Denník N

Zabúdame alebo príbeh jedného statusu

Prekvapuje vás nedávny výsledok študentských eurovolieb? Čudujete sa podpore Kotlebu na stredných škôlách? Tak si povedzme čistú pravdu. Žijeme v dobe rozmachu falošných správ, alternatívneho hľadania pravdy, ktorá nám pasuje a revolúcie moderných foriem politického marketingu.

Nie, nebudem tu písať o príčinách jeho úspechu, bolo o tom inde a lepšie už popísaného dosť. Ako on a jeho prívrženci už dávno pracovali roky v teréne, kým marketingoví odborníci hovorili o door-to-door, čiže kontaktnej kampani od dverí k dverám. Dnes má plné kultúrne domy a pred každým stretnutím si ešte obieha na aute mesto s megafónom. Vytvoril aj mládežnícku organizáciu, pretože správne pochopil, že mladí ľudia túžia niekam patriť, byť v dnešnom uponáhľanom svete vnímaní. A dostanú cieľ, za ktorým môžu ísť.
Všetci sa mu smiali, počúvali rozprávku o akejsi hrádzi, dostávali múdre rady, že najlepšie je si ho nevšímať, ignorovať a popritom si on užíval pozornosť bleskov fotografov od prvého dňa, keď si prebral osvedčenie o poslaneckom mandáte.

Dnes plačeme nad rozliatym mliekom, neuplatňujeme zásady brániacej sa demokracie (militant democracy) a nectíme si odkaz K.H.Poppera „netolerovať netolerantnosť“.

Ale skutočné nebezpečenstvo je v tom, že Kotleba nie je jediný, čo využíva masívne šírenie hoaxov, tvorenie predsudkov a nedostatok kritického myslenia. Záplava informácií nás zastihla nepripravených a tomu, čomu sa na školách hovorí čitateľská gramotnosť, sa dospelá populácia úspešne vyhýba.

Uvediem príklad – v predvečer Dňa víťazstva nad fašizmom a potom ako som položil veniec na Ústrednom vojenskom cintoríne vojakov Červenej armády som zverejnil svoje zamyslenie. Zamyslenie, v ktorom som sa pokúsil hlbšie analyzovať dôsledky, ktoré spôsobujú vojny a vytvárajú nezačarovanú šprirálu nenávisti.

Môj status znel takto:

ZABÚDAME

Tieto dni prinesú kladenie vencov, precítené prejavy pri pamätníkoch padlých. Nazývame ich hrdinami, osloboditeľmi, klaniame sa im, ale keď sa prejdeme pomedzi ich hroby, vidíme, že mnohí boli iba deťmi. Boli hnaní ako iné deti z tej druhej strany proti sebe, aby potláčali v sebe ľudskosť, lebo vojna z vás rýchlo vymaže akékoľvek city.
Boli to deti, či už oblečené do uniforiem, alebo v civile, ktoré zomlel strašný stroj. Neporovnávajme si čísla, nezneužívajme ich na vlastnú propagandu. Priznajme len to jediné.
BOLI TO OBETE!
Boli to obete šialenstva, ktoré rozpútali bezohľadní diktátori, ktorí si necenili ľudského života. V opojené mocou budovania svojich impérií oklamali svojich zaslepených prívržencov. A ich dnešní učni nielen v ĽSNS veľmi dobre vedia ako sa to robí.
Ako docieliť, aby sa oboril človek na človeka, aby ho znenávidel tak, že prestane vnímať, že ide o človeka. A ak prestaneme jeden druhého tak vnímať, tak nastupujú pudy a právo silnejšieho, dravšieho.
Zabúdame, alebo si nevieme spomenúť, ako sa to vždy začína. No dnešný deň si pripomeňme ako to končí!

Link na status: https://www.facebook.com/sopko.miro/posts/2269635546612729

Prečítajte si komentáre pod týmto statusom. Vyberám len najväčšie perly úderného klepania do klávesnice aj s pôvodnou gramatikou.

– Rastislav K. uviedol: „P. Sopko, čo to tu skúšate? Z nacistov robiť nevinné deti? A obete? A používať množné číslo pri slove diktáror? Presne takéto hlúpe „mudrovanie“, kecy, snaha o revíziu hist. udalostí a nenazývanie vecí pravým menom môže spôsobiť do budúcnosti katastrofu…. prepáčte, ale ste idiot….“

– Andy J. komentuje: „Ty debilko….co pouzivas mnozne cislo, zamerne a v tichosti tu podsuvas klamstva? vojnu rozputal Hitler v Europe, Japonsko v Azii, tak tu neprekrucaj fakty truhlik sprostucky“

– Jano B: „vy liberáli ani neviete, kto oslobodil Čechy a Slovensko. Poviete USA army, a tak to aj učíte naše deti. Vlastne v tom článku ste to ani nespomenuli, kto to bol, v rámci liberalizmu sa bojíte aj povedať, že to bola Červená Armáda. Len aby ste aj vy neboli onálepkovaný ako rusofil, lebo to by ste predsa neprežili, také poníženie. Ale nezabudnete spomenúť ĽSNS, ktorá vtedy ani neexistovala, pričom Nemecko je vaším vzorom, lebo je už čisté ako ľalia. ĽSNS bojuje za mier, kým vy za voju. Vy ste fašisti. Liberálni.“

– Igor J.: „P.Sopko, že sa vôbec nehanbíte niečo také vypustiť z úst. Znevažovať obete, vďaka ktorým bol v Európe porazený fašizmus. Takto sa správajú len choré liberálne mozgy.“

– Jozef K.: „Toto dajte čítať aspon 10 ráz dementovi Dostálovi. Kiska a aj Dostál s Osuslým sú riadnymi zárodkami fašizmu. Sú ľiudskými záprdkami..“

Dnes je opäť témou ako pristupovať pri strete s extrémnymi postojmi, vyzýva sa k boju miesto diskusie, len sa na tom akosi všetko pomiešalo. Stratili sme sa ako spoločnosť v princípoch, na ktorých vznikala naša republika. Protestný hlas sklamaných a frustrovaných cieleným zameraním a využítim všetkých dostupných foriem politického marketingu je nestály. Bude potrebovať stále väčšie dávky jedovatých slín nenávisti a rozdeľovania. Je to nebezpečná hra, ktorá pri súčasných technických možnostiach je schopná zničiť život na našej planéte. Ak to ešte skôr nedokoná naše ignorovanie klimatických zmien.

Začnime pri deťoch, učme ich ako sa poučiť z minulosti, zbrusovať a neostriť hrany názorov, ktoré nemajú s predsudkami nič spoločné a dajme im príklady ako vedľa sebe pekne žiť.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Sopko

Manžel, otec a učiteľ. Autor a správca www.zavretaskola.sk.