Denník N

Kauza Strache a slovenské asociácie

Korupcia na najvyšších miestach predsa len existuje. Chvála Pánu – našťastie iba v Rakúsku.

Pád vlády a predčasné voľby dostatočne referujú o veľkosti škandálu, ktorým je kauza Strache. Niektorých z nás, východoeurópanov, možno aj škodoradostne potešilo, že konečne majú svoju veľkú korupčnú kauzu aj tí, ktorí inokedy v kontexte korupcie ukazujú smerom k nám.
Hoci ja osobne, čítajúc že Nemci kauzu prirovnávajú k príbehu z banánovej republiky, som sa v prvom momente urazil že Slovensko ešte stále nazývajú banánovou republikou. Až v druhom momente mi došlo že nás tentokrát nemali na mysli. No, bodaj by trafená hus nezagágala, keď podobností by sa našlo neúrekom…

Viac rozdielov, ako podobností, som však nakoniec predsa len objavil:

Tak napríklad, hlavný aktér rakúskej nahrávkovej kauzy zo svojho postu okamžite odstúpil. Áno, aktér našej, slovenskej nahrávkovej kauzy, odstúpil tiež. Avšak o veľa rokov neskôr, po úplne inej kauze, a aj to nebola na vine kauza ale Soros.
V Rakúsku sa okamžite hovorí o vyvodení trestnoprávnej zodpovednosti. U nás pokurátor 61:0 usúdil že skutok sa nestal. Samozrejme, urobil tak až po dôslednom vyšetrovaní, keď aj predpokladaný páchateľ osvedčil že hlas na nahrávke nie je jeho. No ešteže tak, veď ak by to nebodaj neosvedčil, hrozilo by že Slovensko príde o najsamlepšieho premiéra v dejinách Galaxie a prokurátor o nulové konto vo svojej roky budovanej špeciálnej štatistike.

Najviac ma však na kauze pobavil nasledovný citát:

„Je rakúsky vicekancelár na predaj?“ pýta sa nemecký týždenník Der Spiegel, ktorý opísal Stracheho rokovanie v luxusnom dovolenkovom dome na Ibize, kde jedna noc stojí tisíc eur. Pri šampanskom, tuniaku a suši sa rozprávajú o delikátnej záležitosti. Ako by Strache mohol zabezpečiť, aby ruský investor získal zmluvy v rakúskom biznise a vláde?

To ako vážne? Naozaj sa nemeckí novinári seriózne pýtajú, že ako by politik z pozície vicekancelára mohol ovplyvňovať veci ako verejné obstarávanie?

No uznajte – slovenského novinára by takáto trápne naivná otázka nenapadla ani keby vo vile na Ibize vyglgal šampanského hektoliter…

Teraz najčítanejšie

Juraj Chovan

Som úplne normálny chalan ktorý chce žiť v úplne normálnej krajine. (A naivne verím že raz v takej žiť aj budem.)