Denník N

Ilustrovaná Bowiegrafia

V roku 2016 celkom náhle odišiel do večnosti anglický spevák, hudobník, herec a umelec v širšom slova zmysle – David Bowie. Svoj pomník legendy si vybudoval už dávno počas svojho intenzívneho života a posledný nekonečný punc mu dal tiež sám, a to tesne po svojej smrti, keď vyšiel jeho posledný štúdiový album.

Bowie bol oprávnene nazývaný chameleónom populárnej hudby. Nezaraditeľný interpret, ktorý počas celej svojej kariéry žánrovo experimentoval. Hudobne neustrnul a reflektoval moderné trendy. K jeho imidžu neodmysliteľne patrila aj mystifikácia. Bol majstrom afektovaného prejavu a tajnostkárstva.

Tento jeho prístup si zvolili aj autori jeho biografie Fran Ruiz a Mariá Hesse. Reálne okamihy Bowieho života poprepletali s fantazijnými prvkami, pričom text až magicky dopĺňajú unikátne a farebné ilustrácie. Podarilo sa im tak zachytiť niekoľko prerodov jeho osobného a aj hudobného života.

Ilustrácie jednotlivých kapitol sú ako Bowieho kostýmy, pričom tie farebné sa striedajú s tmavými a temnými presne tak, ako sa to dialo aj v skutočnom živote tohto ikonického umelca. Bowie z tohto životopisu na čitateľ prehovára v prvej osobe, čo biografii pridáva na autenticite, hoci autor textu v úvode priznáva, že v niektorých pasážach popustil uzdu vlastnej fantázie.

Čitateľ dostáva po cca hodine čítania celkom komplexný obraz o tejto pozoruhodnej umeleckej osobnosti. Bowie je predstavený ako neustále sa zvliekajúci sa had, ktorý dokázal robiť hrubé čiary a začínať vždy nanovo. Bol alternatívou a pop legendou zároveň, pričom on sám si určoval, čím chce v určitej etape svojej kariéry práve byť.

V 80. rokoch 20. storočia chcel napríklad tvoriť najmä hity, a hoci ho kritici obviňovali z komerčnosti, on si užíval prvenstvá na čele popového pelotónu. Bol inšpiratívny aj tým, že sa dokázal odraziť od dna. Zbavil sa drogovej závislosti a tiež pochopil, že pre umelca je smrteľné žiť iba zo svojej minulosti.

Fran Ruiz, María Hesse: Bowie. Ilustrovaný životopis (slovenská verzia), Lindeni, 2019

Teraz najčítanejšie