Denník N

Charlotte…

Tak nám prišla nová lektorka..

Je máj a tu vo Viedni sa začína rozbiehať nová skupina nemeckých kurzov.

A tak prišla Charlotte. Blond vlasy, modré oči. Na pohľad milá osoba. Charlotte vyštudovala germanistiku a nepochádza z Rakúska ako Ushi.

Ushi bola jednička! Dynamická, akčná žena s nadmernou energiou. A fakt jej mala už ráno na rozdávanie!♡

Charlotte je jemnejšia, ženskejšia,… ale aj pomalšia. Charlotte je z Deutschlandu a vyzerá, že je na to hrdá…… Má štipku nemeckej nadradenosti, ale aj tonu afektu. A ja nemám rada preafektované ženy…..

Hneď na prvej hodine vznikla trma vrma.

Charlotte si pripravila konverzačný lístok na tému škola.

Ibaže hneď prvý adept z našej skupiny Labi hneď túto konverzáciu narušil.

Labi pochádza z Afganistanu. A do školy nechodil….. Nikdy…

Až v Ősterreichu ho naučili za 2 roky základy. Čítať, písať… Ale keď sa tak naňho pozerám – nič nestratil…… Je to inteligentný muž a je to veľký dobrák. Je úprimný a má v sebe niečo veľmi autentické. Nič neskrýva. O svojej krajine rozpráva otvorene. Keď Charlotte dáva na výber, kto chce čítať nemecký text – Labi je pripravený. Vždy. Mám rada jeho svojské „ich“… hovorí vždy „iš“….

Zato Amel sa prepadáva pri Charlotte do pekla…. Ale Charlotte si to vôbec nejako nevšíma….. a učí hrdo svoju „hoch deutsch“… nemčúri, choďte domov! A pusťte do triedy nefalšovanú ushiovskú wienerisch… a jej „ni vá dá“…… jej autentický smiech a spontánnosť.

Ushi sem tam síce vyrobila trapas, ale vždy sme sa na tom zasmiali….. Raz keď Bélovi z Maďarska položila otázku – čo by mohol robiť v Berlíne – aké aktivity – a Béla odpovedal: že by mohol ísť do kostola, Ushi spustila riadny záchvat smiechu. Keď sa dosmiala a pochopila, že Béla svoju odpoveď myslel fakt vážne – jej celá tvár očervenela…….

Hneď potom zostala ako zamrznutá a Bélovi sa ospravedlnila….

Ale celá trieda sa začala z tejto situácii hneď potom smiať…… A smial sa aj Béla….. Amel akurát pila vodu a zabehlo jej…. Taká mierna groteska……… (-:

Zato Charlotte sa moc nesmeje….. Iba tak nasilu.. Nerobí hry a miluje übungen…..

Hneď ráno vidím na Pryianke ako sa jej krížia oči z tabuliek gramatiky…… „Ale prečo je na tabuľke nominatív, akuzatív, genitív a datív???“.. nechápe. Tomu nerozumiem ani ja. Snažím sa Pryianke prekladať sem tam z nemčiny do angličtiny zmysel slov.. V krízach… Keď je úplne stratená…

Ale Charlotte to hneď využije a dá mi čítať text. Mrcha! Ja samozrejme sem tam netuším, kde presne sme. Lebo Katy z Mexika sem tam tiež niečo overuje… A pre mňa je to príliš veľký vzruch…. Dvaja ľudia, to je už moc…

Katy pochádza z Peru.. je veľmi spontánna, rozhadzuje rukami ako taliani a neblokuje emócie ako Stašek z Poľska. Keď sa Katy zasmeje, má v líci takú milú jamku. Má krásne plné pery, dlhé čierne vlasy……

Len my slovania sme stratení…..

Kým ľudia z latinskej Ameriky často pôsobia ako bez ega a sú to čistí kinestetici, my pôsobíme ako hotoví neandertálci…. akoby sme boli zaštupľovaní. Máme určitú zátku, ktorá nás ovplyvňuje.  Komunikácia nula. Sebavedomie na bode mrazu.  Slovák slováka nikdy sám dobrovoľne neosloví. Aj keď vie, že je z rovnakej krajiny.

Podobný komunikačný problém má Staszek… Väčšinou je ticho. Je tak sám v sebe stratený…. sníva o lepšej práci, o tom, že raz bude plynule rozprávať po nemecky. Ale vo voľnom čase sa stretáva väčšinou s poliakmi a ani náhodou nechce prijať diskomfort…  rozpráva málo.

V niečom sa slováci a poliaci ale líšia. Poliaci si nájdu svoju komunitu za veľmi krátky čas… Ale slovák zostane sám…. A snaží sa prispôsobiť……… pretože nemá a väčšinou už potom ani nechce mať slovenskú identitu… uvedomuje si svoje nedostatky, ale až veľmi kriticky …. Na jeho škodu!

Charlotte….

Chcela som jej dať ešte jednu šancu…

Ešte jeden týždeň……

No po týždni sa ukázalo, že sa unudím k smrti z tejto dokonalej „hochdeutsch“…..

Tak som o polnoci napísala e-mail.

Moje nočné vízie. Vždy v noci mi príde milión vízií. Chcem spať, ale moje luniacke múzy sú aktivované večer, resp. v noci……

Moja typická reakcia znela: „Chcem sa vrátiť k skupine, ktorú vedie Ushi..“….

Ja. Typická slovenka. Radšej idem svojou cestou, akoby som mala ísť do konfrontácií… zbalím sa potichúčky.. odídem… mám svoj smer… ale ľudia často až neskôr prídu na to, že som mala vlastne pravdu. Ja však nikoho nikdy nepresviedčam… nebojujem… neotravujem… iba mením dráhu… každý má svoju cestu.

