Denník N

Kočner si mal objednať aj sledovanie Čižnára. Na GP má stále blízkych prokurátorov

Marian Kočner počas pojednávania v kauze zmeniek v júni 2018. Foto: TASR.
Marian Kočner počas pojednávania v kauze zmeniek v júni 2018. Foto: TASR.

Nielen novinári a opoziční politici, ale aj generálny prokurátor. Väzobne stíhaný Marian Kočner si mal objednať sledovanie Jaromíra Čižnára. Na Generálnej prokuratúre pritom stále pôsobia ľudia blízki Kočnerovi.

Partia ľudí okolo bývalého novinára Petra Tótha zložená z exSISkárov mala mesiace sledovať novinárov na objednávku Mariana Kočnera. Fotky zo sledovania mohli neskôr poslúžiť vrahom jedného z nich – Jána Kuciaka.

Ukazuje sa, že okruh ľudí, ktorých chcel Kočner sledovať, bol širší. Utajený svedok (Peter Tóth) v kauze vypovedá, že Kočner si objednal aj “paparazzovanie” generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Chcel údajne zachytiť jeho schôdzky s bývalým šéfom SIS Jánom Valkom, s ktorým sa priatelí. Svedok tvrdí, že si toto zadanie vyhodnotili ako priveľké bezpečnostné riziko a nechali to tak.

Podľa všetkého však k špehovaniu Čižnára predsa len mohlo dôjsť, naznačuje to samotná Generálna prokuratúra. “J. Čižnár sa informáciu o sledovaní jeho osoby dozvedel asi pred dvomi mesiacmi po upozornení dozorovými prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry. Je na orgánoch činných v trestnom konaní, aby aj túto vec náležite objasnili,” reagovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Sledovanie generálneho prokurátora je ešte zásadnejšia vec ako v prípade novinárov, keďže sa na neho vzťahuje osobitný zákon aj ochrana.

Našľudia na GP?

Na Generálnej prokuratúre pod Čižnárom pritom stále pôsobia ľudia, ktorí mali blízko ku Kočnerovi . V kuloároch prokuratúry sa spomína na to, že Kočner sa vďaka svojim vzťahom cítil v budove GP ako doma a zvykol pred ňou parkovať auto na miestach, kde stoja len prokurátori.

Na GP pracoval a ešte stále pôsobí jeho švagor Juraj Bartošek. A to na organizačnom a kontrolnom odbore. Na rovnakom odbore je tiež bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý v minulosti čelil disciplinárnemu konaniu v kauze Glance House.

Išlo o bytovku, o ktorú sa sporili dve strany. Jednou z nich bola Jana Šlachtová, Kočnerova známa. Trnka podpísal vyrozumenie, ktorým umožnil prelomiť blokáciu nehnuteľnosti. Na základe toho Šlachtová previedla bytový dom na firmu Gapeja, ktorá skončila v konkurze. Patrila Kočnerovmu známemu Štefanovi Ághovi.

Odbor, na ktorom sú Trnka a Bartošek, kontroluje postup a spisy ostatných prokurátorov, majú k nim prístup. Čižnár na otázku, či je to správne, odpovedal: „Obidvaja, vami menovaní, zastávajú pozíciu radových prokurátorov. Ich rozhodnutia, činnosť, podlieha kontrole vedúceho oddelenia a príslušného námestníka generálneho prokurátora.”

Trnka je najnovšie spomínaný aj v súvislosti s ďalším prípadom. V apríli médiá zverejnili, že telefonicky nariadil prepustiť podnikateľa Jozefa Mišenku, známeho z mafiánskych káuz, ktorého neskôr zavraždili.

O zrušenie Mišenkovej väzby sa podľa portálu TV JOJ pokúšal aj Kočner. Má to vyplývať z SMS komunikácie medzi ním a bývalým námestníkom GP Petrom Šufliarskym, u ktorého údajne nepochodil.

Výnimočný postup

Telefonické prepustenie z väzby je možné len výnimočne a prokurátor ho má aspoň dodatočne písomne zdôvodniť. Podľa hovorkyne GP však k tomu žiadny úradný písomný záznam neexistuje.

Trnka v tejto veci nie je stíhaný pre porušenie právomocí verejného činiteľa. Ak by bol, bol by mu pozastavený výkon funkcie prokurátora. „V predmetnej veci vykonáva úkony polícia. Pokiaľ budú mať vyšetrovateľ a dozorový prokurátor dostatok dôkazov, generálny prokurátor nepochybuje, že budú postupovať inak,” reagovala hovorkyňa.

Kontroverzné je aj Trnkove dávnejšie rozhodnutie, keď prepustil z väzby Jozefa Majského, trestne stíhaného pre podvod a tunelovanie nebankoviek B.M.G. Invest a Horizont. Stalo sa tak v auguste 2004, v septembri potom začala platiť nová legislatíva, ktorou táto právomoc prešla na Úrad špeciálnej prokuratúry.

Tichý na akadémii

Na GP mal Kočner aj ďalšieho známeho, bývalého námestníka Ladislava Tichého. Podľa Denníka N mal práve jemu poslať SMS v znení: „Tohto roku som do novinárov investoval 200-tisíc eur. By si sa posral, ako ich mám prelustrovaných. Viem, kto koho j…, kto je buzik, ožran, tyran. Aj s foto a videodokumentáciou.”

Tichý je momentálne zástupcom riaditeľa na Justičnej akadémii. Na podnet Nadácie Zastavme korupciu sa jeho prípadným odvolaním z funkcie zaoberá vedenie. Do akadémie sa však dostal na základe Čižnárovho rozhodnutia o dočasnom pridelení.

Hoci je Kočner vo väzbe, nad Generálnou prokuratúrou je vďaka jemu blízkym ľuďom stále jeho tieň. Prečo Čižnár nezasiahne, napríklad voči Trnkovi? „Zbavenie funkcie prokurátora upravuje zákon. Ak budú splnené zákonné podmienky, generálny prokurátor využije všetky svoje personálne právomoci,” konštatoval cez hovorkyňu.

Otázne je, prečo to v iných prípadoch išlo rýchlejšie. Pre Kočnera už totiž odišli dvaja námestníci. René Vaněk si dopisoval s Kočnerovou volavkou Alenou Zsuzsuvou. Vo funkcii skončil aj Šufliarsky, ktorý si s Kočnerom esemeskoval.

Zuzana Petková

 

Chcete nám pomôcť v našom úsilí odstrániť korupciu pri nakladaní s verejnými peniazmi? Podporte Nadáciu Zastavme korupciu malým finančným darom, vďaka ktorému dokážeme veľké veci. Ďakujeme.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.