Denník N

Stane sa Le Penová ekologickou aktivistkou?

Pointou jednej z posledných bondoviek je boj o  podzemné zdroje vody istej juhoamerickej krajiny. Ako kľúču k jej ovládnutiu a novému symbolu budúcej moci. Záverečná scéna len umocňuje neodbytný pocit, že budúce konflikty už nebudú o rope (lítiu a vzácnych zeminách) ale o … (pitnej) vode.

Dnes mlčky akceptujeme, že zdrojom migrácie sú dôsledky vojnových konfliktov, ale už menej sme náchylní veriť faktu (najmä ak nemáme po ruke argumenty o bombardovaní vybraných cieľov ako symbolu moci diktátorov a nedemokratických vládcov), že pohybu más predchádza obyčajné sucho, neúroda, hlad, nedostatok vody. Narušený kolobeh vody.

Videli ste už piť včelu? Nie zaborenú do kvetov rozkvitnutých stromov, ale z obyčajnej kvapky vody. Lebo keď všetko rozkvitne akosi naraz a podobne rýchlo aj odkvitne, ďalší nektár bude až o rok. Zo včely sa na zvyšok roka stane “domáce zviera“, odkázané na prikrmovanie od svojho včelára.

Ak dažďová voda odtečie z územia príliš rýchlo, až do ďalšieho dažďa môže chýbať. Richard Sulík má pravdu v tom, že ak Nemecko produkuje 2% svetových emisií (EÚ cca 10%), tak technologické investície do výroby v Číne, Indii majú na kvalitu atmosféry väčší vplyv ako “zbytočne“ ambiciózne ciele EÚ. (Sladká) voda je ale “národná“ veličina, ktorá keď raz odtečie, už sa nevráti. Technologický pokrok spočíva jednoducho v umnom zadržiavaní vody na našom území.

Zdrojom sucha a neúrody, poklesu hladín zdrojov vody je narušený vodný cyklus. Ale na to je fachman demokrat Michal Kravčík. Keď ho počúvam, zdá sa mi to všetko jednoduché a logické. Ako algoritmus príčin a dôsledkov, vo vzájomnom súvise … až si kladiem otázku prečo to nefunguje. Prečo moderátor v televízii, očakávajúci pri otázke na tému migrácie odpoveď za/proti, je vyvedený z konceptu pri odpovedi … máme iné riešenie. (Kybernetickú bezpečnosť prejdem mlčaním.)

Ak chceme rozzelenať zabetónované námestia vysadením stromov, ktoré polievame cez drenážne trúbky, môžeme zostať prekvapení, že práve kvôli nim stromy vyschnú. Kvôli prístupu vzduchu ku koreňom. Niekedy mám pocti, že s ochranou prírody je to ako s futbalom. Rozumieme mu takmer všetci a vinníkom neúspechu býva väčšinou (neobjektívny) rozhodca.

Želám si, aby sa Le Penka stretla s Mišom Kravčíkom. Najlepšie od budúceho týždňa niekde v Bruseli. Možno ju presvedčí, že migrácia je v prvom rade (trochu odľahčene) ekologický (a komunitný) problém.

Voľte Kravčíka a voda vám to vynahradí.

Teraz najčítanejšie

Náš život je vo vašich rukách. Ilustračné foto - Paddy O’Sullivan/Unsplash