Denník N

Džentlmen v Moskve je precízne napísaný príbeh o hľadaní osobnej slobody v spároch útlaku

Džentlmen v Moskve je precízne napísaný príbeh o neoblomnosti životného ducha

Ohlásenie seriálovej adaptácie knihy Džentlmen v Moskve nebolo prekvapením. Je to dielo, ktoré si každou stránkou pýta adaptáciu. Autor, doposiaľ v literárnom svete neznámy Amor Towles napísal príbeh o hľadaní slobody na pozadí adolescentnej divokosti Sovietskeho zväzu. Je to miestami tuctový a predvídateľný príbeh, no je to perfektne napísaný príbeh, aký sme už dlho nečítali.

Džentlmen v Moskve rozpráva príbeh ruského grófa Alexandra von Rostova, ktorý sa v búrke boľševickej premeny cárskeho Ruska dostal do nevôle nových držiteľov štátnej moci. Kniha začína odsúdením grófa von Rostov za mladícku protištátnu činnosť, pričom jeho šľachtický pôvod vôbec nie je poľahčujúcou okolnosťou. Gróf je za svoje zločiny potrestaný doživotnou väzbou v netradičnom väzení – Hoteli Metropol v centre Moskvy. Pod hrozbou popravy, ak gróf prekročí vchod hotela sa začína príbeh vnútorne slobodného a nezlomného človeka v srdci rodiacej sa diktatúry.

“Súdruh, pomyslel si gróf. Aké nesmrteľné slovo…
Z významového hľadiska bolo mimoriadne praktické – slúžilo ako pozdrav i rozlúčka, blahoželanie a výstraha, výzva i námietka, dokonca aj na zastavenie človeka v preplnenej vstupnej hale majestátneho hotela. A práve takáto všestrannosť konečne oslobodila ruský národ od únavných formalít, zastaraných titulov a otravných slovných spojení, ba i mien.”

Grófove väznenie na začiatku znepríjemní nečakané vysťahovanie z jeho komfortného apartmánu do stiesnených podkrovných priestorov. Gróf von Rostov však svoj osud znáša lepšie ako by čitateľ očakával. Nenecháva na sebe poznať smútok, hnev, ani netúži po pomste. Svoje uväznenie berie ako súčasť života a snaží sa pokračovať vo svojom živote a zvykoch, ktoré si vypestoval. Nenechá si odpustiť návštevu holiča, nezabúda na večerný drink a spoznávanie nových ľudí. Značnú časť komfortu mu zabezpečuje jeho šľachtické bohatstvo, no i tak je grófov životný optimizmus inšpiratívny, o to viac, ak ide o stav, ktorý by nejeden čitateľ videl po dvoch týždňoch ako beznádejnú.

V seriálovej adaptácii stvárni Alexandra von Rostova Kenneth Branagh
V seriálovej adaptácii stvárni Alexandra von Rostova Kenneth Branagh

Grófovu životnú vyrovnanosť dopĺňa jemnosť písomného prejavu. Je to pokojná kniha, pripomínajúca klasické životné príbehy ako Forrest Gump, Terminál, či mnohé iné oscarmi ocenené filmy.
Alexander von Rostov vďaka svojmu uväzneniu prežil náročné obdobie vzniku Sovietskeho zväzu v relatívnom pokoji. Sleduje prerod svojej rodnej krajiny spoza okien hotela, ktorý vďaka svojej medzinárodnej klientele ostáva otvoreným prístavom v mori neslobody. Ale ani múry Hotela Metropol neodolávajú večne, a postupne začínajú do jeho vnútra prenikať maniere nového sovietskeho sveta.

“Biskupovo povýšenie odštartovalo nový trend obsadzovania pracovných miest. Každý neskúsený mladík s priateľmi na správnom mieste si dnes mohol obliecť biele sako, brať taniere sprava a nalievať víno do pohárov na vodu.”

Džentlmen v Moskve je obklopený zástupom hlboko charakterizovaných osobností. Gróf von Rostov sa stretáva s prospechárskym prevádzkárom, povzbudzuje básnika v honbe za svojim životným dielom, sleduje prerod zvedavého dievčaťa do presvedčenej sovietky,  dôstojníkom tajnej polície poučuje o etikete a Západe, a to je len výber postáv, hemžiacich sa Hotelom Metropol.

Džentlmen v Moskve je ako jeden z mnohých precízne namiešaných kokteilov, ktoré gróf popíja v hotelovom bare Šalapin. Nájdete v ňom dnes často nedostatkové ingrediencie ako štylisticky vycibrené rozprávačstvo, hlboko charakterizované hlavné a vedľajšie postavy, vznešené myšlienky bez otravne idealistického pátosu. To, že Amor Towles nachádza priestor pre kritiku vtedajšieho režimu je potvrdenie literárnej geniality, a dôvod, prečo by Džentlmen v Moskve nemal ujsť vašej pozornosti. Garantujem vám, že na stretnutie s grófom von Rostov nezabudnete.

Zopár mojich ďalších textov vrátane mojej skromnej literárnej tvorby nájdete tu.

Teraz najčítanejšie

Ľubomír Šottník

Doktorand na Sociologickom ústave SAV•Skúmam zmeny na pracovnom trhu a realizovateľnosť univerzálneho základného príjmu•Venujem sa písaniu prózy a dátovej analytike•Najčastejšie blogujem o literatúre, filmoch, politike a spoločnosti.