Denník N

Dôvody môjho odchodu zo strany SPOLU

Dňa 6.5.2019 bol uvedený príspevok na stránke strany SPOLU , kde Miroslav Beblavý napadol stranu SaS a mňa, bývalú členku strany Spolu. Dôvody, ktoré strana Spolu uvádza, sú absolútnym klamstvom. Rozhodla som sa byť konkrétna a uviesť všetky dôvody, pre ktoré som stranu opustila.

Pán Beblavý tvrdí, že sa so mnou niekoľkokrát stretol a radil mi. Ak považuje pán Beblavý 5-minútové stretnutie medzi dverami za radenie, tak potom sme sa naozaj niekoľkokrát stretli. Avšak moje žiadosti o normálne pracovné stretnutie bolo vždy odmietnuté. Z dôvodu, že nemá čas. Uvediem jeden príklad hovoriaci za všetky. Kontaktovali ma z kancelárie Európskej Komisie z Bruselu, že príde na Slovensko monitorovacia komisia EP – konkrétne Výbor pre kontrolu rozpočtu v dňoch 17. – 19. 12. 2018  a radi by sa so mnou stretli v súvislosti s mojimi podnetmi a podozreniami k predraženýcm konzultačným službám spoločnosti Deloitte na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Obratom som písala p. Beblavému, že by som sa s ním potrebovala stretnúť. Odpoveď bola negatívna. Neviem koľko členov strany Spolu malo takúto možnosť, byť na vypočutí pred komisiou. Bola som sklamaná a nechápala som jeho nezáujem. Zároveň som si samozrejme myslela, že je to pre stranu aj prestíž, ak ich členka aktívne bojuje proti klientelizmu a korupcii. Čo ma však najviac šokovalo, bol nezáujem celého vedenia strany Spolu. Nikoho z predsedníctva nezaujímalo, čo bolo predmetom a aké sú výsledky a konzekvencie z mojej osobnej výpovede pred spomínaným výborom. Predseda strany sa tváril, ako keby som tam ani nebola.

Ďalším tvrdením, že som sa stala členkou etickej komisie považujem za zlý žart. Do dnešného dňa mi nikto neoznámil, že naozaj som členkou etickej komisie. Ak sa tak stalo, tak to muselo byť v úzkom kruhu vedenia, no mne to nikdy nikto oficiálne nepotvrdil ani neoznámil, čo viem bez problémov preukázať. S tým úzko súvisí aj tvrdenie strany, že som nikdy žiadny podnet na etickú komisiu nepodala. Netuším, ako vôbec niečo také môžu napísať, keď som posielala podnet priamo p. Žarnayovi – predsedovi etickej komisie 30.12.2018 a následne o niekoľko dní som posielala pánovi Žarnayovi ďalší mail, s podrobným opísaním v situácie v strane a zároveň som ho žiadala o stanovisko k celej situácii týkajúcej sa ohľadom manželky štatutára Deloitte, ktorá je členkou strany a aj poslankyňou za BA IV. Karlova Ves.

Strana Spolu ďalej komentuje moju tzv. dlhodobú nespokojnosť v strane tým, že je v strane členka, ktorej manžel pôsobí v spoločnosti Deloitte, by som uviedla nasledovné: Neviem, o akom dlhodobom časovom slede strana Spolu hovorí, ale ja som od môjho vstupu do strany (apríl 2018) netušila o členke Hudákovej. Ja som zistila, že v strane je pani Hudáková až po rozhovore s Marekom Vagovičom NA ROVINU v redakcii aktuality – 21.11.2018. Pred týmto dátumom som kandidovala v komunálnych voľbách za SPOLU a úspešne som bola zvolená za poslankyňu
do mestskej časti BA – Devín. S mojím úspechom som bola spokojná. Zámerne strana nepíše podstatu problému. Pani Hudáková totiž nie je manželkou hocikoho v Deloitte, ale priamo štatutára Deloittu, ktorý priamo a to dávam do pozornosti, že ešte aj v dnešnej dobe podpisuje zmluvy so štátom. Poskytované služby Deloitte sú  dlhodobo predmetom kritiky ako odbornej verejnosti, tak aj kontrolných orgánov, ako Najvyšší Kontrolný Úrad, ktorý už neraz konštatoval, že spoločnosť Deloitte dodáva pre štát veľakrát predražené a nepotrebné služby, teda dochádza k výraznému a dlhodobému plytvaniu s verejnými zdrojmi a to hlavne so zdrojmi EÚ. Je teda zásadný rozdiel, medzi tým, či je niekto iba zamestnancom alebo priamo štatutárom spoločnosti. Podľa môjho názoru, ktorý som prezentovala vedeniu strany, je pôsobenie tejto členky, z politického hľadiska neakceptovateľné. Stanovisko p. Beblavého bolo vo vzťahu k tejto členke jednoznačné a to, že nevidel žiadny dôvod na riešenie členstva p. Hudákovej. Ja som toto jeho rozhodnutie akceptovala, ale zároveň som sa jasne vyjadrila, že on na druhej strane musí vnímať mňa, že v akej situácii som sa ocitla ja sama, keď na jednej strane je tu členka, ktorá dlhodobo kritizuje túto spoločnosť a na strane druhej tu máme členku, ktorá záujmy Deloittu obhajovala a aj ma kritizovala za moje postoje. Bolo teda na mieste, aby táto schizofrenická situácia bola riešená  predsedníctvom alebo etickou komisiou, na ktorú som sa aj obrátila.

