Denník N

Používate na pracovné cesty súkromné auto? Od júna dostanete na cestovnom viac

Ak ste zamestnancom, dohodárom, konateľom, či živnostníkom a na pracovné cesty používate súkromné vozidlo, mám pre vás po desiatich rokoch dobrú správu. Za kilometre odjazdené na súkromnom vozidle pre pracovné účely dostaneme vyššie náhrady.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR opatrením č. 143/2019 Z. z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách totiž upravuje nové sumy základných náhrad od 1. 6. 2019 a čuduj sa svete smerom hore, teda k lepšiemu.

Ak takýmto spôsobom využívate súkromné motorové vozidlo, viete, že vaša náhrada sa skladá zo spotreby pohonných hmôt a tzv. amortizácie alebo opotrebovania súkromného vozidla za každý jeden kilometer odjazdený pre pracovné účely.

A práve táto náhrada za každý jeden kilometer pracovnej cesty sa od 1. 6. 2019 mení z pôvodných 0,183 eur/km na 0,193 eur/km.

Nie je to zmena, na základe ktorej by ste si po pár pracovných cestách mohli kúpiť nové auto, ale dobrá gazdinka pre pierko aj plot preskočí, a to, ako sa zmena prejaví, si môžeme ukázať na konkrétnom príklade:

Spotreba pohonných hmôt podľa technického preukazu:    8,0 l / 100 km

Cena pohonnej hmoty: 1,40 eur / l

Pracovná cesta v dĺžke: 250 km

 

Výpočet cestovnej náhrady podľa doteraz platnej legislatívy:

Náhrada za pohonné hmoty: 250 / 100 * 8 = 20 l * 1,4 = 28 eur

Náhrada za opotrebovanie súkromného motorového vozidla: 250 * 0,183 = 45,75 eur

SPOLU: 73,75 eur

 

Výpočet cestovnej náhrady podľa legislatívy od 1. 6. 2019:

Náhrada za pohonné hmoty: 250 / 100 * 8 = 20 l * 1,4 = 28 eur

Náhrada za opotrebovanie súkromného motorového vozidla: 250 * 0,193 = 48,25 eur

SPOLU: 76,25 eur

 

Tešme sa z každej drobnosti, ktorú nám súčasná legislatíva prinesie, keďže na zásadnejšie zmeny, či už v odmeňovaní zamestnancov, alebo zjednodušení podnikania, sa v najbližšom období už nedočkáme.

K pozitívnym novinkám patrí aj jeden z novelizačných bodov Daňového poriadku, v ktorom sa navrhuje zrušiť povinnosť nahlasovať daňovému úradu číslo účtu, ktorý je používaný na podnikanie, keďže túto informáciu si vedia tieto inštitúcie vymeniť medzi sebou. Tento návrh sme podávali za SPOLU – občianska demokracia už v januári v rámci nášho antibyrokratického balíčka, ale vtedy samozrejme nebola vôľa ho prijať.

Teraz najčítanejšie

Jaroslava Lukačovičová

Poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka účtovnej asociácie a expertka na dane, odvody a podnikateľské prostredie.