Denník N

Čudná reportáž v RTVS bola ako z dielne Kočnerových obhajcov

Foto: RTVS/Peter Horňák
Foto: RTVS/Peter Horňák

V Reportéroch odvysielali reportáž ako z éry Kubišovej STV.

V pondelok odvysielala RTVS v relácii Reportéri neobvyklú reportáž Dalibora Skladana s názvom Kto ťahá nitky o dianí okolo vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Moderátorka ju uviedla aj ako polemiku okolo úniku informácií z policajného vyšetrovania vo vzťahu k novinárskej etike.

Reportáž bola o kadečom a v podstate o ničom –  o prezumpcii neviny obvinených, o úniku informácií zo spisu, o spochybňovaní médií, ktoré o kauze informujú, o Pente, ale hlavne o tom, ako sa obhajcovia Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej sťažujú na podmienky svojich klientov v Leopoldove, ako sa im nepáči informovanie, či postup protistrany.

Ak by som nežila posledné dva roky na Slovensku, nesledovala dianie v politike a na námestiach a nepoznala správanie Kočnera k novinárom pred a po vražde, tak si z reportáže RTVS odnesiem, že vo väzení sedia neviniatka, ktoré nespravodlivo trpia a to všetko kvôli článkom novinárov.

No keďže na Slovensku žijem a sledujem, čo sa deje, môj pocit z reportáže je, že poslúžila ako nadštandardný priestor pre obhajcov obvinených, na spochybnenie doterajších výsledkov vyšetrovania. Poslúžila aj ako spochybnenie obhajcu rodiny Jána Kuciaka Daniela Lipšica a práce tých novinárov, ktorí sa kauze intenzívne venujú. „Medializácia je pre ňu dosť ťažká, veľmi zle ju znáša, niektoré médiá ju vykresľujú ako volavku, vykresľujú ju ako vrahyňu,” sťažoval sa v RTVS napríklad obhajca Zsuzsovej Štefan Nészméry.  „Sa vytvára tak masívny obraz určitej skupiny ľudí, ktorá sa vyjadruje v médiách, aby vytvorili alebo navodili davovú psychózu,“ hovoril obhajca Kočnera Marek Para.

V reportáži chýbala akákoľvek analýza obvinení a zmienka o zásadných dôkazoch, ktoré sú v neprospech Kočnera a ďalších obvinených.

„Únik informácií zo spisu“ a „novinárska etika“ pritom vôbec nie sú zlé témy, ak by ich redaktor aj objektívne spracoval. Skladan za únik informácií z policajného vyšetrovania kritizoval novinárov. V prípade vraždy Kuciaka však nejde o nejaký bežný lokálny spor, ale o kauzu s celospoločenským dosahom. V tomto prípade je normálne, že sa novinári snažia získať informácie, ktoré vo verejnom záujme zverejňujú.  Špeciálne to je potrebné v spoločnosti, v ktorej sa Kočnerovým kauzám roky nevenovala adekvátna pozornosť, keď je známe, že námestníci generálneho prokurátora si dopisovali so Zsuzsovou aj Kočnerom a ľudia z polície lustrovali Kuciaka a ďalších novinárov, ktorí boli pre Kočnera nepohodlní. V tomto prípade tlak novinárov a informovanie verejnosti je veľmi dôležitý.

Únik informácií je skôr problém orgánov činných v trestnom konaní a nie novinárov. Skladan sa však v reportáži na to polície, prokuratúry nepýtal, pýtal sa hlavne obhajcov a advokátov. Priestor nedostali ani kritizovaní novinári.

Paradoxom reportáže je, že Skladan, ktorý kritizoval novinárov za to, že citujú zo živého spisu, v reportáži citoval tiež informácie zo spisu – výpoveď odsúdeného Romana Ostružlíka k vyšetrovaniu vraždy v Hurbanove.

Skladan kritizoval médiá aj za to, že v prípade vyšetrovania vraždy nedodržujú prezumpciu neviny. Ani on ju však nedodržiava. Napríklad v príspevku ešte z éry, keď pracoval v JOJ:

Skladan prišiel do RTVS len nedávno, ako nová tvár Reportérov pod vedením Richarda Bolješika. Práve Bolješik priniesol v minulosti príspevky, ktoré vyznievali podobne – ako obhajoba Kočnera.

Viac: Nový šéf Reportérov chcel byť novinárom a poslancom zároveň

Redaktor Skladan v reportáži hovorí, že “médiá, ako strážny pes demokracie, nemôžu suplovať prácu polície, prokuratúry a súdov. Prezumpcia súdov a právo na spravodlivý proces patria k pilierom právneho štátu a novinári v prípade lapsusu riskujú stratu kreditu v spoločnosti.”

Médiá, špeciálne v prípade kauzy vraždy Jána Kuciaka, zohrávajú veľmi dôležitú úlohu, a žiaľ, často suplujú prácu štátu. Lapsusov bolo pri vyšetrovaní veľa a to hlavne na strane štátu (napríklad prítomnosť Róberta Krajmera na mieste činu vraždy, neprofesionálna manipulácia s telami zavraždených, nevhodný spôsob informovania o vražde bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom… ).

Lapsusom je aj táto jednostranná reportáž ako z dielne obhajcov obvinených, ktorá vo verejnoprávnej RTVS nemá mať miesto.

Miroslava Kernová

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte facebook Omediach.com.

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog hodnotí etiku v žurnalistike, prešľapy novinárov, zásahy do ich práce. Jeho cieľom je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend. Jej manžel je redaktorom Denníka N.