Denník N

Oni si myslia, že sú pronárodní, keď si dajú zelené nálepky s dvojkrížom na auto a budú šíriť nenávisť

Dnešná slovenská spoločnosť sa rozdeľuje na dva veľké tábory. Jedným sú konzervatívni ľudia, ktorí presadzujú tradičné hodnoty a rodinu. Druhá skupina ľudí inklinuje vďaka svojim názorom k liberálnosti. Prečo si konzervatívci myslia, že je liberálnosť niečo negatívne? A ako sa dá definovať pronárodne orientovaný človek…

Pred vstupom do EÚ sme neriešili otázku, kto je liberál a kto nie. Ak sa to aj riešilo, tak nie v takom rozsahu ako to je dnes. V posledných mesiacoch je to téma číslo jedna. Spoločnosť sa každým dňom polarizuje, čo môžeme vidieť hlavne v kybernetickom (online) priestore. Či už sú to komentáre pod článkami, ktoré sú plné nenávisti, hejtov, vulgarizmov. Je to len kvôli tomu, že niekto je iný. Niekto má iný názor, iný pohľad na danú vec. V spoločnosti je dôležité pochopiť, že intoleranciou sa neposunieme ako národ vpred. Ak budeme riešiť to, že je niekto gay alebo kresťan a budeme prejavovať nenávisť voči určitej skupine ľudí, nemôžeme sa sústrediť na faktory, ktoré obmedzujú skvalitnenie životnej úrovne. Toto sú dva tábory, ktoré sú v mnoho otázkach názorovo odlišné. Teda, ľudia si myslia, že sú odlišní, avšak všetci sme Slováci. Po ľavej strane môžeme vidieť komentáre pod článkom viac-menej dezinfowebu s názvom: Truban z Progresívneho Slovenska je zúfalý, že v jeho rodisku vyhral voľby Kotleba. Už len ten názov je vtipný, podobné typy názvov nájdeme už len na topkách alebo českom blesku. Je očividné, že ľudia na dedinách volia Kotlebu. Kedysi to boli voliči Smer-u, SNS, HZDS, ale jedna už, chvalabohu, neexistuje, druhá má predsedu psychicky narušeného a tretia strana kradla viac akoby tetky-demokratky zvládli pozerať o 19 na RTVS. Takže ľudia prešli z jedného extrému do druhého.

Konzervativizmus

z lat. conservare = zachovať

Všetci vieme, že definíciou konzervatizmu je zachovanie starého, odmietanie zmien. Do tejto skupiny ľudí sa zaraďuje veľká časť staršej populácie – penzistov, veľa veriacich a nacionálne orientovaných ľudí. Neviem, čím to je, ale títo ľudia milujú dezinfoweby. Netuším, či táto skupina ľudí nedokáže rozoznať hoax od pravdy alebo…proste to nevedia, inak by bol ich názor iný.

Dokonca dokázali uveriť aj článku, že Macron chce na streche Notre-Dame postaviť bazén. Keby mi takéto niečo vybehlo na nástenke Facebooku, tak sa z chuti zasmejem, ale to je tak všetko. Avšak, sú ľudia a podľa prieskumov verejnej mienky vieme, že ich je veľa, ktorí tomu veria a dokážu sa aj veľmi nadchnúť pre takúto dezinformáciu v domnienke, že sa jedná o skutočnosť. Ja rozumiem, že tu nejde o to, žeby tí ľudia mali nižšie IQ.

Ak to neboli trollovia a boli to skutočné FB účty, tak išlo o starších ľudí. Pre starších ľudí je online priestor úplne iný ako pre nás, ktorí sme s internetom vyrástli. Vnímajú to ako centrum správ, pričom ich presvedčením je, že všetky sú skutočné. Je viac ako pravdepodobné, že im myšlienka, že sú to klamstvá, hlavou neprejde a tak sa vydajú na cestu nenávisti, keďže sa dezinfoweby sústreďujú na emócie. Je dôležité, aby sme si sadli s ľuďmi staršej generácie, ktorí majú záujem využívať internet a naučili ich pohybovať sa v bezpečnom online priestore.

Bývalí Smeráci

Bývalí voliči Smeru si myslia, že nemajú na výber. Strana ĽSNS našla tzv. „dieru na trhu“, lepšie povedané boli v správny čas na správnom mieste. Moja starká má 75 rokov. Je relatívne novou voličkou ĽSNS. Má veľký problém s eurozónou, ale nemá žiadny problém s EÚ a určite nechce, aby Slovensko vystúpilo z EÚ. Nemá problém s registrovanými partnerstvami, proti ktorým sú zásadne prívrženci tejto politickej strany. Prečo ich, teda, volí? Sama nevie. Netuší, aký majú program. Smer nedokáže voliť, pretože sa už nevie pozerať na tú špinu, ktorá sa valí na Smer. Aj ona vie, že sa valí oprávnene. Strany ako PS/Spolu, SaS sú pre ňu moc liberálne. Smer dokázal za tie roky samovlády v ľuďoch vzbudiť dojem, že ak sa k moci dostane opozícia, tak celé Slovensko padne. Názorové spektrum je široké, ale tie dezinformácie, ktoré sa od konzervatívnych ľudí ku mne dostávajú sú na zaplakanie. „Sulík zruší všetko, čo spravil Fico“ (vlaky zadarmo, zvýši zdravotné poistenie,..), „Matovič iba huláka svojou hroznou trnavčinou a nič nespravil za tie roky, takže toho voliť nebudem“ a už som počul aj to, že niekto si myslí o PS/Spolu to, čo si myslím ja o Smere. Hm, žeby už PS a Spolu dokázali toľko nakradnúť? Neviem, kedy by to stihli.

