Denník N

Ďalší lapsus v Najväčšom Slovákovi: V RTVS obhajovali komunizmus

Foto RTVS/ Victória Černáková
Foto RTVS/ Victória Černáková

RTVS odvysielala reláciu o osobe Gustáva Husáka, v ktorej komunizmus šíril, obhajoval a zločiny komunizmu zľahčoval jej predseda KSS Jozef Hrdlička. To je ako keby k hodnoteniu Jozefa Tisa prizvala RTVS ako odborníkov Kotlebu alebo Magáta.

Ak do debaty o vesmíre zavoláte uznávaného astronóma a k nemu posadíte konšpirátora, ktorý bude tvrdiť, že Zem je doska, celá debata nebude o vesmíre ale o vyvracaní primitívnych bludov.
Ak do debaty o Gustávovi Husákovi a jeho dobe zavoláte predsedu KSS, ste na tom podobne.

Presne takto dopadla diskusia v RTVS  v rámci projektu Najväčší Slovák, do ktorej RTVS zavolala predsedu KSS Hrdličku, bývalého disidenta a politika Františka Mikloška a uznávaného historika Michala Macháčka, autora bibliografickej knihy Gustáv Husák, ktorá je výsledkom jeho rozsiahleho výskumu dosiaľ neznámych prameňov z českých, slovenských a ruských archívov i materiálov zo súkromného archívu rodiny Husáka. Hoci v štúdiu bol naozaj skvelý historik a aj človek, ktorý dopad normalizácie zažil na vlastnej koži, nemali veľké šance. Predseda KSS chrlil oslavné ódy na normalizáciu, komunizmus, ostatným skákal do rečí, dokonca preberal aj úlohu moderátora.

Macháček sa k slovu takmer nedostal a Mikloško musel neustále reagovať na ataky a urážky od Hrdličku. „Nechápem, prečo sme takí kritickí k normalizácii,“ poučoval Hrdlička Mikloška. „To obdobie bolo zložité a bolo treba upokojiť a doviesť situáciu do normálu. Husák musel previesť spoločnosť škárou tenkou ako niť. Husáková veľkosť je, že pochopil dobu,“ zľahčoval totalitný režim Hrdlička a Husákovi dokonca pripisoval zásluhy aj za november 89.

Hrdilčka bol zároveň aj jediným sprievodcom dokumentu o živote bývalého prezidenta socialistického Československa, ktorý RTVS odvysielala pred diskusiou. „Za éry Husáka, napriek tomu, že nedošlo k naplneniu vízií a nádejí na reformu československého socializmu, prežilo Slovensko veľmi významný hospodársky, vzdelanostný, sociálny a kultúrny rozvoj,“ takéto a podobné jednostranné chválospevy odzneli z úst Hrdličku bez toho, aby na ne niekto reagoval.

„Ťažko povedať, ako by sa zachoval niekto iný v pozícii Gustáva Husáka v hektickom období novembra 89. Faktom však je, že Husák pochopil udalosti a vývoj vo svete i v našej vlasti a zaslúžil sa o pokojný ústavný a štátnický vývoj v našej krajine,“ hovoril Hrdlička. Z dokumentu vyšiel Husák ako silný, presvedčený komunista, ktorý chcel len a len dobro pre obyčajného človeka a vedel predvídať geopolitické súvislosti, čo nie je pravda.

Husák nebol „len“ nejakým nemým pozorovateľom doby a už vôbec nie ľudomilom. On komunistickú dobu tvoril a legitimizoval. Stál na čele mocenského aparátu štátu, ktorý bola aj vďaka nemu v područí Sovietskeho zväzu. Bol na čele totalitnej strany, ktorá úmyselne porušovala ľudské práva a slobody miliónov ľudí, ktorá bola zodpovedná za justičné zločiny vykonané v politických procesoch, za teror vykonávaný proti nositeľom iných názorov, než aké zodpovedali učeniu marxizmu-leninizmu, za devastáciu hospodárstva, za zničenie tradičných princípov vlastníckeho práva, za zneužívanie výchovy, vzdelávania, vedy a kultúry na politické a ideologické účely.

Odporúčam aj: TOP 10 Najväčšieho Slováka s Husákom, Jánošíkom či Hlinkom je najmenší problém tejto ankety

RTVS pokračuje v sérií lapsusov okolo Najväčšieho Slováka. Začala tým, keď do upútavky na štart projektu Najväčší Slovák dala Husáka aj Jozefa Tisa – vrcholných predstaviteľov zločineckého komunistického a fašistického režimu. Teraz pokračuje, keď urobila odborníka z Hrdličku, ktorý o zločinoch komunizmu tvrdí, že sú výmysly a polopravdy. Naviac v čase, keď kandiduje vo voľbách do europarlamentu.

Odporúčam aj: Poslankyňa podala trestné oznámenie za to, že debatu o normalizácii viedol v RTVS boľševický nok

Pripomínam, že už dávno nežijeme v dobe, keď by sme sa mali rozprávať o tom, či normalizácia a komunistický systém boli alebo neboli správne. V tom by mali mať jasno už aj v RTVS. Od roku 1996 platí zákon o o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému a o hovorí  o tom aj Trestný zákon. Podľa paragrafu 422d Trestného zákona kto verejné popiera, spochybňuje, schvaľuje alebo sa snaží ospravedlniť zločiny režimu založeného na komunistickej ideológii alebo zločiny iného podobného hnutia, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

Miroslava Kernová

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte facebook Omediach.com.

 

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.