Denník N

Ženskými očami: Novým Saganom je Oľga Beständigová

Dnes sa začínajú Majstrovstvá sveta v hokeji a je jasné, čo sa bude v mnohých našich domácnostiach pozerať. Aj u nás a absolútne úprimne vravím: ani jeden zápas nie je pre mňa pridlhý. Svet športu, strhujúcich výkonov a to všetko ideálne v duchu fair-play spúšťa kohútik mojich emócií viac ako čokoľvek iné. Možno, ak nerátam besiedku škôlkarov ku Dňu matiek. Všetkým mamám touto cestou k ich sviatku želám svet, v ktorom sa o svoje deti nebudú musieť báť. Ale späť k šampionátu, ktorý sa ešte ani nezačal a mňa už čosi vyrušilo.

A to hokejová príloha denníka Plus 1 deň, ktorá nám doma spolu s ostatnými tlačovinami na tému MS 2019 pristála na kuchynskej linke. Bulvár neostal svojej povesti nič dlžný a na titulke prílohy vyrukoval s kráskou v drese, na korčuliach a s hokejkou v ruke, hlásajúc: „Chlapci, po vašich víťazstvách sa vyzlečiem!“ A nehovorí nám to len tak hocikto, ale niekdajšia slovenská reprezentantka v krasokorčuľovaní Oľga Beständigová.

Na ďalších stranách ju už vidíme v spodnej bielizni, vyzliekajúc si spodnú časť hokejového výstroja hovoriac: „aby som ich motivovala, dala som sa nahovoriť a obliekla si hokejový výstroj. Po každom víťaznom zápase si niečo dám dole. Teda zhodím časť výstroja, až zostanem v negližé. Takže môj odkaz hokejistom je jasný – vyhrávajte a vyzlečiem sa.“ Tak sa končí jeden z citátov 40-ročnej mamy, ktorú som ešte donedávna vnímala ako človeka, na ktorého sme mnohí boli pri jej vystúpeniach hrdí. Pri tomto ale nie.

Dnes mám zmiešané pocity z toho, ako sa upísala bulváru a rozohrala s ním túto trápnu hru. My predsa všetci vieme, komu sú takéto noviny a stránky určené a že majú v prvom rade „zarobiť“. A tiež, že naši hokejisti majú oveľa silnejšie motivácie ako Oľgu Beständigovú v negližé. Vieme aj to, že aj ona, ako bývalá reprezentantka, to vie. To, že takýto prízemný koncept využil bulvár ma neprekvapuje. Dobrý nápad a kreativita tu vážne krívajú na obe nohy, vyzliecť ženu a predávať nám ju takto je už otrepaná prízemná klasika. Je mi ale ľúto, že sa do tohto sexistického klišé nechala namočiť športovkyňa. Bývalá reprezentantka našej vlasti.

Preto dámy, keď budeme nabudúce frfľať, že tu zasa nejaký Sagan capol babu po zadku, spomeňme si na Oľgu. Ak nechceme, aby nás muži vnímali plocho, ako nejaké 2D obrázky, ale počúvali nás, poznali naše potreby a zachytávali signály, ktoré im vysielame, nemôžeme im dávať signály o motivácii v nohavičkách a podprsenke. A zvlášť mám na mysli tie dámy, ktorých meno v spoločnosti rezonuje a ich správanie a vyjadrenia sa dostávajú do širokého povedomia. Je to naša spoločná zodpovednosť.

Ostáva veriť, že napríklad v blížiacich sa eurovoľbách budú ženy – kandidátky presviedčať svojich voličov inak ako odhadzovaním zvrškov.

  

Čítali ste BLOG ŽENSKÝMI OČAMI o ženách, očami ženy, ale nie len pre ženy – je pokusom pozrieť sa na svet inak a zároveň vidieť udalosti, ktoré často rezonujú spoločnosťou len na moment, alebo sú to len drobné postrehy z obyčajného života obyčajnej ženy, manželky a matky.

Teraz najčítanejšie

Silvia Krpelanová

Vyštudovala Katedru žurnalistiky na FiF UK v Bratislave. Pracovala ako redaktorka v tlačovej agentúre SITA, denníku SME a TV Markíza (2004 - 2012). Zúčastnila sa programov: Visegrad Summer School (2006) Advanced European Media Training (2007), Tertio Milenio Seminar on Free Society (2007). Od septembra 2015 pôsobí v RTVS ako dramaturgička a moderátorka relácie Slovensko v obrazoch. Je autorkou Magazínu Bratislava región (Tourist Edition Look At It pre roky 2018, 2019 a 2020), ktoré sú dostupne bezplatne v tlačenej aj elektronickej podobe TU. Zaujíma sa aj o témy spojené s rozvojom turizmu a aj preto s radosťou spolupracovala na vytvorení niekoľkých StoryMáp, napr. Vínne cesty a Vianočné trhy pre región Centrope, ktorý zahŕňa Bratislavu a jej okolie a svojimi aktivitami podporuje rozvoj cezhraničnej spolupráce. Nájdete ich tu a tu. Spolupracuje s Európskym inštitútom pre rodovú rovnosť (EIGE). Blogy inšpirované témami, ktoré Inštitút sleduje si môžete prečítať na tejto platforme.