Denník N

Zelený triko, žlutá vesta a rudé trenky, místama do hněda obarvené?

Ale fašista to není, jasný pane!

Odpoveď na známu hádanku je jasná. Je to nádejný koaličný partner. S každým ďalším prieskumom nálad verejnosti, sa toto konštatovanie posúva bližšie k realite. A nebuďme prekvapený, ak o rok, niekedy na prelome neskorej zimy a skorého leta, sa jedno krásne, nedeľné, povolebné ráno, prebudíme do hnedej reality.

Ale dovtedy pretečie ešte veľa eúr, z verejných zdrojov do súkromných vreciek. Utuží sa dôvera, „predvarí“ sa elektorát. Keď to vypukne, nech to prebieha čo najhladšie. Začať treba už teraz. Voľby do európskeho parlamentu využije každý, na čo najlepšie odprezentovanie svojho úspechu. Pri tej mizivej účasti, sa za úspech bude dať považovať všeličo. Komu sa čo viac hodí. Hlavne, aby nezabudol investovať do fejksbúkových trolov. Ich hlas zaváži.

Neskôr, po letných dovolenkách, to vypukne naplno. Nie konflikt civilizácií, alebo tretia svetová. Niečo oveľa zákernejšie. Epidémia vlastenectva a záchvaty spasiteľstva. Národniari budú bojovať za cára a miestenku v novom parlamente. Smeráci za Kočnera a o „pole position“ v súťaži o budúceho premiéra, ministra vnútra a generálneho prokurátora. Potrebujú istoty.

A Kotleby budú v závetrí deliť korisť. Učičíkaní prieskumami verejnej mienky, ktoré im sľubujú plné vrecká peňazí, za očakávaný volebný výsledok. Budú to mať ale ťažké, branci naši, zemou a vekom ošľahaní. Ak totiž voľby dopadnú pre menej extrémny extrém dobre, na zloženie vládnej väčšiny nebudú potrební. Zostanú ako záloha, na špinavú robotu.  Hnedasté trenky, sú len pre naozaj odhodlaných koaličníkov.

Ak naopak, dopadnú voľby pre extrém zle, do vlády sa rovnako nedostanú. S fašistami/komunistami/teroristami sa predsa nevyjednáva. Ale, ruku do ohňa za to nedávajte. Voľby musia dopadnúť, tak akurát. Byť jazýčkom na váhach, to je to, čo sa vypláca. V „demokraciách“ karpatského typu obzvlášť.

Bola by tu ešte jedna možnosť. Trochu im ju nabúral generálny prokurátor svojou neschopnosťou, ale netreba to vzdávať. Čo by ste povedali na to, ak by sa dali dokopy s Hara-bin-om! Kotleba ich do parlamentu dokáže dostať, to si už odskúšali. Ale s tými ich kérkami, tam budú, zas len za exotov. Pri kreovaní vládnej väčšiny budú pripadať do úvahy, len ako posledná možnosť. To vedia.

Práve Harabin, človek užívajúci si priazeň pravoverných  a zároveň nepoznačený kotlebovskou svastikou je tým kádrom, ktorý im môže pootvoriť dvere do kabinetu a hlavne, k štátnej pokladnici. K peniazom tých Slovákov, ktorí ešte platia dane. To je ponuka, ktorej ochotne podľahnú aj najslovenskejší Slováci.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie