Denník N

Netolerujme nekompetentných politikov, akým je Kotleba

Milí voliči Kotlebu,

Blížia sa voľby a o rok potom ďalšie, preto by bolo dobré prihovoriť sa vám a varovať vás. Bojím sa totiž, že ste sa nechali zmanipulovať.

Rozumiem dôvodom, prečo volíte Kotlebu. Je to niekto, kto hovorí vašou rečou. Hovorí to, o čom sa v krčme rozpráva už dlho. Brojí proti systému, proti Bruselu, proti „štandardnej“ politike a politickej korektnosti. A preto vám je sympatický. Podarilo sa mu vytvoriť žargón, ktorým síce útočí na všetko demokratické, ale paradoxne stále v medziach demokracie. Vodcom ho jeho najbližší oslovujú už len za zatvorenými dverami a najnovšie dostal aj razítko od súdu, že žiadnym fašistom nie je. Je to zlegitimovaný politik a pre vás relevantná alternatíva.

Nechcete tu mať imigrantov, nechcete, aby sa homosexuáli mohli sobášiť, nechcete, aby Rómovia dostávali sociálne dávky. Kotleba tvrdí to isté, a preto ho budete voliť. Na rozdiel od iných mu to veríte.

Nechcem sa s vami hádať o migrácii, menšinách či národe. Naše názory sú odlišné a vy svoje presvedčenie nezmeníte. Ale chcem nájsť niečo, čo nás spája. A práve to, čo nás spája, by mohlo byť základom toho, aby sme spoločne odmietli Kotlebu.

Predstavte si, Kotleba vyhral všetky svoje kultúrno-etnické vojny a vy žijete v krajine, v ktorej na hraniciach vyrástli veľké múry pred imigrantmi. Také, aké chcel stavať Trump. Homosexuáli sa vyliečia zo svojej orientácie, prípadne zhoria v pekle, ako hovorí Kuffa a aj tí Rómovia niekam zmiznú.

Otázka je, či sa tým zlepší váš život. A úprimná odpoveď by bola, že nie.

Pretože nič z toho vás život neovplyvňuje už ani dnes. Dnes je pre vás oveľa dôležitejšie, aby ste mali dobrú prácu s dôstojným platom. Aby dostali vaše deti kvalitné vzdelanie. Aby ste im nemuseli odopierať radosti, ktoré možno boli odopierané vám. Aby ste sa nemuseli obávať o vlastný dôchodok. Aby ste prežili kvalitný a šťastný život a to isté mohli dať vašej rodine.

Skúste sa na chvíľu zamyslieť. Spomeniete si na nejaký Kotlebov návrh, ktorým by vám zlepšil kvalitu života? Počuli ste ho niekedy hovoriť o tom, ako chce dosiahnuť vyššie platy, kvalitnejšie nemocnice alebo zdravšie ovzdušie? Nepočuli, lebo toto nie je jeho agenda. Jeho agenda je šírenie strachu a nenávisti. Ale prečo potom vaše rozhodnutia vo voľbách určujú témy, ktoré nemajú na kvalitu vášho života žiadny vplyv?

Verím, že toto je to, čo nás spája – túžba žiť dobrý život v kvalitnej krajine. A taktiež to, že nebudeme tolerovať politikov, ktorí nám takúto víziu neponúknu. Pretože politik, ktorý nemá riešenia pre kvalitný štát, je nekompetentný a nezaslúži si náš hlas.

Preto pozorne počúvajte politikov a pýtajte sa samých seba – ako to, čo navrhujú, zlepší kvalitu vášho života.

Teraz najčítanejšie