Denník N

Čudná reportáž v RTVS bola ako z dielne Kočnerových obhajcov

Foto: RTVS/Peter Horňák
Foto: RTVS/Peter Horňák

V Reportéroch odvysielali reportáž ako z éry Kubišovej STV.

V pondelok odvysielala RTVS v relácii Reportéri neobvyklú reportáž Dalibora Skladana s názvom Kto ťahá nitky o dianí okolo vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Moderátorka ju uviedla aj ako polemiku okolo úniku informácií z policajného vyšetrovania vo vzťahu k novinárskej etike.

Reportáž bola o kadečom a v podstate o ničom –  o prezumpcii neviny obvinených, o úniku informácií zo spisu, o spochybňovaní médií, ktoré o kauze informujú, o Pente, ale hlavne o tom, ako sa obhajcovia Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej sťažujú na podmienky svojich klientov v Leopoldove, ako sa im nepáči informovanie, či postup protistrany.

Ak by som nežila posledné dva roky na Slovensku, nesledovala dianie v politike a na námestiach a nepoznala správanie Kočnera k novinárom pred a po vražde, tak si z reportáže RTVS odnesiem, že vo väzení sedia neviniatka, ktoré nespravodlivo trpia a to všetko kvôli článkom novinárov.

No keďže na Slovensku žijem a sledujem, čo sa deje, môj pocit z reportáže je, že poslúžila ako nadštandardný priestor pre obhajcov obvinených, na spochybnenie doterajších výsledkov vyšetrovania. Poslúžila aj ako spochybnenie obhajcu rodiny Jána Kuciaka Daniela Lipšica a práce tých novinárov, ktorí sa kauze intenzívne venujú. „Medializácia je pre ňu dosť ťažká, veľmi zle ju znáša, niektoré médiá ju vykresľujú ako volavku, vykresľujú ju ako vrahyňu,” sťažoval sa v RTVS napríklad obhajca Zsuzsovej Štefan Nészméry.  „Sa vytvára tak masívny obraz určitej skupiny ľudí, ktorá sa vyjadruje v médiách, aby vytvorili alebo navodili davovú psychózu,“ hovoril obhajca Kočnera Marek Para.

V reportáži chýbala akákoľvek analýza obvinení a zmienka o zásadných dôkazoch, ktoré sú v neprospech Kočnera a ďalších obvinených.

„Únik informácií zo spisu“ a „novinárska etika“ pritom vôbec nie sú zlé témy, ak by ich redaktor aj objektívne spracoval. Skladan za únik informácií z policajného vyšetrovania kritizoval novinárov. V prípade vraždy Kuciaka však nejde o nejaký bežný lokálny spor, ale o kauzu s celospoločenským dosahom. V tomto prípade je normálne, že sa novinári snažia získať informácie, ktoré vo verejnom záujme zverejňujú.  Špeciálne to je potrebné v spoločnosti, v ktorej sa Kočnerovým kauzám roky nevenovala adekvátna pozornosť, keď je známe, že námestníci generálneho prokurátora si dopisovali so Zsuzsovou aj Kočnerom a ľudia z polície lustrovali Kuciaka a ďalších novinárov, ktorí boli pre Kočnera nepohodlní. V tomto prípade tlak novinárov a informovanie verejnosti je veľmi dôležitý.

Únik informácií je skôr problém orgánov činných v trestnom konaní a nie novinárov. Skladan sa však v reportáži na to polície, prokuratúry nepýtal, pýtal sa hlavne obhajcov a advokátov. Priestor nedostali ani kritizovaní novinári.

Paradoxom reportáže je, že Skladan, ktorý kritizoval novinárov za to, že citujú zo živého spisu, v reportáži citoval tiež informácie zo spisu – výpoveď odsúdeného Romana Ostružlíka k vyšetrovaniu vraždy v Hurbanove.

Skladan kritizoval médiá aj za to, že v prípade vyšetrovania vraždy nedodržujú prezumpciu neviny. Ani on ju však nedodržiava. Napríklad v príspevku ešte z éry, keď pracoval v JOJ:

Skladan prišiel do RTVS len nedávno, ako nová tvár Reportérov pod vedením Richarda Bolješika. Práve Bolješik priniesol v minulosti príspevky, ktoré vyznievali podobne – ako obhajoba Kočnera.

Viac: Nový šéf Reportérov chcel byť novinárom a poslancom zároveň

Redaktor Skladan v reportáži hovorí, že “médiá, ako strážny pes demokracie, nemôžu suplovať prácu polície, prokuratúry a súdov. Prezumpcia súdov a právo na spravodlivý proces patria k pilierom právneho štátu a novinári v prípade lapsusu riskujú stratu kreditu v spoločnosti.”

Médiá, špeciálne v prípade kauzy vraždy Jána Kuciaka, zohrávajú veľmi dôležitú úlohu, a žiaľ, často suplujú prácu štátu. Lapsusov bolo pri vyšetrovaní veľa a to hlavne na strane štátu (napríklad prítomnosť Róberta Krajmera na mieste činu vraždy, neprofesionálna manipulácia s telami zavraždených, nevhodný spôsob informovania o vražde bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom… ).

Lapsusom je aj táto jednostranná reportáž ako z dielne obhajcov obvinených, ktorá vo verejnoprávnej RTVS nemá mať miesto.

Miroslava Kernová

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte facebook Omediach.com.

 

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.