Denník N

Strašiak menom Angličtina

Pri podávaní prihlášky do zahraničia príde na rad otázka aj vašej úrovne anglického jazyka.

Na trhu s výučbou cudzích jazykov nájdete niekoľko rôznych celosvetovo uznávaných certifikátov.

Najrozšírenejším z nich je IELTS (International English Language Testing System). Je to najpopulárnejšia skúška z anglického jazyka, ktorú akceptuje viac ako 10 000 organizácií v 140 krajinách sveta, medzi ktoré patria univerzity, vládne organizácie, či zamestnávatelia. IELTS sa stal jediným testom z anglického jazyka akceptovaným pre účely imigrácie, a to do všetkých krajín, kde sa vyžaduje znalosť angličtiny. Každý rok absolvuje skúšku viac ako 3 milióny študentov. Ak sa rozhodnete pre skúšku IELTS, máte na výber dva formáty. Jeden sa nazýva IELTS ACADEMIC, ktorý je zvyčajne požadovaný akademickými inštitúciami či zamestnávateľmi. Druhý formát sa nazýva IELTS GENERAL TRAINING, a zvyčajne sa používa pre účely imigračných úradov.

Pri oboch formátoch sa testuje tzv. počúvanie (Listening), čítanie (Reading), písanie (Writing) a hovorenie (Speaking). Celý test trvá približne 2h 45 min. Skúšku môžete absolvovať spolupráci s British Councilom napr. v Bratislave, Košiciach, Trenčíne, Trnave a Žiline.

Ďalšou možnosťou je Test of English as a Foreign Language (TOEFL). Vybrať si môžete absolvovanie skúšky na počítači (iBT TOEFL) alebo na papieri (PBT TOEFL). Oba druhy testu sa skladajú zo štyroch častí a to iBT: čítanie, písanie, počúvanie a ústna časť, alebo PBT: počúvanie, porozumenie a štrukturálna úprava textu, čítanie a písanie. Pokiaľ si natoľko neveríte v hovorenej angličtine, môže pre vás byť ideálne PBT, ak máte naopak problémy s logickým dopĺňaním textu, je jednoduchšie zvoliť si iBT. Ústna časť iBT prebieha stále s počítačom v certifikovanom stredisku, kde dostanete slúchadlá s mikrofónom. Niekomu nemusí byť príjemné, ak ostatní študenti hovoria, zatiaľ čo sa on snaží porozumieť otázke.

Jedným z ďalších uznávaným testom je aj Cambridge test (CAE). Skladá sa zo štyroch častí: počúvanie, čítanie a použitie jazyka, písanie a hovorenie. Test má síce oficiálne doživotnú platnosť, avšak väčšina univerzít po celom svete vyžaduje, aby výsledok testu nebol starší ako 2 roky.

Vo všeobecnosti je potrebné na prijatie do zahraničia dosiahnuť minimálnu úroveň B2, alebo C1. Angličtiny sa už nemusíte báť, pretože sa z nej v podstate stala “povinná jazda”.

Ohľadom vašej znalosti cudzieho jazyka vás môžem ubezpečiť,  že ho nikdy nebudete ovládať tak zle, ako ho ovládate teraz a nikdy tak dobre, aby ste vedeli každé jedno slovíčko.

Stačí sa do toho iba pustiť a hlavne vydržať.

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.