Denník N

List (potenciálnemu) Kotlebovoličovi

Ahoj,
síce sa nepoznáme, ale dovolím si tykať ti. Príde mi to osobnejšie. Píšem ti preto, že sa blížia eurovoľby a vyzerá to tak, že každý budeme voliť niekoho iného. Ja Progresívne Slovensko, ty možno ĽSNS alebo Sme rodina. Napriek tomu si ale myslím, že hoci máme rozdielne názory, oveľa viac nás toho spája, ako rozdeľuje. Veď uznaj, spoločné máme minimálne to, že sme nespokojní a obaja chceme zmenu.

Verím, že podobne ako pre mňa, aj pre teba je Slovensko na prvom mieste. Verím, že moderné, silné, slušné a spravodlivé Slovensko je cieľom nás všetkých. Slovensko je úžasná krajina a som na ňu veľmi hrdý (snáď ďalšia vec, ktorú máme spoločnú). Znamená to ale, že nemôžem byť aj hrdý Európan? Byť súčasťou modernej Európy bol náš slobodný výber a povedzme si pravdu, kde inde by nám bolo lepšie?

Určite máme spoločný aj pohľad na to, aké majú mať Slováci postavenie nielen na Slovensku ale aj v Európe. Dovolím si tvrdiť, že obaja vnímame Slovákov ako silný národ, ktorý si zastal v dejinách svoje miesto a odmenou za to mu je teraz samostatný prosperujúci štát. Verím, že tak ako ja, aj ty si hrdý Slovák. Avšak rovnako ako si to myslím o tebe, tak pre mňa hrdým Slovákom môže byť aj Róm, homosexuál, moslim atď.

Aby som sa však vrátil k téme, veď ti vlastne píšem kvôli eurovoľbám. Naším spoločným záujmom určite bude zvoliť si za Slovensko tých najlepších možných europoslancov. Chceme predsa, aby bolo náš hlas v Európe počuť a aby svojou prácou zlepšovali život všetkých obyvateľov EÚ, vrátane nás Slovákov. Rozdiel je len v tom, že ja idem voliť ľudí, ktorí chcú fakt niečo robiť, majú víziu a chcú ju pretaviť do reálnych výsledkov. Ty chceš voliť takých, ktorí síce majú svoju víziu, no vedia, že ju (našťastie) nedokážu uskutočniť. Budú preto 5 rokov lietať medzi Bratislavou a Bruselom, natáčať videá na sociálne siete a poberať za to viac než slušný plat. A teraz ruku na srdce. Zamestnal by si ty niekoho, kto ti bude vo firme len vykrikovať, že toto je zle a tamto je zle a vyhoď tohto zamestnanca, neprijmi tamtoho? Verím, že nie. Tak prečo to chceš spraviť vo voľbách?!

Všetci ľudia na Slovensku, vrátane nás dvoch, chcú aby sa nám tu žilo lepšie.  Ako to ale dosiahnuť? Pôjdeme cestou hľadania nepriateľov a odmietania všetkého nového len preto, že to nepoznáme? Alebo začneme spolupracovať a hľadať spoločné riešenia? Ak zavrieš do každej z dvoch miestností po 10 ľudí a zadáš im vyriešiť nejakú úlohu, kde nájdu riešenie skôr? V prvej miestnosti, kde to každý jeden z nich bude chcieť vyriešiť sám a s ostatnými sa bude len hádať alebo v druhej, kde si všetci desiati sadnú za stôl a začnú úlohu riešiť spoločne? Ja by som určite viac dôveroval tým druhým.

Určite budeš so mnou súhlasiť, ak poviem, že na Slovensku je strašne veľa vecí zanedbaných. Väčšina nemocníc vyzerá ako z hororu, cesty sú rozbité, diaľnica do Košíc mešká už roky a stále je v nedohľadne. No predstav si, že by sme nemali eurofondy. To by sme nielen že nemali diaľnicu do Košíc, možno by nebola ani tá do Banskej Bystrice. Ja viem, že je ľahké všetko ofrflať. Skús sa ale jeden deň prejsť po svojom okolí s otvorenými očami. Garantujem ti, že ak sa budeš dívať pozorne, nájdeš niekde nálepku s vlajkou EÚ a s nápisom Financované z prostriedkov EÚ.

Tak ako som písal na začiatku, na veľa vecí máme rozdielne názory. Nemysli si ale, že mám preto o tebe zlú mienku. Veď aj ja som frustrovaný z toho, ako to na Slovensku funguje a chcem zmenu. Ale ak chceme zmenu k lepšiemu, nemôžeme ju budovať na vlne negativizmu. Nestačí len pomenovať to zlé, treba vedieť aj povedať, ako to spraviť lepšie. Zmena musí byť pozitívna. Negatívne zmýšľanie a obviňovanie všetkých ostatných prináša len úpadok a skepsu, hľadanie silných stránok a spolupráca prináša nádej. Možno sa ti zdá, že medzi našimi svetmi je neprekonateľný múr, avšak ak ho spoločne odstránime, budeme stáť bok po boku a ľahšie môžeme dosiahnuť to, čo je naším spoločným cieľom.

25. mája ti preto prajem príjemné a zodpovedné rozhodovanie

JV

Teraz najčítanejšie

Ján Viselka

Hrdý východniar, Slovák a Európan (nie nutne v tomto poradí). Vo voľnom čase politológ.