Denník N

Stačilo! Ženy žiadajú zmenu

Galway, 2019: aktivistka za práva žien Rema Hamid
Galway, 2019: aktivistka za práva žien Rema Hamid

Píše sa rok 2019. Je najvyšší čas, aby sme žili vo svete, kde sa ku všetkým ľuďom bez ohľadu na ich pohlavie a rod pristupuje rovnako. Aj keď je ťažké tomu uveriť, v niektorých častiach Európy to ešte stále neplatí.

Referendum, ktoré v roku 2018 rozhodlo o zrušení zákazu interrupcií v Írsku, znamenalo pre práva žien v krajine obrovský historický úspech. V niektorých európskych krajinách však ženy stále nemajú možnosť rozhodovať o vlastnom tele. Návrh zákona o zákaze umelého prerušenia tehotenstva v Poľsku je aj napriek celoštátnym protestom stále na stole. V Severnom Írsku platí takmer úplný zákaz potratov, pričom porušenie tohto zákona so sebou prináša jedny z najprísnejších trestných sankcií v Európe.

Ohrozuje nás aj sexuálne násilie páchané na ženách, ktoré je v Európskej únii šokujúco rozšírené. V priemere 1 z 20 žien vo veku nad pätnásť rokov bola vo svojom živote znásilnená a dokonca 1 z 10 žien zažila určitú formu sexuálneho násilia. To znamená, že v EÚ žije približne 9 miliónov žien, ktoré sa vo svojom živote stali obeťami znásilnenia a ďalšie milióny žien, ktoré sa stretli s inou formou sexuálneho násilia. Napriek tomu len štvrtina krajín EÚ vo svojich zákonoch definuje sex bez súhlasu ako znásilnenie. Namiesto toho, aby znásilnenie posudzovali na základe toho, či jeho obeť súhlasila so sexuálnym stykom, definujú ho inými faktormi, napríklad či došlo k použitiu fyzického násilia alebo vyhrážok fyzickým násilím. Táto situácia má samozrejme negatívny dopad nielen na ženy, ale na každého človeka, pretože nikto z nás, bez ohľadu na rodovú identitu, vek alebo akúkoľvek inú demografickú črtu, nie je pred sexuálnym násilím v bezpečí.

Ďalším problémom je rozdiel v príjmoch medzi mužmi a ženami. Podľa výskumov zarábajú ženy v EÚ na hodinu až o 16 % menej ako muži. Mladí aktivisti a aktivistky ako Rema Hamid v Írsku však robia všetko preto, aby sa situácia zmenila:

„Pri zmene smerovania nášho sveta vždy zohrávala dôležitú úlohu mládež. Keď teraz takúto silu v Európe dobre podchytíme, myslím, že nás nič nedokáže zastaviť. Interrupcie sú teraz v Írsku legálne, no napriek tomu k nim nemajú prístup všetky ženy. Ako aktivistka za práva žien a reprodukčnú spravodlivosť preto bojujem za to, aby bolo umelé prerušenie tehotenstva bezpečné a univerzálne dostupné. 

Nie všetci ľudia majú možnosť robiť so svojimi telami, mysľami, časom a peniazmi čo chcú. Mojou snahou teda je, aby sme všetci a všetky mali spravodlivú šancu žiť svoj život bez akýchkoľvek právnych prekážok. 

V posledných mesiacoch sa mnoho mladých ľudí v Európe postavilo za svoje práva. Neboja sa nahlas artikulovať svoje požiadavky a nezmieria sa s odmietavými odpoveďami. Vidieť ich zápal a odhodlanie je pre mňa nekonečne povzbudzujúce, pretože mi dali pocítiť, že v tomto svojom boji nie som sama. Keď zistíte, že existuje množstvo ďalších ľudí s podobnými názormi, dodá vám to nádej.  

Hovoriť s neznámymi ľuďmi, zhovárať sa s priateľmi a priateľkami, lobovať u svojho poslanca či poslankyne, ísť von, klásť otázky, zúčastňovať sa na podujatiach, to všetko vám pomôže stať sa angažovaným a informovaným občanom či občiankou.“ 

Politici a političky pracujú pre nás, takže je na čase, aby si vypočuli, čo im chceme povedať. Výnimočná príležitosť vyzvať ich, aby budovali lepšiu a rovnoprávnejšiu spoločnosť, je hneď za rohom. Ak chcete žiadať skutočné opatrenia proti diskriminácii, je to jednoduché. Základ je dobre si vybrať už túto sobotu 25. mája vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Chcete pomôcť Reme v zápase za rodovú rovnosť a ženské práva? Zdieľajte tento článok, sledujte #TurnItUp na sociálnych sieťach a hlasno sa ozývajte proti každej diskriminácii, ktorá vás trápi. Ale hlavne choďte voliť.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Amnesty Slovensko

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú si všetci ľudia rovní a kde vládne ľudskosť a dôstojnosť? My rozhodne. Preto v Amnesty International bojujeme za ľudské práva pre všetkých. V tomto blogu sa dozviete viac o našich projektoch, ľuďoch, ktorých podporujeme alebo ktorí podporujú nás a mnoho ďalšieho. A ak chcete nášmu zápasu pomôcť, môžete nás podporiť svojím podpisom na www.pripady.amnesty.sk alebo si môžete zaobstarať Pas do Krajiny ľudskosti, aby sa vám ľahšie cestovalo https://darujme.sk/2405/