Denník N

Slovenská Jane Austen na dosah (4. časť mini-seriálu)

Angličanka Jane Austen (1775 – 1817) je superhviezda svetovej literatúry a podľa jej diel sa aj v 21. storočí nakrúca jeden film za druhým. My tú „našu Jane Austen“, nemenej kvalitnú Timravu (1867 – 1951), zatiaľ takto spropagovať nedokážeme.
Angličanka Jane Austen (1775 – 1817) je superhviezda svetovej literatúry a podľa jej diel sa aj v 21. storočí nakrúca jeden film za druhým. My tú „našu Jane Austen“, nemenej kvalitnú Timravu (1867 – 1951), zatiaľ takto spropagovať nedokážeme.

V 4. časti mini-seriálu zistíme, v čom slovenská Jane Austen prekonala dokonca aj Fitzgeralda.

Teší ma, že slovenská Jane Austen, Timrava, zomrela 21. novembra 1951. To znamená, že na Vianoce 2021 (čo je už, takpovediac, za dverami) dostane slovenský národ pekný darček – Timravine diela konečne stratia ochranu perverzného, mikimausovského zákona o autorských právach. Áno, perverzného, lebo je absurdné, neetické, nemorálne a anti-kultúrne, aby klasička slovenskej literatúry, ktorá začala publikovať v 19. storočí (!), bola ešte v roku 2019 pod ochranou autorského zákona.

Ide o zvrátenosť, ktorá sa ako mor rozšírila z USA do celého sveta – a teda aj do EÚ a k nám. Ide o zvrátenosť, ktorú lobovaním medzi zákonodarcami presadili americké korporácie na čele s Waltom Disneym. Sám som fanúšikom káčera Donalda a Mickey Mousa (a seba neraz považujem za Goofyho), ale za dnes platné zvrátené zákony o autorskom práve treba vo veľkej miere viniť práve koncern Walta Disneyho.

Kedysi trvalo autorské právo vcelku rozumných 25 rokov po smrti autora – to sa ešte dalo prehltnúť. Lenže beda – pán Disney zomrel v roku 1966, a tak hrozilo, že „už“ v roku 1991 by si s jeho kreáciami mohol robiť kto chce, čo chce. To predsa „filmový a rozprávkový priemysel“ nemohol dopustiť! Lobingom medzi politikmi sa dosiahlo predĺženie platnosti autorského zákona z 25 na 50 rokov po úmrtí autora.

Lenže znova beda! Aj rok 2016 sa blížil závratnou rýchlosťou – a tak lobisti znova zapracovali medzi politikmi a preventívne presadili predĺženie ochrany autorským zákonom nakoniec až na dnes platných, absurdných a nemorálnych 70 rokov po úmrtí autora.

Tento neetický zákon potom po vzore USA začali slepo kopírovať aj ostatné krajiny na celom svete – žiaľ, pridala sa aj EÚ a Slovensko. Že EÚ nie je imúnna voči pochabostiam v tomto smere, dokazuje debakel z posledných rokov zvaný GDPR, ale aj nedávne nešikovné kroky Európskeho parlamentu pri prijímaní nového a – nepochybne aj v tomto prípade zásluhou lobistov – drakonického zákona na ochranu autorských práv na internete.

Akokoľvek to znie absurdne: to, že s Timravinou klasikou nemôžeme dnes každý nakladať, ako si želáme, má na svedomí Mickey Mouse.

Najviac to „postihlo“ dlhovekých autorov – patrí medzi nich aj Timrava, ktorá zomrela ako 84-ročná. Zato chudák americký klasik F. Scott Fitzgerald, ktorý by vekom mohol byť Timravin syn, sa nielenže upil na smrť (v roku 1940) už ako 44-ročný, ale aj autorská ochrana jeho diel preto stratila platnosť už v roku 2011. Kde je v tom logika?

Zajtra v 5. časti seriálu:

Zlaté fondy – alebo pozlátka?

Teraz najčítanejšie

Alexander Avenarius

Prekladateľ, korektor, tlmočník, učiteľ jazykov, správca serverov. Milovník elektronickej literatúry a mobilných prístrojov (čiže digitálny knihomoľ), študent filozofie a filmov, polyglot, grafoman, hobby-recenzent. Tvorca alternatívneho rozloženia slovenskej klávesnice. Môj alternatívny blog je na adrese extempore.avenarius.sk. Svoje knižné, filmové a iné recenzie posielam – vzhľadom na prehlbujúcu sa nefunkčnosť portálov IMDb a Amazon – aj do blogu kritik.avenarius.sk.