Denník N

Európska únia nám vyšetruje dane aj agrodotácie. Bez nej by často tunajšie úrady ani nekonali

Šéf Finačnej správy František Imrecze (vľavo) nedávno obhajoval premiéra R. Fica, ktorý podľa neho neporušil daňové tajomstvo, keď na tlačovej besede zverejnil detaily z daňového priznania Igora Matoviča. Foto: TASR
Šéf Finačnej správy František Imrecze (vľavo) nedávno obhajoval premiéra R. Fica, ktorý podľa neho neporušil daňové tajomstvo, keď na tlačovej besede zverejnil detaily z daňového priznania Igora Matoviča. Foto: TASR

Európska únia Slovensku nepomáha v oblasti peňazí len cez eurofondy. V mnohých prípadoch upozorňuje na obrovské plytvanie. Má totiž vlastných „nadnárodných“ vyšetrovateľov, ktorí sú často nezávislejší, a preto aj rýchlejší ako tunajšie úrady. Vďaka nim sme sa dozvedeli o kauzách, ktoré tunajšia polícia či kontrolóri nevideli alebo sa im do nich veľmi nechcelo. Niektoré sa následne začali reálne riešiť.

Pamätáte si kauzu colných únikov? Kvôli takzvanému podhodnocovaniu dovážaného tovaru hrozí Slovensku doplatenie až stoviek miliónov eur. Pre prípad odstúpil dokonca bývalý šéf daniarov František Imrecze.

Dovoz príliš lacného tovaru cez Slovensko do únie oberá o peniaze nielen úniu, ale priamo aj našu kasu. Nebyť európskych vyšetrovateľov a nimi vytvorenej spoločnej databázy, tak sa tento problém možno vôbec neodhalí.

Zoznam 25 

Alebo kauza Panama Papers. Kvôli presunom peňazí s podozrivým pôvodom do ešte podozrivejších destinácií padali v niektorých európskych štátoch aj politické špičky.

Slovensko dostalo vďaka výmene informácií v rámci únie zoznam 25 subjektov s podozrivými bankovými účtami. Nebyť ďalšieho záujmu funkcionára Európskeho parlamentu, ktorý má na starosti vyšetrovanie údajných porušení europráva v oblasti prania špinavých peňazí a daňových únikov, by verejnosť netušila, či sa v tejto oblasti nejaké kroky na Slovensku udiali.

Ministerstvo financií funkcionárovi odpovedalo podľa zverejneného listu začiatkom roka 2017. Osoby a firmy zo zaslaného zoznamu kontaktovali daniari. Upozornili ich, že sa spomínajú v súvislosti s podozrivými finančnými prevodmi a varovali ich, že môže dôjsť k medializovaniu ich identity v súvislosti s kauzou Panama Papers. Daniari si od toho sľubovali, že tieto subjekty sami dobrovoľne vysvetlia svoju účasť v prevodoch s cudzími krajinami.

Tiež po vyšetrovaní daňových kriminalistov a elitného policajného útvaru NAKA piatim subjektom zadržali úrady účtovníctvo.

Únia zatlačila na plytvanie s agrodotáciami

Najviac ale pomohla únia pohnúť s tunajšími úradmi v oblasti agrodotácií. „Tolerancia Európskej komisie voči korupcii je nulová,“ vyhlásila Európska komisia v oficiálnom stanovisku vlani, tesne po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vyhlásenie adresovala tunajšej Poľnohospodárskej platobnej agentúre a požiadala ju o vysvetlenie možného zneužívania agrodotácií. Upozornil na to posledný text zavraždeného novinára.

No neostalo len pri tom a členovia európskych úradov viackrát navštívili Slovensko. Spolu s následným spoločenským tlakom aj vystúpeniami drobných farmárov nakoniec tento mesiac agentúra podala viacero trestných oznámení. Za porušenia a voči subjektom, o ktorých sa na Slovensku verejne hovorilo predtým už roky.

O tom, kto bude sedieť za Slovensko v europarlamente a či únia bude robiť naďalej podobný tlak na členské štáty, budú Slováci rozhodovať už túto sobotu 25. mája. Voľby do europarlamentu netreba podceniť. Majú veľký dopad aj na Slovensko.

Xénia Makarová, Nadácia Zastavme korupciu

Chcete nám pomôcť v našom úsilí odstrániť korupciu pri nakladaní s verejnými peniazmi? Podporte Nadáciu Zastavme korupciu malým finančným darom, vďaka ktorému dokážeme veľké veci. Ďakujeme.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.