Denník N

Globálnu ekonomiku, ale aj akciové trhy ovplyvňuje do značnej miery obchodná vojna

Súboj USA-Čína doteraz trhy prakticky ignorovali, situácia sa však začína meniť

Pred dvoma týždňami sme mohli pozorovať, ako americké indexy zareagovali na očakávaný väčší obchodný konflikt medzi USA a Čínou. Síce sa jednalo o pomerne malý výpredaj o 5-6 percent, a teda len logickú korekciu po strmom raste, môže to však byť spúšťač oveľa horších poklesov do budúcna.

USA aj Čína zvýšili clo na vybrané produkty na úroveň 25 %. Najviac však môžu utrpieť spotrebitelia a farmári. „Svetová ekonomika je už v určitom poklese nejakú dobu,“ povedal James Bevan, chief investment officer CCLA Investment Management. “ Ľudia sa iba musia zobudiť a pozrieť na obchodné dáta“.

Najlepším spôsobom, ako si predstaviť vážnosť hrozby obchodnej vojny a jej dôsledky  pre globálny obchod a svetové hospodárstvo je graf medziročných zmien v celosvetovom obchode. Tento graf ukazuje negatívny trend svetového exportu, a to v ňom ešte nie sú zahrnuté nové colné sadzby. Signalizuje nám veľký kolaps exportov ako napríklad:

  1. export do sveta (najslabší od 2009)
  2. export do pokrokových ekonomík (najslabší od 2009)
  3. export do EÚ (atakuje úrovne 2009)

Stručne povedané, ešte pred poslednou eskaláciou obchodného konfliktu (zvýšenia ciel) sa celosvetový obchod (medziročne) zrútil na úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná počas finančnej krízy. Čo myslíte, aký dôsledok na medzinárodný obchod budú mať ďalšie clá?

Graf – zdroj: BMO CM & Macrobond

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Patrik Mackových

Som analytikom spoločnosti TopForex. sledujem a pravidelne komentujem ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych analýz európskych a globálnych finančných trhov sa venujem ako kryptoanalytik aj analýzam kryptomien.