Denník N

27. máj: Výročie operácie Anthropoid a príbeh pravoslávneho biskupa Gorazda

Včera sme si pripomenuli výročie operácie Anthropoid – úspešného atentátu československých parašutistov Jozefa Gabčíka a Jána Kubiša na ríšskeho kancelára Reinharda Heydricha. Odohral sa 27. mája 1942.

Pravoslávny kostol sv. Cyrila a Metoda

V tomto blogu by som vám preto rád priblížil pár myšlienok a fotiek z mojej nedávnej návštevy Národného pamätníku hrdinov heydrichiády v Prahe, ale aj príbeh pravoslávneho biskupa Matěje Gorazda Pavlíka.

Po atentáte na ríšskeho kancelára Heydricha sa postupne v krypte pravoslávneho kostola svätých Cyrila a Metoda v Resslovej ulici v Prahe ukrylo 7 parašutistov z rôznych výsadkov. Gestapu sa úkryt dlho nedarilo vypátrať, no iný parašutista Karel Čurda neskôr skupinu zradil.

Krypta pod kostolom svätých Cyrila a Metoda v Resslovej ulici v Prahe.

Nacisti nasadili 18. júna 1942 celkovo 800 príslušníkov SS a gestapa, ako aj hasičov, ktorí do krypty začali pumpovať vodu. Parašutisti nemali žiadnu šancu dostať sa von. Za podiel na tejto akcii boli následne popravené mnohé rodiny, ktoré parašutistom pomáhali, ako aj pravoslávny biskup Gorazd Matěj Pavlík.

Už málokto však, najmä u nás na Slovensku, pozná širšie súvislosti jeho života. Matěj Pavlík bol totiž pôvodne modernistický rímskokatolícky kňaz, ktorý patril k reformnému prúdu duchovných. Následne sa v roku 1920 pripojil k vznikajúcej Cirkvi československej (neskôr husitskej) kde bol zvolený za jedného z prvých biskupov. Mladá cirkev v tom čase hľadala cestu, ako získať tzv. historickú apoštolskú postupnosť, ktorá je v katolíckej teológii jedným z dôležitých prvkov učenia o cirkvi.

Jediné okno, cez ktoré hasiči pumpovali vodu.

Možnosť prijať biskupské svätenie sa im vtedy naskytla v srbskej pravoslávnej cirkvi, ktorá bola v tomto čase považovaná za jeden z progresívnych prúdov v rámci kresťanstva. Aj napriek tomu bol však pre nich Pavlík jediným vhodným kandidátom spomedzi zvolených biskupov, keďže ostatní zastávali výrazne liberálnejšie teologické pozície. Srbskí biskupi preto 25. septembra 1921 Pavlíka v Belehrade vysvätili za biskupa, čím sa postupne začal vieroučne vzďaľovať radikálnejšiemu krídlu Cirkvi československej. V roku 1924 sa s ňou definitívne rozišiel a stal sa tak „obnoviteľom“ a biskupom československého pravoslávia.

Dynamika životného príbehu Gorazda Pavlíka ma fascinovala od čias môjho štúdia na Husitskej teologickej fakulte UK v Prahe, keďže sa v ňom podľa mňa odzrkadľuje to, čo vnímam ako najzásadnejší rozdiel v cirkevnom živote Čechov a Slovákov. Vidím v ňom autentické hľadanie stvárnenia kresťanstva v súčasnosti, pre ktoré ale formálne cirkevné štruktúry zohrávajú až druhotnú úlohu. Nemá preto problém v priebehu jednej dekády prejsť od rímskokatolíckeho prostredia cez modernistickú československú cirkev až po konsolidáciu československého pravoslávia. Pre slovenských veriacich je to zrejme až do dnešných dní celkom nemysliteľný scenár, no na mňa z neho aj po rokoch dýcha akási nespútaná sila života viery.

Pravoslávni kresťania si v našom regióne si Matěje Pavlíka pripomínajú ako mučeníka – svätého biskupa Gorazda II. a je mu zasvätený aj pravoslávny mini-kláštor v Hrubej Vrbke tesne za českými hranicami kúsok od Myjavy, kde sa narodil a vyrastal. Ako odplatu za atentát na ríšskeho kancelára Heydricha nacisti taktiež vyvraždili, vypálili a zrovnali so zemou dve obce – Lidice (10. 6. 1942) a Ležáky (24. 6. 1942).

Schody vedúce z krypty k oltáru.

Všetky fotky v blogu sú z mojej nedávnej návštevy pamätníka – krypty a kostola, kde práve prebiehala bohoslužba. Na vonkajšom múre kostola sú okolo okna stále vidieť stopy po guľkách. Krypta je miestom, na ktorom mi vždy nabehnú zimomriavky. Predstavujem si tú beznádejnú situáciu siedmych parašutistov voči obrovskej prevahe osemsto vojakov. Odpor napriek tomu dokázali klásť celých sedem hodín!

Toto miesto vám rozhodne odporúčam navštíviť!

Jozef Gabčík a Ján Kubiš
Ranná bohoslužba v kostole nad kryptou

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Som manžel, otec, teológ, starokatolícky kňaz a ľudskoprávny aktivista. V rokoch 2019-2023 som pracoval na projekte obnovy Starého Lýcea. Aktuálne pôsobím na pozícii projektového manažéra v Nadácii Volkswagen Slovakia. Venujem sa najmä otázkam náboženskej slobody, medzináboženského a medzikultúrneho dialógu, právam menšín a vzťahu štátu a cirkví.