Pri bývalých, ale aj súčasných voličov Smeru sa dokážeme vrátiť k definícii slova konzervatívnosť. Boja sa zmeny, toto liberálnosť nepozná. Liberálnosť sa nebojí názorového spektra.

Veriaci

Ešte donedávna som nedokázal vnímať vieru ako niečo odtrhnuté od cirkvi, čo bola veľká chyba a naučil som sa tieto dva výrazy spolu nespájať. Cirkev je spolitizovaný prostriedok získania moci. Nič viac, nič menej. S vierou sa šíril tento prostriedok rýchlejšie ako opar. Bolo to premyslené do posledného bodu. Ja nie som veriaci a nikdy veriaci nebudem, avšak to neznamená, že teraz budem voči týmto ľuďom prejavovať intoleranciu. To by mi nikdy nenapadlo. Toto konzervatívnosť nepozná. Ak sa vymykáš nejakému ideálu kresťanského Slováka, ktorý títo ľudia majú v hlavách, tak si pre nich nepriateľ. Tu ich konzervatívnosť hraničí s nenávisťou voči rôznych menšinám, v online priestore to je aj voči konkrétnym osobám. Toto sú veriaci ľudia, ktorí vyznávajú tradičné hodnoty? Ľudia šíriaci nenávisť? Spoveď nikoho od nenávisti neočistí. Veriaci by si mali uvedomiť, že cirkev sa mala odpojiť od štátu už dávno. Viera je o Bohu, milovaní blížneho, správaní sa podľa nejakých pravidiel, Božích prikázaní. Viera nie je o politickom dianí, nie to o šírení nenávisti. Stačilo by, aby cirkev predala časť svojich majetkov a najedol by sa každý, kto nemá čo do úst. Vatikán je najmenší štát v Európe, ale majetok sa nedokáže ani odhadnúť. Bodaj by sa vedel odhadnúť, keď na Slovensku cirkev neplatí ani daň. Podľa slov diecézneho ekonóma Nitrianskej diecézy Martina Štofka, Zákonom č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach, sú cirkvi oslobodené od platby dane z nehnuteľností za kostoly, kaplnky a zvyčajne za časť farskej budovy, ktorá slúži ako úrad. Je toto správanie a podmienky v poriadku s kostolným poriadkom? S tým mojím nie. Veriaci konzervatívci by sa mali skôr pozrieť na prešľapy ich cirkvi Svätej, ktoré trvajú stáročia a porovnať to s tým, že čo reálne robí nejaká gender ideológia alebo LGBT komunita na Slovensku. Ja žiadneho gender človeka osobne nepoznám. Niekto z vás áno?

Nacionalisti alias fašisti

Toto je najväčší highlight spomedzi konzervatívnej bubliny. Na Slovensku je známe, že tu sa každý holohlavý predbieha, kto je najväčší národovec. Organizujú po obciach protesty, stretávajú sa a konverzácie musia byť podobné ako sú v dedinských krčmách. To je trend posledných rokov, ktorý stúpa na popularite. Občas mi to príde, že najväčším Slovákom je ten, ktorý prejaví najväčšiu nenávisť. Títo ľudia si neuvedomujú fakt, že ich prešľapy sa dostávajú do zahraničia a sem sa ľudia boja prísť čo i len na výlet a podporiť náš turistický ruch. Ak zabije ožratý Slovák na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca a dostane za to 6 rokov za mrežami a až po nátlaku spoločnosti v online priestore sa zobudí Generálna prokuratúra a dá návrh na prešetrenie výšky trestu, tak pre mňa vznikajú tri zásadné otázky:

  1. Tohto človeka považujeme za nacionálne a pronárodne orientovaného? 
  2. Žijeme v právnom štáte? 
  3. Ak majú takýto extrémisti pomôcť Slovensku, tak akým spôsobom?

Tento človek patrí do basy aspoň na 25 rokov. Bezpodmienečne. Čiže nie, nežijeme v právnom štáte. Okolo pronárodne orientovanej osoby ani nešiel. Ak chceme preukázať tejto krajine, že ju milujeme, tak si ju chráňme. Koľko z týchto ľudí si dalo rukavice, zobralo vrece a išli zbierať odpadky do našej prírody, krajiny, ktorú oni tak ochraňujú pred imigrantmi, ktorí tu nie sú a nebudú, pretože náš sociálny systém by ich zničil ako ničí aj nás samých? Koľko z nich dbá na čistotu, nezahadzuje odpadky a recykluje, aby sme sa tu mali lepšie? Koľko z nich použije hromadnú dopravu namiesto auta, aby chránilo naše ovzdušie?

Teraz najčítanejšie