S tým súvisí aj ďalší bod a to dôvod, na ktorý poukazuje strana. Vraj som opustila stranu kvôli tomu, že som sa nedostala na kandidátku do Európskeho parlamentu (EP). Uvádzam k tomu nasledovné: po prevalení tejto záležitosti som sa dozvedela, že dokonca obe sa uchádzame o kandidatúru do EP.

Za  vypočutie kandidátov do EP, resp. tzv. hearing , bol zodpovedný p. V. Bilčík, ktorý aktuálne tiež kandiduje v eurovoľbách za Spolu. Priznám sa, že som očakávala, že po tom, čo strana deklarovala, že chce vybrať naozaj najlepších kandidátov a bude nás vypočúvať odborná komisia. Bola som preto nemilo prekvapená, že p. Bilčík si moje vypočutie naplánoval v kaviarni na Palisádoch a na úvod ma upozornil, že má na mňa čas max. 30 minút, pretože letí do Gruzínska. Potom nasledovala pre mňa šokujúca otázka, že prečo sa snažím brániť spoločnosti Deloitte v obchodovaní so štátom, keď na to majú ústavné právo. Bola som v šoku, že toto je predmetom vypočutia kandidáta do EP. Z profesionálneho pohľadu to bola fraška. 20 minút bola iba moja vlastná obhajoba, prečo sa snažím celé obdobie o to, aby štát nevyužíval predražené poradenské a konzultačné služby Deloitte. V tom momente mi bolo jasné, že p. Hudáková má v strane silnú pozíciu a stojí za ňou aj časť predsedníctva strany. Toto všetko a veľa ďalších vecí som opísala p. Žarnayovi, predsedovi etickej komisie a žiadala som ho o stanovisko, ktoré dodnes nemám. To bola posledná kvapka, ktorá ma jednoznačne presvedčila o tom, že v strane som bola nežiadúca, čo predsedníctvo deklarovalo ignorovaním mojich otázok v e-mailoch, ktoré som im adresovala. Taktiež som p. Beblavého žiadala o telefónne číslo, ktoré mi odmietol dať. Musím konštatovať, že aj z mojej osobnej komunikácie s Beblavým (cez messenger, mobilné číslo mi odmietol dať) vyplynulo, že Beblavý odmieta riešiť tento jasný a silný konflikt záujmov.

Bolo veľa členov, ktorí mi vyjadrovali podporu a žiadali od vedenia vysvetlenia, no taktiež sa nedočkali žiadnej odpovede. Jednou z tých je aj poslankyňa za mestskú časť Dúbravka, pani Viera Psotková. Zdieľala moje postoje, ako aj rozčarovanie z reakcie strany na moje vystúpenie v médiách. Citujem p. Psotkovú: „ Hanbím sa za to, ako sa vedenie SPOLU vyjadruje o včerajšej tlačovke SaS a aké komentáre SPOLU dopisuje k svojmu statusu.“

Tak takto vyzerá stranícka politika strany SPOLU voči členke – Zuzane Šubovej, ktorá 3 roky bojuje proti rozkrádaniu eurofondov v štátnej správe. Prečo je pani Hudáková, manželka štatutára spoločnosti Deloitte, tak chránená a neohrozená v SPOLU, nech si každý odpovie sám…

 

 

Teraz najčítanejšie

Zuzana Šubová

Som bývalá podpredsedníčka Správy štátnych hmotných rezerv. Pracovala som na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ako aj na Ministerstve životného prostredia SR, na sekciách eurofondov. Som oznamovateľka závažnej ekonomickej trestnej činnosti na oboch ministerstvách v súvislosti s čerpaním eurofondov. Mojím mottom je  : NULOVÁ TOLERANCIA KU KORUPCII A KLINTELIZMU.