Denník N

Prečo vaši rodičia nemajú pravdu?

Rodičia chcú deťom vždy len dobre a poznajú ich najlepšie zo všetkých.

Rodičia sa nedajú nahradiť, budú navždy okolo vás a sú prvým vzťahom, ktorý zažívate. Už od mala ich vo všetkom vedome aj podvedome napodobňujete. Matky učia dcéry ako byť ženou a otcovia synov, ako sa stať mužmi. Učia ich chodiť, jesť, rozprávať, vnímať okolitý svet. Vďaka ich rozhodnutiam navštevujete konkrétne krúžky a školy. Rodičia vás formujú od narodenia, sú vzorom, autoritou. Súhlasíte s nimi, bojujete s nimi, opúšťate ich, a vraciate sa k nim.

Pravdou je však aj to, že nie všetko, čo vám vaši rodičia tvrdia, v skutočnosti tak aj je. Ich názory sú formované na základe ich vlastnej skúsenosti, ktorá je neprenosná a vnímajú svet vlastnými očami generácie, v ktorej vyrástli (a očami ich rodičov). Skvelá vec na živote v zahraničí je aj to, že všetko, o čom vás doma presvedčili, že ste, môžete nechať doma a môžete začať písať svoj vlastný príbeh. Môžete sa opakovane mýliť, skúšať, trénovať, znovu objaviť, opäť sa mýliť, opustiť sa a opäť sa nájsť.

Keď som odchádzal z domu ja, bol som presvedčený, že som hanblivý chlapec, že neviem dobre artikulovať a som priveľmi láskavý pre dnešný svet asertivity a ega. Spomínam si, ako som stál na divadelnom javisku výletnej lode, plávajúc niekde medzi americkým Key West a Nassau na Bahamách. Stál som tam sám, s mikrofónom v ruke, tvárou k hľadisku a v ňom 700 obsadených stoličiek, ktoré na mňa pozerali a čakali, čo zo mňa “vypadne”. Z titulu mojej funkcie “Casino Host” som začal zhruba 5 minútový uvítací príhovor na začiatku ich 8 dňovej plavby. “…Ladies and Gentlemen, my name is Roman. Please let me welcome you on board of The Sea Princess…”.

Ja, z domu presvedčený, že som hanblivý, že mám problémy s artikuláciou, mám príhovor k 700 Američanom, ktorým práve začína dovolenka. Po anglicky. A dvakrát denne, o štvrtej a siedmej večer.

Z domu si nesiete presvedčenie o tom, akí ste, no nie vždy tomu musíte aj veriť. Ostatní majú tiež svojich rodičov, ktorí sú opäť trošku iní ako tí vaši. Tí učia svoje deti trochu inak, tie sa im zase inak priečia a tak stále ďalej dookola…Nie všetko, čo vám doma o svete a hlavne o vás povedia, je aj v skutočnosti pravda! (ak aj je, dá sa to vždy zmeniť k lepšiemu).

Tým najlepším spôsobom, ako svoju konkrétnu pravdu nájsť, je otočiť vlastné povedomie o sebe samom naruby. Vlastných rodičov si treba ctiť, no život za nikoho z vás nežijú a ani nemôžu. Ten si musíme skúsiť každý sám. A ideálne tak, ako viete sami a najlepšie.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie