Denník N

Chcem vás zosobášiť, ale nemôžem

Keď som sa minulý rok vydávala, s mojim nastávajúcim sme si priali, aby nás oddal kolega a priateľ Peter Osuský. Ten nás však informoval, že hoci by rád, nemôže. Je totiž poslancom v Bratislave – Starom meste, my máme trvalý pobyt inde v Bratislave a náš sobáš mal byť v kaštieli v Bernolákove. A tak nastal kolotoč vybavovačiek.

Najprv vybaviť (a samozrejme zaplatiť) v Ružinove, že tam sobášny obrat mať nebudeme, hoci by sme ho tam akože mali mať. Potom vybaviť (a samozrejme zaplatiť), že ho budeme mať v Bernolákove, hoci tam podľa adresy nepatríme. A potom zaplatiť ešte poplatok, lebo sa nechceme zosobášiť na úrade, ale „v teréne“.

Toto všetko sa síce za peniaze dalo „kúpiť“, no stále bez Petra Osuského. Teda bez toho, aby k nám v tak významný deň prehovoril niekto osobne. Niekto, kto nás pozná, niekto, kto nám bude niečo úprimné priať a niekto, kto nám snáď aj úprimne fandí.

Toto ma nie len nemilo prekvapilo, ale aj inšpirovalo.

Pridávam k tomu ešte ďalšiu osobnú skúsenosť. Aj mňa počas môjho „parlamentného poslancovania“ oslovilo zopár ľudí, či by som ich mohla oddať. Rada, ale nemôžem. Nie som totiž mestská poslankyňa. A to som netušila, že ani keby som mestskou poslankyňou bola, nestačilo by to, ak by ma o to požiadal niekto „z inej lokality“.

Keď sme o tom s kolegom Ľubom Galkom diskutovali, vyšlo najavo, že aj on už dostal niekoľko „ponúk“ na sobášenie. Rovnako ho mrzelo, že hoci by rád, musel záujemcov odmietnuť. Divné. Poslanci NR SR síce môžu navrhovať zákony, meniť pravidlá v spoločnosti, no sobášiť nemôžu. Vo viacerých diskusiách sme neprišli na žiadne obmedzenia, prečo by to nemalo byť možné, a tak sme sa rozhodli to zmeniť. Podali sme preto do parlamentu návrh, aby aj poslanci Národnej rady mohli ľudí sobášiť, a to bezplatne a kdekoľvek na Slovensku.

Som veľmi zvedavá, či to teda v parlamente prejde. A ak nie, aké výhovorky na odmietnutie tejto milej, nepolitickej, nepravicovo-neľavicovej, neliberálno-nekonzervatívnej veci si koaliční a našťastie dočasní vládcovia vymyslia.

Tu je o našom návrhu viac: https://www.ta3.com/clanok/1154061/umoznime-poslancom-sobasit-navrhla-sas-ludia-si-to-vraj-ziadaju.html?fbclid=IwAR1a2LhqXgTslh7bIlibpbKjQaY7IzoD1d8w67F2c9jg1eyGjtS_Dh52AI4

 

 

Teraz najčítanejšie

Jana Kiššová

Som poslankyňou Národnej rady SR, predsedníčkou Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti a podpredsedníčkou strany. Venujem sa hlavne podnikateľskému prostrediu a jeho zjednodušovaniu. Mojím cieľom je odbúrať z neho nezmyselné povinnosti a šikanu, finančnú záťaž, byrokraciu a škodlivé bariéry. Poukazujem na potrebu rovnakého metra pre štát a podnikateľov a potrebu podporovať strednú vrstvu. Slobodu považujem za jednu z najvyšších hodnôt. Rovnako ekonomickú aj osobnú. Som presvedčená, že sú to nevyhnutné podmienky na to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. O tomto všetkom píšem. Verím, že aj moje príspevky si tu nájdu svojich čitateľov :-).