Denník N

Strašiak menom Angličtina

Pri podávaní prihlášky do zahraničia príde na rad otázka aj vašej úrovne anglického jazyka.

Na trhu s výučbou cudzích jazykov nájdete niekoľko rôznych celosvetovo uznávaných certifikátov.

Najrozšírenejším z nich je IELTS (International English Language Testing System). Je celosvetovo najpopulárnejšia skúška z anglického jazyka, ktorú akceptuje viac ako 10 000 organizácií v 140 krajinách sveta medzi ktoré patria univerzity, vládne organizácie či zamestnávatelia. IELTS sa stal jediným testom z anglického jazyka akceptovaným pre účely emigrácie, a to do všetkých krajín, kde sa vyžaduje znalosť angličtiny. Každý rok absolvuje skúšku viac ako 3 milióny študentov. Ak sa rozhodnete pre skúšku IELTS, máte na výber dva formáty. Jeden sa nazýva IELTS ACADEMIC, ktorý je zvyčajne požadovaný akademickými inštitúciami či zamestnávateľmi. Druhý formát sa nazýva IELTS GENERAL TRAINING a zvyčajne sa používa pre účely imigračných úradov.

Pri oboch formátoch sa testuje tzv. počúvanie (Listening), čítanie (Reading), písanie (Writing) a hovorenie (Speaking). Celý test trvá približne 2h 45 min. Skúšku môžete absolvovať spolupráci s British Councilom napr. v Bratislave, Košiciach, Trenčíne, Trnave a Žiline.

Ďalšou možnosťou je Test of English as a Foreign Language (TOEFL). Vybrať si môžete absolvovanie skúšky na počítači (iBT TOEFL) alebo na papieri (PBT TOEFL). Oba druhy testu sa skladajú zo štyroch častí a to iBT: čítanie, písanie, počúvanie a ústna časť, alebo PBT: počúvanie, porozumenie a štruktúrovanie textu, čítanie a písanie. Pokiaľ si natoľko neveríte v hovorenej angličtine, môže pre vás byť ideálne PBT, ak máte naopak problémy s logickým dopĺňaním textu si jednoduchšie zvoliť iBT. Ústna časť iBT prebieha stále s počítačom v certifikovanom stredisku, kedy dostanete slúchadlá s mikrofónom. Niektorým študentom preto nemusí byť príjemné, že sa snaží porozumieť otázke, zatiaľ čo ostatní už hovoria.

Jedným z ďalších uznávaným testom je aj Cambridge test. Skladá sa so štyroch častí, s počúvania, čítania, písania a ústnej časti. Test má síce oficiálne doživotnú platnosť, avšak väčšina napr. univerzít po celom svete rovnako, aby výsledok testu nebol starší ako 2 roky.

Vo všeobecnosti je potrebné na prijatie do zahraničia dosiahnuť minimálnu úroveň B2, alebo C1. Angličtiny sa už nemusíte báť a v podstate sa s nej stala “povinná jazda” ako napr. Vodičák.

No a ohľadom vašej znalosti cudzieho jazyka vás môžem ubezpečiť, že ho nikdy nebudete ovládať tak zle, ako ho ovládate práve teraz a nikdy tak dobre, aby ste sa nemohli naučiť ďalšie nové slovíčko. Len sa do toho stačí pustiť a hlavne vydržať.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie