Denník N

Prvá mapa slovenských inovátorov je už online!

Slovensko sa za posledné desaťročie výrazne posunulo – z výrobnej haly Európy až k ekonomike, kde inovatívne myšlienky dostávajú nielen priestor, ale aj potrebnú podporu pre rast. Slovenský inovatívny ekosystém ešte nikdy nebol tak rozmanitý a neponúkal toľko možností. V SAPIE (Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku) sme na jeseň minulého roka pripravili prvú komplexnú mapu slovenského inovatívneho ekosystému (Innovation map Slovakia). Mapa na jednom mieste zhromažďuje kľúčových hráčov, ktorí na Slovensku vytvárajú prostredie priaznivé pre inovácie a vďaka ktorým na Slovensku vznikajú úžasné projekty so svetovým menom. Innovation map Slovakia už nájdete aj v online podobe.

Prvú Innovation map Slovakia si môžete pozrieť online tu: https://innovationmapslovakia.sk/

Hovorí Barbora Rusiňáková (Project Manager, SAPIE): “Zrejme najväčší rozdiel medzi prvou tlačenou verziou mapy, ktorá vyšla v jeseni a súčasnou online verziou je v tom, že do online verzie  pribudlo viac organizácií – pôvodne ich tam bolo približne 90, v súčasnosti je ich takmer 130. Ďalej sme pokryli väčší počet regiónov mimo Bratislavy, mapa je pravidelne aktualizovaná, obohacujeme ju o najnovšie aktuálne príležitosti v časti Apply Now, plus – v časti Boost Your Idea pridávame aj informácie o programoch a možnostiach, ktoré ponúkajú medzinárodné ICT korporácie na Slovensku.” V SAPIE po uvedení prvej verzie mapy zaznamenali zvýšený záujem firiem o to, aby sa umiestnili na mape tiež. “Čo sa týka odozvy na Innovation Map Slovakia, bola veľmi pozitívna. Ozývajú sa nám organizácie, o ktorých sme doposiaľ nepočuli. Tiež sa nám ozývajú rôzne inštitúcie, aj jednotlivci, ktorí by privítali podobný prehľad inovatívnych startupov a firiem, čo zatiaľ súčasná podoba mapy neponúka,” vysvetľuje Barbora Rusiňáková.

Koho na mape nájdete?

Slovenskí inovátori sú na mape rozdelení do štyroch kategórií – Network, Support, Education a Funding. Do sekcie Network spadajú hráči tvoriaci sieť pre podnikavcov – súťaže, asociácie, konferencie či organizátori podujatí s tematikou inovácií. V sekcii Funding možno nájsť kapitálové fondy, ktoré poskytujú financie mladým perspektívnym projektom na Slovensku. Sekcia Education združuje neformálne vzdelávacie inštitúcie, ktoré sa venujú rozvoju digitálnych zručností či rozvoju zručností dôležitých pre podnikanie. Posledná a najrozsiahlejšia sekcia Support mapuje podpornú infraštruktúru v podobe coworkingových priestorov, inkubátorov či akcelerátorov na území celého Slovenska.

Všetci, ktorých nájdete na mape, vedia, prečo si vybrali Slovensko ako miesto pre život či podnikanie. Spýtali sme sa ich preto, čím by presviedčali ľudí, ktorí Slovensko ako svoje pôsobisko zatiaľ zvažujú. Súčasťou mapy je aj 10 dôvodov, prečo je Slovensko tým pravým miestom pre rozvoj inovácií. Okrem tradičných dôvodov ako skvelá poloha či silné odvetvia IT sme sa rozhodli pridať aj pár netradičnejších. Aké to sú? Presvedčte sa sami!

Prečo sme sa rozhodli vyrobiť mapu slovenských inovátorov?

Ekosystémové mapy sú štandardným nástrojom poskytujúcim prehľad pre rôzne cieľové skupiny. Na inšpiráciu nám poslúžili mapy z Holandska, Rakúska či Izraela, ktoré ponúknu okamžitý prehľad o hlavných hráčoch ekosystému aj laikom. Rozvoj inovatívnych myšlienok jednotlivcami či firmami v rozličných štádiách vyžaduje rôzne druhy podpory od financovania cez sieť podporných organizácií či obchodných partnerov. Širšia odborná verejnosť má zároveň prístup k prehľadu celého ekosystému, jeho veľkosti a  regionálnemu členeniu.

Pre zástupcov štátnej správy má mapa ekosystému pridanú hodnotu v podobe súhrnných informácií, ktoré pomôžu k informovanému rozhodovaniu v oblasti podpory inovácií na Slovensku. Zároveň je mapa skvelým zdrojom informácií pre nováčikov na trhu, zahraničné subjekty či jednotlivcov, ktorí sa o inováciách na Slovensku chcú dozvedieť viac.

“Veľmi často sa v SAPIE stretávame s otázkami, kde sa dá nájsť prehľad toho, čo na Slovensku inovácie ponúkajú. Aj preto sme sa rozhodli vytvoriť prehľadnú mapu, na ktorej nájdete všetkých, ktorí pracujú na tom, aby inovácie boli hnacím motorom slovenskej ekonomiky v rýchlo sa meniacom svete technológií. A hoci existuje 1000 dôvodov, prečo byť práve na Slovensku, vybrali sme našich top 10, ktoré presvedčia každého – aj tých, ktorí váhajú – či je Slovensko tou správnou krajinou pre rozkvet inovatívnych nápadov,” hovorí výkonná manažérka SAPIE, Adela Zábražná.

Mapa inovatívneho ekosystému sa nerodila vo vákuu. Pri jej tvorbe sme komunikovali s kľúčovými hráčmi slovenského inovatívneho ekosystému. Partnermi projektu sú Slovak Business Agency a Civitta Slovakia, jeden z organizátorov najväčšieho startupového festivalu Future Now a súťaže Startup Awards.

Súčasná podoba mapy bude pravidelne aktualizovaná. Mapou naša snaha poskytovať komplexný prehľad slovenského inovatívneho ekosystému nekončí. Pre aktuálne novinky z dielne SAPIE sledujte našu Facebook stránku alebo webovú stránku.

Autorka článku: Barbora Rusiňáková

Autorka je projektová manažérka Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku.

Teraz najčítanejšie

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) je najväčšia inovatívna aliancia na Slovensku, ktorá združuje viac než 90 členov z radov startupov, scaleupov, neziskových organizácií, investorov a korporácií. SAPIE sa venuje podpore inovatívneho ekosystému prostredníctvom projektov v oblasti inovatívneho vzdelávania a podpory startupového a inovačného ekosystému na Slovensku. Viac o SAPIE sa dozviete na našom webe www.sapie.sk.