Denník N

Prečo vaši rodičia nemajú pravdu?

Rodičia chcú deťom vždy len dobre a poznajú ich najlepšie zo všetkých.

Rodičia sa nedajú nahradiť a budú navždy okolo vás. Rodičia sú prvým vzťahom, ktorý zažívate. Už od mala ich vo všetkom vedome aj podvedome napodobňujete. Matky učia dcéry ako byť ženou a otcovia synov, ako sa stať mužmi. Učia ich chodiť, jesť, rozprávať, vnímať okolitý svet. Vďaka ich rozhodnutiam navštevujete konkrétne krúžky a školy. Rodičia vás formujú od narodenia, sú pre  vzorom, autoritou. Súhlasíte s nimi, bojujete s nimi, opúšťate ich, a vraciate sa k nim.

No, pravdou je však aj to, že nie všetko, čo vám vaši rodičia tvrdia, v skutočnosti tak aj je. Ich názory sú formované na základe ich vlastnej skúsenosti, ktorá je neprenosná a vnímania sveta ich vlastnými očami (a očami ich rodičov). Skvelá vec na živote v zahraničí je aj to, že všetko, o čom vás doma presvedčili, že ste, môžete nechať doma a môžete začať písať svoj vlastný príbeh. Môžete sa opakovane mýliť, skúšať, trénovať, znovu objaviť, opäť sa mýliť, opustiť sa a opäť sa nájsť.

Keď som odchádzal z domu ja, bol som presvedčený, že som hanblivý chlapec, že neviem dobre artikulovat a som priveľmi láskavý pre dnešný svet asertivity a ega. Ešte pred mojim nástupom na univerzitu do Dánska som absolvoval zamestnaný na výletných lodiach ako krupiér v kasíne, dva veľké turnusy po ôsmich mesiacoch. Spomínam si, ako som stál na divadelnom javisku výletnej lode, plávajúc niekde medzi americkým Key West a Nassau na Bahamách. Stál som tam sám, s mikrofónom v ruke, tvárou k hľadisku a v ňom 700 obsadených stoličiek, ktoré na mňa pozerali a čakali čo zo mňa “vypadne”. Z titulu mojej funkcie “Casino Host” som začal zhruba 5 minútový uvítací príhovor na začiatku ich 8 dňovej plavby. “…Ladies and Gentlemen, my name is Roman. Please let me welcome you on board of The Sea Princess… ” .

Ja, z domu presvedčený, že som hanblivý, že mám problémy s artikuláciou, mám príhovor k 700 Američanom, ktorým práve začína dovolenka. Po anglicky. A dvakrát denne, o štvrtej a siedmej večer.

Z domu si nesiete presvedčenie o tom, akí ste, no nie vždy tomu musíte aj veriť. Ostatní ľudia majú tiež  zase svojich rodičov, ktorí sú opäť trošku iní ako tí vaši. A tí zasa učia svoje deti trocha inak a tie sa im zase inak priečia a tak stále ďalej dookola…Nie všetko, čo vám doma o svete a hlavne o vás povedia je aj v skutočnosti pravda! (ak aj je, dá sa to vždy zmeniť k lepšiemu).

Tým najlepším spôsobom, ako svoju konkrétnu pravdu nájsť, je otočiť vlastné povedomie o sebe samom naruby. Vlastných rodičov si treba ctiť, no život za nikoho z vás žiť nežijú a ani nemôžu. Ten si musíme zakúsiť každý sám. A ideálne tak, ako viete sami a najlepšie.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie