Denník N

Druhý a tretí pilier — čo to je, stojí to za námahu riešiť a bude mi stačiť na starobu?

Nastúpite do práce a slečna z personálneho na vás počas prvého dna vybalí pracovné benefity. Tam stravenky, v lepších prípadoch cafeteria, občasná práca z domova, no hlavne príspevok na dôchodkové poistenie. Pozriete sa na web, aby ste zistili čo to vlastne je. Zistíte, že sa jedná o tzv. III. pilier o ktorom už ste čo-to počuli aj keď nikdy ste sa oň úplne nezaujímali. Navyše, keď vám ponúkajú príspevok na nejaký tretí pilier, určite musí existovať aj druhý pilier, o ktorom ste už možno tiež počuli. O tom už však personalistka nehovorí nič. Navyše, keď existuje druhý pilier, musí existovať aj prvý pilier. Zo zamestnaneckého benefitu sa tak stáva analytický výskum jednotlivých pilierov starobného poistenia, aby ste boli v obraze, čo sa dá príspevkom na dôchodkové poistenie docieliť. Poďme na to pekne z gruntu.

1.pilier…

.. alebo aj povinné dôchodkové poistenie. Akonáhle začnete pracovať (čím vznikne povinnosť odvádzať odvody za vás vášmu zamestnávateľovi), alebo začnete odvádzať sociálne odvody ako samoplatca(SZČO, slobodný podnikateľ), nevyhnete sa mu. Ide o základ pre výpočet dôchodku (ak by chtivých jedincov zaujímal výpočet, dostupný tu) veľmi zjednodušene sa však dá za priemerný plat s občasnými pauzičkami od práce očakávať priemerný dôchodok. Ten je v súčasnosti 456,79 EUR a zvyšuje sa pomaly. Veľa, málo? Ak málo, dá sa to vylepšiť.

2. pilier…

.. alebo aj starobné dôchodkové poistenie (SDS). O čo ide? Skrátka, časť z vašich odvodov sa odvádza na váš osobný dôchodkový účet. Samozrejme, hneď po tom, ako si poistenec tento účet zriadi v jednej zo správcovských spoločností či už sám, alebo cez sprostredkovateľa (ak žiadneho dobrého nepoznáte, jedného skvelého čistou náhodou poznám).

Či sa II. pilier oplatí? Bez diskusie! Výhod tohto poistenia je mnoho a sú skvelo popísané po celom internete, napríklad tututu. V súčasnosti II. pilier využíva už zhruba 60% ekonomicky aktívneho obyvateľstva SR a ak ste ešte nedosiahli 35 rokov, mali by ste aj vy. A aký fond si vybrať? Ako rozumné riešenie sa zdá byť štíhly indexový fond, ktorý v súčasnosti ponúkajú skoro všetky správcovské spoločnosti, prípadne rozumný mix indexového fondu s dlhopisovým. Prečo indexový? 2 veci: poplatky a výnosnosť. Indexové fondy majú štandardne omnoho menšie poplatky ako akékoľvek iné fondy + pomer výnosných akcií oproti menej výnosným dlhopisom je v indexovom fonde (100%) dokonca väčší ako v akciovom fonde (∼50%)

3. pilier….

… alebo aj doplnkové dôchodkové poistenie (DDS), alebo aj kameň úrazu. Na čo slúži? Šetriť si na dôchodok. Ako? Spoločným prispievaním zamestnanca a zamestnávateľa. Oplatí sa? Štandardne poskytuje zamestnávateľ dorovnanie do výšky 2% hrubej mzdy. Ak teda zarábate 1000 eur, založíte si III. pilier a vložíte si na svoj dôchodkový účet 20 eur, zamestnávateľ vám dá ďalších 20 navyše.

