Denník N

Tri nové ilustrované knihy z vydavateľstva 82 Bøok & Design Shõp

Keď som mal 8 rokov bavilo ma vyrábať knižky. Kreslil som ich a vlastnoručne zošíval. Medzi inými napríklad čarodejnícke príručky. Muselo ubehnúť 20 rokov, aby som sa po všetkom tom čase strávenom v školách mohol opäť vrátiť k tomu, čo ma už v detstve bavilo, ku knižnému remeslu.

V roku 2012 som rozbehol kníhkupectvo s názvom 82 Bøok & Design Shõp. Mal som vtedy 30 rokov a uvedomil som si, že je najvyšší čas zobrať život do vlastných rúk. Zameral som sa na knihy o architektúre, dizajne a umení, no veľký priestor som venoval aj kvalitným ilustrovaným detským knižkám, ktorých v tom čase bolo na Slovensku ako šafránu.

82 Bøok & Design Shõp

90. roky spôsobili, že vďaka rozšíreniu počítačových programov sa mohol k zalamovaniu kníh dostať prakticky ktokoľvek. Tento technologický pokrok mal za následok výrazný pokles kvality knižnej produkcie. Povedané po lopate, nájsť peknú detskú knihu bol nadľudský výkon. Pritom detské knižky sú prvé komplexné diela, s ktorými prichádzajú deti do kontaktu a podvedome formujú ich vkus a vnímanie. Kvalitné výtvarné prevedenie detských kníh je rovnako dôležité, ako obsah.

Prvé roky existencie môjho malého kníhkupectva ma držala nad vodou produkcia českého vydavateľstva Baobab. Často som však počúval otázky zákazníkov, ktorí sa právom pýtali na detské knihy v slovenskom jazyku. Netrvalo dlho a s výnimočne krásnymi detskými knihami prišlo aj slovenské vydavateľstvo Artforum, doprevádzané stále väčším počtom odvážnych počinov iných vydavateľov. Za posledné roky spravila slovenská vydavateľská scéna obrovský skok. Po ilustrátorskej stránke sme na tom neboli vďaka silnej ilustrátorskej škole nikdy zle, no za posledných pár rokov sa dostala k slovu aj nová generácia kvalitných knižných dizajnérov, ktorá tento vývojový skok umožnila.

Ilustrovaná Ústava Slovenskej republiky. Zdroj: www.82.sk

A tak, keď som v roku 2017 vydal svoju prvú knihu – Ilustrovanú Ústavu Slovenskej republiky, oslovil som Borisa Meluša a Andreja Kolenčíka, dvoch kamarátov no zároveň výrazných tvorcov mojej generácie. Cítil som, že dozrel čas pustiť sa do vydavateľského remesla a logicky som chcel začať pracovať s tými najlepšími.

V roku 2018, na 100. výročie založenia Československa som v spolupráci s českým vydavateľstvom Take Take Take vydal druhú publikáciu – Ilustrovanú Ústavu Českej republiky, za ktorú sme v zápätí spolu s tvorcami – dizajnérkou Nikolou Klímovou a ilustrátorom Jindřichom Janíčkom, získali ocenenie – 2. miesto za najkrajšiu českú knihu roka, v kategórii odborná literatúra.

Ilustrovaná Ústava Českej republiky – 2. miesto za najkrajšiu českú knihu roka – kategória odborná literatúra. Zdroj www.82.sk

Vydanie Ilustrovaných Ústav bol krásny štart, no ak sa chcete vydávaním kníh živiť, nastačí vám vydať jednu knihu ročne. Tak som sa rozhodol, že sa okrem vydávania autorských kníh pustím aj do vydávania prekladov cudzojazyčných detských kníh. Po celom svete vychádzajú nádherne ilustrované, vtipné a poučné detské knižky, ktoré som vždy túžil priniesť slovenským čitateľom zo zahraničných knižných veľtrhov, no v pôvodných jazykových mutáciách to nebolo ono.

A tak som sa dostal až sem. S pomocou inštitúcií, ktoré podporujú umelecké preklady pôvodnej literatúry po celom svete, s pomocou Fondu na podporu umenia a v neposlednom rade v výraznou podporou mojich kamarátov, zákazníkov a podporovateľov, ktorí mi pomáhajú priviesť krásne knihy na svet, stojím tesne pred vydaním prvých troch prekladov nádherných cudzojazyčných detských kníh. Sú to tieto tri:

Domčeky sveta, kto vo vás býva?

Je ilustrovaná knižka o tom, ako vyzerajú tradičné domčeky a kroje po celom svete. Poľská ilustrátorka Michalina Rolnik z legendárneho varšavského vydavateľstva Dwie Siostry vytvorila nádhernú farebnú knižku, kde sa najmenší čitatelia zoznámia s obyvateľmi našej planéty. Ale nie len tak hociakými. Inés, Zoé, Aditi, Tuul, Nanuk alebo Zuzka majú oblečené svoje tradičné kroje a veľmi radi vám ukúžu, kde bývajú. Knižka vás zoznámi s 20 obyvateľmi našej pestrej planéty.

Navždy

Je dojímavý komix o láske. V troch dejstvách rozpráva životný príbeh jedného dievčatka, od detstva, cez pubertu až po dospelosť, ktoré na vlastnej koži zisťuje, čo je to láska. Navždy hovorí o večnosti a láske, ktorá sa mení s tým, ako postupne dospievame. Navždy je minimalistické dielo Christiana Demilyho a krásny komix Vincenta Mahého zroveň. Je až ohromujúce, s akou ľahkosťou vám v priebehu pár minút ukáže celý život pred očami. Ak chcete jednu knihu o láske, je to Navždy, ktorá by vo vašej knižnici nemala chýbať.

Ako sa cítiš, medvedík?

Je knižka, ktorá pomáha deťom a ich rodičom rozprávať sa o pocitoch. V knižke nájdete 26 situácií, v ktorých sa medvedíci nachádzajú a v každej situácii niečo pociťujú. Knižka Agaty Królak je skvelou pomôckou. Na poslednej dvojstránke nájdete v obláčikoch zoznam pocitov, o ktorých sa môžete so svojimi deťmi rozprávať, určite vymyslíte kopec vlastných situácií, ktoré aj vaši medvedíci už raz zažili.

Môžu nám detské knihy pomôcť žiť lepší život?

Predtým než sme vydali Ilustrovanú Ústavu SR, kládol som si otázku, aké knihy by som chcel vydávať. Vtedy som sa rozhodol, že začnem vydávať nielen pekné, ale aj poučné knižky pre deti aj dospelých, pretože verím, že našim čitateľom pomôžu žiť lepší život.

Knižky, ktoré v 82 Bøok & Design Shõpe pripravujeme, hovoria o láske, o kamarátstvach, o ľudských právach, o rôznorodosti, o rovnoprávnosti, o pocitoch, o tradíciách, o umení, o architektúre, o cestovaní, ale aj o rybách, požiaroch, alebo o tom, ako tráviť voľný čas. Každá kniha, ktorú pre našich čitateľov pripravujeme, obohacuje naše poznanie o svete, v ktorom žijeme. A to je veľmi dôležité. Aby sme rozumeli ľuďom aj zvieratám, s ktorými žijeme na našej planéte, aby sme rozumeli histórii, z ktorej sa učíme, aby sme rozumeli geografii, ktorá nám hovorí o tom, ako funguje svet, aby sme rozumeli našim pocitom a boli k sebe dobrí, potrebujeme rozumieť svetu okolo nás. A knižky z produkcie 82 Bøok & Design Shõpu nám v tom môžu pomôcť.

Pokiaľ ich chcete podporiť, môžete tak spraviť ešte dnes tu: https://www.startlab.sk/domceky

Vopred ďakujem za podporu, či už nám len budete fandiť alebo si aj knižky kúpite.

Adam Berka – vydavateľ
82 Bøok & Design Shõpu

Teraz najčítanejšie

Adam Berka

Architekt, vydavateľ a mestský poslanec. V roku 2012 rozbehol 82 Bøok & Design Shõp, kníhkupectvo zamerané na architektúru, dizajn, umenie a ilustráciu (www.82.sk). Architektúru vyštudoval v Bratislave a Ahmedabáde. Dlhoročný a komplikovaný vzťah k Bratislave, ho stojí veľa úsilia, no podľa jeho vlastných slov, nemenil by. Založil projekty Miesta Mesta alebo Bratislava Budúcnosti. Je autorom ilustrovanej knihy o živote M. R. Štefánika: Štefánik - Muž činu.