Denník N

Mladí vs Európska únia

Ako to vlastne bolo so Stredoškolskými eurovoľbami a prečo dopadli tak ako dopadli?

25. mája sa všetci postavíme europroblému čelom. Zvolíme si našich nových poslancov, a modlíme sa, aby to opäť nebola celoštátna hanba.

Stredoškoláci už majú svoje simulované eurovoľby za sebou. Dopadlo to ako to dopadlo. Vlastne sa iba potvrdilo to, čo sme už všetci vedeli. ĽSNS spolu s progresívcami stúpa a mladí to chápu. Základná otázka by asi bola takáto… Prečo???

Pre pochopenie musíme zájsť do minulosti. Prvý styk s politikou definitívne vzniká v rodine. Základné hodnoty ktoré nám rodičia vložia nás väčšinou sprevádzajú až do veku adolescencie a neraz ostávajú aj po nej. Samozrejme, nieje to len o hodnotách. Je to o všetkom čo ako mladí vidíme. Rasová narážka otca pri večernom spravodajstve či pokrútenie hlavou pri obrázku homosexuálneho páru? Toto všetko si do budúcnosti zapamätáme a je to uhoľný kameň nášho politického presvedčenia. Na základe tohto pravidla vznikol aj fenomén simulovaných stredoškolských volieb. Tieto voľby takmer dokonalo zrkadlili prieskumy nadchádzajúcich parlamentných volieb. To by mohlo znamenať, že mladí často volia to, čo ich rodičia. Čo je síce pochopiteľné, no do budúcna obmedzujúce.

 

Ďalší krok sú definitívne média. Dnes už len ťažko povedať, že mladí sa nechajú jednoducho zmanipulovať médiami. Tieto časy sú už dávno za nami. Ich orientácia vo virtuálnom svete je bravúrna a overiť informácie si vedia veľmi rýchlo. Tu sa dostávame k ich politickej angažovanosti na internete. Do spektra politickej orientovanosti mladých v poslednej dobe značne prispievajú satirické stránky. Tu dochádza k výmene názorov medzi politickými tábormi. Konzervatívci s tým výhradne nesúhlasia a tvrdia, že sú príliš vulgárne. Tieto stránky sú často prvý dotyk mladých so svetom politiky. Expresívne názory týchto stránok ľavica odsudzuje ako najhoršie možné politické začiatky. Ja hovorím… Vďaka Bohu za ne. Veľa ľudí vrátane už notoricky známeho pána Blahu vraví, že slúžia ako nástroj manipulácie a propagandy. To však nedáva ani najmenší zmysel. Ak niekto nemá blízko k liberálnemu mysleniu (tieto stránky sú liberálnou doménou), nejaké vtipy ho určite nepresvedčia. Či už je tento človek politicky skúsený alebo nie.

Posledný problém asi bude v mladosti. Určite veľa študentov ani netušilo, o čo vlastne ide. Videlo tri známe mená a tak ich zaškrtlo. Ešte lepšie, keď bola tá osoba kontroverzná. Ako skvelý príklad slúži Ibrahim Maiga. Sledujem všetky politické zdroje ktoré poznám a aj napriek tomu sa ku mne program tohto kandidáta nedostal. Ak vôbec nejaký takýto program existuje. Mladým príde ako vtipná osobnosť, tak ho zakrúžkovali. Som si istý, že pár (stoviek) takýchto hlasov sa ušlo aj ĽSNS. To však neznamená, že tieto voľby netreba brať vážne. Treba. A treba aj podniknúť kroky.

Aké, to však netuším.

Teraz najčítanejšie