Denník N

Nechcem, aby o právach rozhodovala neodbornosť a predsudky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Reakcia na rozhovor s Igorom Matovičom zverejnený dňa 6.1.2015 v Denníku N.

Rozhovor s Igorom Matovičom (OĽaNO) ponúkol jeho pohľad na práva homosexuálov a blížiace sa refendum. Čo sme sa teda dozvedeli?

1. Tému, ktorá je predmetom referenda podľa Matoviča vytiahlo „pár úchylákov“, ktorí sa ju snažia postaviť do popredia. Mňa by zaujímalo, kto je tých „pár úchylákov“? Pokiaľ sa nemýlim, tak tému referendovej kampane iniciovalo občianske združenie Aliancia za rodinu…

2. Spoločnosť sa podľa Matoviča cíti byť ohrozená a referendum predstavuje spôsob ako sa chce ochrániť. Neviem si predstaviť, ako môže spoločnosti zmietanej korupciou, príšernou (nielen) politickou (ne)kultúrou, nezamestnanosťou a zlou ekonomickou situáciou rodín, pomôcť, že opätovne potvrdíme to, čo už máme zakotvené v Ústave SR, zákone o rodine a súvisiacich právnych predpisoch. Aj keby sme kapitálkami napísali do všetkých právnych predpisov SR, že manželstvo je zväzok jedného muža a jednej ženy a tristokrát to podčiarkneme, zvýraznime krikľavou farbou, tak sa nezmení absolútne nič. Ani sa tým neodstráni korupcia, ani sa tým neodstráni domáce násilie, ani sa tým nezníži rozvodovosť. Tak pred akou hrozbou nás má referendum ochrániť?

3. Homosexuálom vraj podľa Matoviča referendum neublíži, lebo sami nechcú ani manželstvá, ani adopcie. Úprimne som nepostrehla, kedy sa Matovič stal hovorcom homosexuálov, ale takáto ignorácia reality je vskutku očarujúca. Mimochodom, celé referendum a agenda Aliancie za rodinu je postavená na boji proti zrovnoprávneniu homosexuálov v otázkach rodinného práva. Či pán Matovič chce tvrdiť, že bojujú proti niečomu, čo vlastne nikto nepožaduje? To by nezmyselnosť referenda posúvalo do vyššieho levelu absurdnosti.

4. Matovič si nemyslí, že by dievča mali adoptovať dvaja chlapi a je to dokonca horšie ako keby si ho adoptovali dve ženy. „Je to najhorší príklad, ktorý si viem predstaviť“, prehlásil v rozhovore. Na otázku, či si to myslí kvôli sexuálnemu zneužívaniu odpovedal naozaj vyčerpávajúcu: „Môže to byť hocičo, neviem.“ Takže dvaja chlapi sú v prípade adopcie dievčaťa ten najhorší možný príklad a odpoveďou na otázku, prečo by to tak malo byť je zázračné slovko „neviem“. Bravúrna argumentácia. Matovič má teda svoj názor založený na predsudkoch, ktoré nemajú žiadne logické zdôvodnenie a na ňom chce zakladať obmedzovanie prístupu k adopciám pre homosexuálov. Vskutku skvostné. Tak málo stačí poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky k zdôvodneniu obmedzovania práv. Zázračné slovo „neviem“.

 

Teraz najčítanejšie

Lucia Plaváková

Som advokátka, ľudskoprávna aktivistka a matka. Som členkou predsedníctva Progresívneho Slovenska. V Progresívnom Slovensku som našla ľudí, s ktorými zdieľam víziu Slovenska, ktoré je modernou krajinou férovou ku všetkým a v ktorej má každý šancu na dôstojný život. Som zakladajúcou členkou OZ Dúhové rodiny. Pre LGBTI ľudí poskytujem bezplatné právne poradenstvo v inPoradni. V parlamentných voľbách 2020 som kandidovala pod č. 28 na kandidátke PS/Spolu.