Denník N

Ignorujeme duševné zdravie

Prečo zabúdame na duševne chorých, ako myslíme na deti v detských domovoch, ale aj o tom, či máme držať hubu ak nejdeme voliť píšem v tomto blogu. A ešte nejaké víťazné reklamy a tipy na udalosti som tam pridal.

Podceňované duševné zdravie

Prezentoval som naše projekty na Slovak Retail Summite v bloku, v rámci ktorého vystúpil aj riaditeľ Ligy za duševné zdravie Martin Knut. Kedysi známy ako reklamný harcovník prezentoval katastrofálne fakty o tom, ako ignorujeme duševné zdravie. Drvivá väčšina ľudí s depresiami, či s problémami s alkoholom sa nielen nelieči, ale ani nevie, že nejaký problém má. Sú len nejakí smutní. V Česku majú 17 liniek prvej pomoci pre pacientov v kríze, u nás zanikla jediná, ktorá tu bola. Peknú kampaň na jej obnovu urobila agentúra Mark BBDO. Čo ma mrzí na nej je ten fór s optickými ilúziami nejak zásadne neposunuli nikam ďalej. Škoda.

Opäť sme očarili múzu

Náš klient Kaufland Slovenská republika získal až 4 ocenenia Múza Merkúra, ktoré sa udeľujú v rámci Slovak Retail Summitu. Z toho 3 za projekty, na ktorých sme v rámci našej agentúry Respect APP spolupracovali: 1. miesto v kategórii Top značka v obchode získal produktový rad Z lásky k tradícii so štúrovcami a v kategórii Aktivity z oblasti spoločenskej zodpovednosti získali ceny hneď dve – 1. miesto za Divadelnú kvapku krvi a 3. miesto za adventný kalendár pre Úsmev ako dar. Pozrite si spot na podporu predaja adventých kalendárov, výťažok z jeho predaja Kaufland venoval spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar:

Keď už sme pri víťazstvách, osobne ma veľmi potešilo prvé miesto v hodnotení mesačníka Stratégie pre náš projekt Prijateľní.sk, ktorý sme vytvorili v rámci našej platformy Respect&Shift. Presne na takéto projekty, ktoré zlepšujú kvalitu života je určená. Venujeme sa témam z oblasti spoločenskej zodpovednosti, edukácie, zdravia či pomoci tým, ktorí sa ocitli v núdzi. Pozrite si video, v ktorom popisujeme veľký záujem médií a zadávateľov:

Ľudia si zaslúžia kreatívnu reklamu

Spustili sme kampaň na Zlatý klinec – festival kreativity, v rámci ktorého oceňujeme tie najlepšie slovenské reklamy. Keďže máme supervolebné obdobie, téma komunikácie a samotného eventu sa nevyhne vizualite či jazyku, ktorí definujú predvolebné kampane, či televízne diskusie. Teším sa na to, vidíme sa 30. mája na konferencii na lodi na Dunaji a 31. mája v Istropolise (ak ešte bude stáť).

Inak tento koncept má na starosti MUW Saatchi&Saatchi a u nich vznikol aj spot na motiváciu k eurovoľbám s hubou. Ako ju niekto drží. Smiešne to vyzerá, zdá sa mi však, že by to lepšie sedelo na parlamentné, či komunálne voľby, kde má neúčasť slovenských voličov zásadnejší dopad na výsledky, aj následné nadávanie.

Posunutá realita z Lega

Toto bol v ostatnom obdodí najúspešnejší post v mojej skupine plnej dobrých (ale aj zlých) reklám, ktorú už viac ako tritisíc ľudí sleduje na Facebooku. „Posunutá realita“ vytvorená z reálnych kociek šitá priamo mna konkrétne miesto. Skvelá vec, vytvorená „legoumelcom“.

Viac takýchto reklám nájdete v skupine Pán Slovák vie čo-to o reklame a neváha vás to naučiť. Napríklad aj takúto iniciatívu, v rámci ktorej namiesto pokutovania policajti odmenili tých vodičov, ktorí boli registrovaní ako darcovia orgánov.

A ešte rýchlo v skratke, že čo ma/nás čaká:

Raňajky s reklamou pripravuje Rada pre reklamu v spolupráci s Klubom reklamných agentúr Slovenska, najbližšie budú už tento pondelok. Budeme diskutovať o tom, že ako sa posudzujú sťažnosti na reklamu. Prečo sú niektoré reklamy neetické a iné sú OK? Kto a ako o tom rozhoduje? Príďte si vypočuť názory členov Arbitrážnej komisie a ich diskusiu o konkrétnych posudzovaných reklamách. Viac info na tejto www.ranajkysreklamou.sk.

Krst knihy liečenej anorektičky Valentíny Sedílekovej Chuť žiť, s ktorou sme rozbehli rovnomenný projekt na zvýšenie informovanosti o poruchách príjmu potravy: v nedeľu o 13.30 na SlavCone, event tu aha. Toto je naša najnovšia spoločná fotka z príprav špeciálneho chatbota Vavi:

Mal som česť byť v porote Novinárskej ceny, spolu s Denisou Havrľovou a Samom Marcom sme vyberali tie najlepšie príspevky na blogu, pozrite si nominácie tu. Víťazi budú známi 2. mája.

Vidíme sa, voláme si.

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency