa modrého domu. Pán podnikateľ sa snažil opravovať únik vody v stene, ale ako vždy túto prácu nedokončil a odovzdával dom v takom stave, v akom bol zničený.

Bol som pri tom, keď modrý dom odovzdával a verte mi, musel som si sadnúť do auta a tváriť sa, že sa ma to netýka..

Nový podnájom

Po modrom dome, ktorý bol zdevastovaný a zadlženy, sa sťahovalo do ďalšej dediny. Pán podnikateľ nedokázal uhradiť nájomné a tak sa rozhodol ako vždy z rozpracované ho cirkusu utiecť. Predstavil sa ako konateľ firmy a nejaký majiteľ domu v perspektívnej dedine ho žral všetkými desiatimi. Vybavil podnájom rodinného domu a tak sa sťahovalo vo veľkom.

Pani Helena a jej rozdiel

Pani Helena mala vždycky k svojmu bio synovi bližšie, vždy sa snažila a očividne riešila potreby bio syna. Napríklad, varila špeciálne obed pre syna, keďže do neho nemohla dat cibuľu, ktorú on neznášal. Robila mu desiatu každý večer z čerstvých rožkov a keď sa ozval, že sa mu niečo na tom nepáči, olej oheň na streche. Pýtal som sa nie raz bratov z domova, či aj oni dostávajú vždy čerstvé pečivo do školy na desiatu, odpovedali že žiadnu desiatu nedostávajú. V podstate som zhodnotil, že začalo zneužívanie detí z domova a nevenuje sa im toľko starostlivosti, koľko by mali ako deti v náhradnej rodine dostávať.. Niekedy sa stalo, že som bol priamo pri tom, a robil som desiatu staršiemu bratovi Ivanovi, aby pani Helena pochopila, že je 24 hodinová profesionálna mama.

Umy dlážku a prečo ešte nie je upratané?

Odsťahovali sa do nového domu, budeme tomu hovoriť oranžový dom. Ešte pred tým ako sa pubertáci žijúci v náhradnej rodine boli úspešne v novom dome, ich pani Helena upozornila s pánom podnikateľom, že všetko čo zničia budú hradiť z vreckového. Chalani museli upratovať a umývať riady po pánovi Michalovi a chodiť okolo jeho zadku, rovnako ako pani Helena.. Pretože on všetko platil a docielil všetko čo chcel.. Nebolo upratané alebo bola obývačka rozhádzaná, Helena začala kričať.

Koniec

Ivan s Filipom si stále viac uvedomovali, že sú už veľkí a že sa im tieto praktiky už nepáčia.. Nepáčila sa km výpomoc Michala vo firme a nepáčilo sa im neustále upratovanie a rozdiel v rodine, ktorý zažívali stále od prvého na sťahovania sa v modrom dome. Blížil sa koniec roka, a Ivan sa rozhodol pobaliť a utekať pred predátorom rodina, do detského domova. Mladší Filip mal ísť cez letné prázdniny k otcovi a po prázdninách sa už nevrátil a ostal v domove. Tak ako všetko dobre začalo veľmi rýchlo skončilo. Ivan už mal dosť neustáleho čierneho financovania detského domova na účely osobného obohatenia a taktiež aj Michalovich podvodov, pri ktorých z času na čas musel byť.

Zneužívanie detí na úkor vlastného obohacovania

Michal chodil na cesty do zahraničia aby z Anglicka priniesol pokazený kuchynský spotrebič. Keďže nemal povolenie od detského domova aby sa dieťa zdržovalo aj niekde inde ako na mieste pobytu, zobral ho hocikedy na rôzny zájazd, inštalovať tieto pokazené kuchynské prístroje. Ivan s tým nesúhlasil ale dokázal sa dohodnúť s Michalom a to tak, že ak si zájde chlapec von na disco a zobudí sa skoro ráno na výpomoc podvodu, tak bude všetko v poriadku. Ivan sa nikdy ako pubertak nezobudil tak ako chcel Michal, ktorý už mal Helenu pod palcom a boli na sťahovaní už v druhom podnájme.

Michal sa dokázal tak rozčulit, že v pohode dokázal vyliať na neho obnos riadne studenej vody.

Decka momentálne skončili v detskom domove a na reakcie, reagujú spokojne a bez akýchkoľvek problémov, pretože v domove cítia bezpečnosť a nikdy nemusia čeliť mrazu, podvodom, alebo práci.

Momentálne žije pani Helena v troj izbovom byte s pánom podnikateľom Michalom

Článok? Prečo?

Kedy si konečne uvedomíme, že deti z domova nie sú odpad? Kedy si uvedomíme že sú ľudia a každé jedno dieta jedného dňa vyrastie a dokáže sa brániť?

V prípade Ivana a Filipa to bohužiaľ neskončilo dobre, no skúsenosti majú a nikdy na to nezabudnú

František Adam Paló autor článku

Teraz najčítanejšie