Denník N

Európsky hokej už v sobotu

Ako postaviť ten správny tím pre nasledujúce roky v Európskej únii

Kým všetci dožívajú majstrovstvá, ja verím, že Slovensko dosiahne úspech na úplne inom svetovom fóre. A že Európska únia je súčasťou ekonomického a sociálneho sveta, v ktorom žijeme, sa poprieť nedá.

Rovnako nemožno poprieť, ako blízko má súčasná športová udalosť k realite, zvanej Voľby do Európskeho parlamentu. Vychutnávali ste si naše víťazstvá? Tešili vás výkony, i keď sme nešťastne prehrali? Pivo síce na chvíľu zdraželo, ale…

Nie som mladý premotivovaný politik. Nie som ani starý nemotivovaný poslanec. Som chladnokrvný riešiteľ problémov a keď chcem dosiahnuť gól, predmetný je pre mňa logický prístup k veci s nutnou dávkou intuitívnej kreativity. Taký Laco Borbély, ktorému nie vždy všetci rozumejú, ale ide o princíp. A keď sa pozriem na kandidátnu listinu niektorých strán, vidím tam skôr populárnych Golonkov, ktorým sa možno raz niečo dávno podarilo. Týmto nechcem dehonestovať ich úspechy, skôr ma zaráža, že ľudia volia prosto sprosto toho, kto „to hrá inak“. A pritom je zvyčajne úplný sedlák, ktorý nemá žiadny plán.

Chcem byť európskym občanom, hoci nie explicitne príslušníkom superštátu. Je mi blízke európske zmýšľanie a hodnoty pevnosti vzťahov, založených na ekonomickom či sociálnom porozumení – ako keď si sadne partia Fínov v košickej krčme s Britmi a spolu si zdatne vypijú. Avšak mať sa navzájom rád, či pozývať sa na ďalšie kolo nie je všetko, čo od Európy očakávam. Inštitúcia EU skutočne moje priania nie vždy napĺňa. A rovnaká situácia by mohla nastať aj v širšom meradle, byť Slovensko federatívnou republikou veľkého európskeho aparátu, tak sa napokon v tej krčme pobijeme, lebo niekto má prednosť a druhý sa iba prizerá.

Napriek všetkej tejto kritike sa k Európskej únii prikláňam, lebo mi dáva možnosť voľného pohybu, vďaka bezcelným hraniciam je podnikanie jednoduchšie, najmä lacnejšie a na výzvy bohatšie i prijateľnejšie. Má to byť liga národov, kde sa nehrá o víťazstvo, ale o spoločné napredovanie a výsledkom je práve vzájomná prospešná konkurencieschopnosť.

Najprv je však podstatné zvoliť si ten správny tím. Logicky zmýšľajúcich, k veci hovoriacich ľudí s pochopením pre spoločnú koncepciu, no zodpovedných k vlastnej krajine a teda takých, ktorí dokážu priniesť podnety a nápady pre trénera, aby hra celej partie nestagnovala. Nemusia to byť mladí, no nemusia to byť ani skúsení. Musia to byť skrátka odborníci, zdravý rozum je totiž najlepší recept.

V sobotu (25.5.2019) chodte voliť! Možno potom aj to pivo opäť zlacnie.

Teraz najčítanejšie

Konrád Konrády

Som PR manažér, dizajnér a remeselník. Viem problém nájsť, priniesť víziu jeho nápravy, napokon ho viem i sám opraviť.