Denník N

Game of Thrones – alternatívny koniec

Jon a Daenerys
Jon a Daenerys

Zhrnutie finálnych kapitol 8. série Game of Thrones a alternatívny koniec.

Tento text obsahuje spoilery, tak ak ste ešte nevideli poslednú časť GoT, tak si ju najprv pozrite. Ak ste ešte nikdy nepozerali GoT, tak mám pre vás len jedinú otázku: What’s wrong with you?

Finále seriálu Game of Thrones a zrejme aj jeho celá 8. séria je pre mnohých fanúšikov veľkým sklamaním. Divák už bol predošlými sériami vycvičený a vedel, že budú umierať postavy, ale taktiež očakával lepší scenár, a to už dupľom po takom dlhom čakaní na finálnu sériu.

Predošlé série nás naučili ešte jedno dôležité pravidlo, že každý „hráč o tróny“ sa zákonite popáli. To sa aj stalo v poslednej epizóde… teda… len čiastočne.

Diváci GoT sa delili na tých, ktorí fandili Starkovcom a tých, ktorí fandili prefarbenej blondíne s drakmi (alebo kombinácii…). Už, už sa črtalo, že sa spoja a budú vládnuť happily ever after, ale to by asi bolo too good to be true. Alebo…

Zo Starkovcov sa nakoniec vykľul najvychcanejší rod v celom Westerose. Kto by to čakal, že? Zaujímavý twist. Jon mohol vládnuť so svojou Daenerys, mohli splodiť plno detičiek a rod Targaryen (trochu obohatený génmi Starkovcov) by vládol Westerosu na veky vekov.

Všetko kvôli Impovi

Daenerys v GoT zažíva ťažké časy. Je predaná, ponižovaná, pozviecha sa a oslobodzuje celý kontinent, aby jej zombíci a kráľovná zabili dve z jej troch detí. A ľudia žijúci vo feudalizme? Radšej držia so svojou kráľovnou, ako by sa dali oslobodiť. Nie, na obrazovkách ste mohli vidieť otrhaných ľudí, ale to musela byť len kamufláž, lebo bežný ľud počul všetky príbehy o Khaleese osloboditeľke a do hradu by ich aj tak nik nepustil. Ochrana hradu patrila vždy len bohatším. Videli ste obchodníkov a vyššiu triedu z okolia, ktorá len mala vyzerať ako chudoba. V našej bloncke to zovrelo, pomstila sa nevďačníkom a zničila vládu zlej kráľovnej.

Imp mal ku King’s Landing špeciálny vzťah. Zbožňoval jeho víno, ženy a miestne bordely. Keď však videl svoje milované bordely v plameňoch, začal kritizovať našu novú kráľovnú a… skončil v putách. Zatiaľ je to všetko v poriadku a takto to mohlo aj skončiť, ale Imp je vypočítavý Lannister a dôjde k nepochopiteľnej veci… presvedčí nášho Jona, že jeho milovaná kráľovná je ultimatívne zlo. Jon urobí všetko pre svojho Impa a našu drahú Khaleesi prebodne. You gotta be kidding me, right?!

Vypočítavý Bran the Broken

Twisty pokračujú a nového kráľa nenavrhne a nezvolí nik iný ako samotný Imp. Nestáva sa ním náš čestný Jon, ktorý do tohto momentu robil všetko „ako sa má“. Naopak, Jon je odlífrovaný k Múru, aj keď zombíci sú už porazení a najbližšie desaťročia bude nasledovať Leto. Nemôže splodiť deti, aby sa náhodou nejaký Targaryen+Stark nepokúšal získať trón. A nejaký trón bude vždy, aj keď už možno nie z tisícich mečov nepriateľov rodu Targaryen.

Veľkým sklamaním je Gendry Baratheon, ktorého tiež mal pochytiť železno-trónový amok a mal oň zabojovať. Videli sme indície, že nad tým uvažuje… a tak ostáva ďalšou kartou v hre ako trvalé ohrozenie nášho Brana, ktorý ho musí dať zabiť.

Bran, Bran, Bran, neposlušné decko, ktoré nepočúvalo svoju matku a liezlo tam kde nemalo. Bránilo láske dvoch Lannistrov a započalo celý kolobeh udalostí. Bran, Bran, ktorý bažil po moci a odplate, chcel ukázať svetu, že on je najsilnejší a chcel sa mstiť. Preto išiel za Múr, preto kvôli nemu zomrelo mnoho ľudí, preto sa stal Three-Eyed Raven, preto si len tak sedel a čakal na svoju príležitosť, lebo vedel ako to všetko dopadne. Chudák Hodor…

A tak keď Imp vyslovil jeho meno, Bran sa len potmehúdsky usmial a ponuku samozrejme prijal. Jeho drahá sestra, princeznička Sansa, ktorá od detstva túžila po korune, sa bračekovi pripomenula a stala sa Kráľovnou Severu. You gotta be kidding me, right?!

Následne vidíme, ako sa Bran nezaujíma o vládu, zrejme radšej vysedáva niekde pod stromom a vytešuje sa z toho, ako so všetkými vybabral a vládu preberajú Imp, zlodejíček, figúrka, čo sa vie len oháňať mečom, tlstý zbabelec, ktorý sa vyhýbal boju a riešil len ženy, … ako keby som videl súčasnú vládnu koalíciu v Slovenskej republike. Toto vám vládne…

Nuž a našu nebojácnu Aryu nahuckali na plavbu do neznáma. Museli ju na to pripravovať už dlhšie, lebo bola veľmi odhodlaná. Vo svete drakov a ľudí lietajúcich na drakoch je asi nemožné, že by západne od Westerosu bol nejaký neprebádaný kontinent. Našu malú Aryu poslali na smrť, aby už nikdy nemohla robiť poriadky.

Alternatívny koniec

Zrejme si budeme musieť počkať na knihy, ktoré všetko napravia. Ja vám predostriem moju predstavu. Posledný drak zobral bezvládne telo Daenerys a niekam ho odniesol. Buď na východ, kde ju nechal oživiť nasledovateľmi Lord of Light, alebo na sever, kde sa z nej stala Night Queen. V oboch prípadoch… Daenerys sa vráti k Jonovi a odpustí mu, lebo ona nie je pocvakaná ako Jon (čo nám ukázal v poslednej epizóde). Ak príde ako Night Queen, tak ho samozrejme zabije a oživí. V oboch prípadoch budú spolu vládnuť na veky vekov… buď osobne, alebo prostredníctvom svojich potomkov.

A vypočítaví mocichtiví Starkovci? Imp? Zvyšok tej bandy? Poberú sa na druhý svet one by one a s nimi pôjdu aj scenáristi 8. série GoT a hlavne tvorca poslednej epizódy.

PS: Ale je zaujímavé sledovať niektorých ľudí, ako sa vytešujú z predostreného konca tohto seriálu. Neviem, či si plne uvedomujú, čo vlastne tento koniec znamená. Suma sumárum, je to len a len o tom, že poddanstvo bude vo Westerose zachované a na kontinent Essos sa vráti otroctvo. Vyhralo zlo a vojny budú pokračovať. Ešte raz gratulujem tvorcom.

Teraz najčítanejšie