Denník N

Sľub

Nič zo spomenutého neprichádza…

Je to on, vidím jeho tvár. Oči, pery, vlasy, mimika, tak sa mi zapísal kdesi tam. Prešlo toľko rokov, nepočítam ich, ani nemusím. Budím sa pri ňom každé ráno. Je to rovnaké a predsa vždy iné. Nemusíme si nič vysvetľovať, tieto potreby sú nám cudzie. Všetko podstatné sme sa už naučili, on o mne a ja o ňom.

Ale sú dni, kedy nič neplatí, ani to, čo nás naučil čas. Čudujeme sa, možno to ani veľmi nezvládame. Presne ako dnes. Slnko aktívne už od skorého rána, kdesi na strome vyspevujúce vtáčatá. Nádhera, ležím v posteli a vychutnávam si to. Predzvesť pekného dňa, podľa mňa určite. On vedľa mňa, je tam, ešte spí. Noc bola ťažká, spánok na neho neprichádzal, dokonca sa mi chvíľami zdal nezvládnuteľný. To je slovo, neviem, aj sa za neho hanbím, takto by som hovoriť nemala. Vstala by som, ale nechať samého ho nechcem. Privriem oči, len tak zľahka, trocha relaxu sa mi zíde. Vidím more, nikde nič, samá voda a my dvaja. Šťastní, uvoľnení, zavesení jeden do druhého. Nádherný obrázok, chcem tam ešte zostať.

Perina, jej pohyb ma vráti do reality. Oči otvorené, práve sa prebudil. Bez pohybu, mimiky, v jeho tvári nie je nič. Nakláňam sa, pozerám po ňom, hľadám to tam. Moje presvedčenie hovorí, musí to tam byť. Nič, ani náznak, všetko je inak.

Smútok, chýba mi, chcem jeho úsmev, veselé oči, natiahnutú ruku smerom ku mne. A pozdrav dobré ránko, ten musí byť, len tak môže začať deň. Nič zo spomenutého neprichádza, namiesto toho vyliezam z postele so smútkom v očiach. Je tam, nedokážem sa ho zbaviť, presvedčí ma o tom pohľad do veľkého okrúhleho zrkadla. Sadám si na posteľ vedľa neho, je taký strnulý, láskavou rukou mu prechádzam po tvári. „Dobré ránko, láska,“ prihováram sa mu. Musím, potrebujem, aby vedel, že som tu a vždy budem. Je mi jedno aké budú naše ďalšie dni, ja tu budem stále, tesne po jeho boku. Muž a žena, ako sme si sľúbili kedysi dávno pred rokmi.

Teraz najčítanejšie

Darina Matichová

Obľúbili ste si moju tvorbu? Chceli by ste si prečítať viac nových kúskov? Na mojej osobnej webstránke http://darinamatichova.sk nájdete množstvo ďalších poviedok, niektoré aj v zvukovej podobe a nechýbajú ani informácie o mojich knižných počinoch.