Jednoduchší sprostredkovateľ vám povie, okamžité zhodnotenie 100% , neber to. Samozrejme, nie je to také jednoduché. Čím dlhšie pracujete, tým sa efekt doloženia rovnakej sumy zamestnávateľom znižuje. Pri 40-ročnej účasti v DDS sa tak tento efekt prejaví v prilepšení o zhruba 2,5 % ročne. Keďže v súčasnosti si správcovské spoločnosti účtujú administratívne poplatky vo výške 1,5 % ročne, je jasné, že III. pilier je aj tak výhodný. Samozrejme, aj pri doplnkovom sporení je pre zmysluplné zhodnocovanie úspor na dôchodok dôležitý správny výber fondu.

Zdroj: glasbergen.com

Aký fond vybrať? Tu je výber trochu tenší. Indexových fondov je v sektore DDS pomenej. Presnejšie 2! Ponúka ho AXA a NN , obe spoločnosti aj s ostatnými „štandardnými“ fondmi.

Ako to bude v budúcnosti?

Sektor III. piliera sa v okolitých štátoch rozrastá o zaujímavé tituly ako sú napríklad komoditné, realitné, či napríklad etické fondy a z môjho pohľadu je iba otázkou času, kedy sa podobné fondy začnú ponúkať u nás. Ďalším zaujímavým konceptom môže byť tzv. Pan-európsky penzijný plán (PEPP), ktorý by mal plošne zabezpečovať doplnkové penzijne poistenie v rámci celej Európskej Únie. To by napríklad umožnilo celoživotné prispievanie do jedného fondu aj pri pracovných pobytoch v iných krajinách EÚ. Táto možnosť je však zatiaľ iba hudbou budúcnosti.

Okej, no a bude to stačiť starobu?

To závisí na (minimálne) 3 veciach:

1. Udržateľnosť 1. piliera — o stabilite súčasného dôchodkového systému sa hovorí často. Štátni, európski ako aj treťosektoroví analytici si s ním lámu hlavu, politici prehlasujú, že je neudržateľný a pesimisti vravia o záhube dôchodkov. Na druhú stranu sa stavajú optimisti v štýle Matta Ridleyho, vraviaci, že ľudstvo prekonalo v minulosti aj väčšie výzvy ako je generačná medzera v dôchodkovom systéme a na základe toho tvrdia, že tento problém sa dá v budúcnosti vyriešiť. Či už robotizáciou, daňovou či odvodovou reformou alebo spôsobom, o ktorom zatiaľ nevieme.

2. Politické riziko II. a III. piliera — Pri druhom aj treťom pilieri hrozí riziko, že peniaze v súkromnych fondoch skočia naspäť v prvom pilieri, tak ako sa to stalo v roku 2010 v Maďarsku. V takom prípade by úspory na dôchodok záviseli znovu na prvom riziku

3. Osobné preferencie — Jedna vec je odhadnúť, ako vysoký dôchodok človek môže dostať, druhá vec, či mu vystačí na jeho osobné potreby. Ako som napísal vyššie, priemerný človek s priemerným platom a priemernými prestávkami od práce môže očakávať priemerný plat. Ten je zhruba 450 eur. Pravidelným prispievaním do 2. piliera vo výške 50 eur, postupným zvyšovaním platu a zhodnotením úspor 4% ročne si môže sporiteľ prilepšiť zhruba o 150 eur. Tretí pilier s 50 eurovým vkladom od sporiteľa + 50 eurový bonus od zamestnávateľa dokáže vylepšiť dôchodok o ďalších zhruba 400 eur. Po spočítaní nám vyjde:

I.pilier + II. pilier + III. pilier = 450 + 150 + 400 = 1000 eur.

Akokoľvek číslo vyzerá zmanipulovane, skutočne tak vyšlo pri 40 rokoch práce za priemernú mzdu. Suma vyzerá pekne, nesie však so sebou riziko udržateľnosti I. piliera ako aj politické riziko. Preto podľa môjho názoru nie je na škodu ak sa racionálne uvažujúci človek mysliaci na starobu zamyslí nad osobným „štvrtým“ pilierom.

Michal

Teraz najčítanejšie

Michal Vyletelka

Vyštudoval som Finančné trhy a Investície na MU v Brne. Po zhrození sa zo stavu finančného trhu v CZ/SK začínam písať, aby som aspoň niečo málo z toho zmenil.