Rakúsko ma však naučilo konfrontovať a komunikovať……

Hneď ráno o ôsmej mi zazvonil telefón…..

Rakúska predvoľba bola jasná!

Tu vo Viedni nie sú ani zďaleka populárne e maily. Múdro! Aspoň majú vo veciach jasno.. Nevypisujú…. Hneď riešia…. Čosi by sme sa od nich mohli naučiť…….

Čakal ma „besprechung“….. rozhovor na tému, prečo nie som spokojná so Charlotte…

V Rakúsku majú na každé oddelenie ľudí. Lektor je lektor a robí iba svoju prácu. Neorganizuje…

A marketingové Abteilung (oddelenie) zase robí svoje „besprechungy“ s klientami. Čo im prekáža, atď. ….

Ok! Hovorím si, že toto som síce nečakala, ale ok! Besprechung už zajtra……

Asi o pol jedenástej večer mi znovu zazvonil telefón.

Tento krát to bola Kondhi, ktorá mi ponúkala výmenu kurzu a skupiny  – Andreasa….

Bola som celkom rada, že som to zvládla odhovoriť v nemčine. Aj ked ten wienerisch prízvuk mi fakt dal zabrať(-:

Nemeckí taliani….. To je Rakúsko…. aj keď rakúšania majú radi pevný systém.

Ráno 7:30 mi však znovu zazvonil mobil…..

„Charlotte ist weg“,…. hovoril viedenský hlas. Počula som štipku potešenia…….

Žeby …. nemecko-rakúske trhanice? (-: Áno, Charlotine ego to nezvládlo. Určite tresla dverami a skrátka odišla. Alebo ju vyhodili? Fakt neviem……. Ale odvtedy sme Charlotte nevideli…

Takže môj problém sa vyriešil za 2 dni……..

Nečakane… priznám sa, toto som nečakala….

Naša nová lektorka je podobná Ushi. Ale má rada prezentácie…… má rada, keď sa ľudia prejavujú v plnej kráse, robia síce chyby, ale hlavne hovoria, hovoria, hovoria…….

Prezentácie.. Je to nová výzva! Ako pre Labiho, tak aj pre Stazska, pre Katy, určite aj pre francúzsku Amel a aj pre mňa.

Táto lektorka je celkom dobrá v gramatike, celkom kreatívna bytosť………

Občas je zaujímavé sledovať ľudí, ako sa zlepšujú,.. ale aj zostávajú vo svojom Matrixe.

Až v cudzom svete si uvedomíte – kto skutočne ste a čo hľadáte…. Tam totiž tie Vaše naučené vzorce vôbec nefungujú.

A tak musíte prijať nové…..

Z niektorých Vás zakaždým bude bolieť hlava…. (-: No jo!

Niektoré Vám prezradia to, v čom žijete…. a čo by ste mohli na sebe vylepšiť….

A úprimne? Obdivujem rakúske mozgy…. Musia ich mať nejako špeciálne vyšľachtené. Že dokážu byť tak pružní…. V službách, v komunikácii, skrátka vo všetkom….

Po rakúskom prekliku sa ale o to ťažšie komunikuje so slovákmi…. Všetko trvá dlhšie…

Cestujete? Zase? Čo do pekla chcete a hľadáte v živote? Mnoho ľudí cestovanie irituje, hlavne ak cestuje žena sama…. má sedieť na riti a piecť koláče pre muža.

Nemáte deti? Tak ste žena či nie? Poriadna žena má deti….. budete sebec, ktorý chce žiť iný život. A zakaždým budete trochu „menej“ ako vydatá žena…

Máte po 40tke a nemáte partnera/partnerku? Alebo ju/ho máte a nie ste ženatý/vydatá? Niečo určite s Vami nie je v poriadku…….

Ste po 40tke a nemáte svoj byt? To je tiež podivné….

Skrátka…. to ako často iných posudzujeme je viac ako zarážajúce…..  a sú to skreslenia. Často nám len chýba komunikácia. Úprimná, nefalšovaná a otvorená….

Všade samozrejme platia iné programy, v ktorých ľudia žijú. A rakúšania majú zase tie svoje. Energeticky sme však uviazli v akejsi letargii…. znechutení….. chýba nám dynamickosť, presnosť, ale aj radosť zo života a vzlet….

A ľudia, ktorí menia túto schému budú často stláčaní……. Tí inovátori a vizionári budú vždy presviedčaní tými druhými, aby robili iba to, čo sa od nich žiada. Aby spĺňali plán. Lenže inovátori, ktorí majú silné spojenie s Lunou, budú vždy hľadať výzvy a budú nenávidieť stabilitu.

Zoberme si Einsteina a jeho teóriu relativity… On iba napísal to, čo sa mu zjavilo v sne……  Bol silne ovplyvnený Lunou. Luniaci/luniačky sú takto naprogramovaní…. Preto by si tento program mali hýčkať. A nemali by sa dať znechutiť okolím… aj keď okolie ich bude mať tendencie stláčať….

Aby príliš nevyskakovali…..

Buď spokojný s tým čo máš! Toto môže byť dosť klamné…

Ak prestaneme čokoľvek robiť a mať vízie – zjavne sme rezignovali….. 

Ak prestaneme očakávať – zjavne sme udupali nádej…

Ak sme udupali sny – je to akoby sme zomreli……….

Prajem Vám veľa nových vízií v týždni Splnu Mesiaca (-:

♧Večná ufónica Kity♧

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabie-pierko.mozello.cz O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: